-
Indoeuropeerne kom til Norge for 2000-3000 år siden og påvirket det norske språket altså germanerne. De skrev runer.
-
Den norrøne tiden var en epoke på over 600år. Det norrøne språket ble fult utviklet som skriftspråk med en innholdsrik litteratur. de fortsatte å skrive runer.
-
Det var en pest som rammet over halvparten av Norge. Den pesten var veldig smittsom. Hvis du bare tok på den personen som hadde det så ble du også smittet.
-
Det kom mange nye ord inn i språket som var tysk. Dialektene endret seg.
-
Folk snakket dialekt, men dansk var skriftspråket. Nordmenn begynnte å snakke dansk men med norsk uttale.
-
Henrik Wergeland ville fornorske det danske språket men Johan Sebastian Wellhaven var imot fordi han ville beholde dansken og ville beholde det Norge hadde med Danmark. Så kom Ivar Aasen og ville lage et helt nytt språk som er nynorsk. Han ble inspirert av Wergeland. Knudsen var lærer og tenkte på hvordan barn kunne få lære å skrive og lese.
-
Det var da Norge ble sin egen stat og fikk sin egen grunnlov.
-
Knudsen og Aasens landsmål og riksmål kunne slå seg sammen og bli til et eget skriftspråk som het samnorsk tenkte dem. Gramatikken ble endret på til hankjønn og hunkjønn.
-
Kravet på eksamen ble endret da og de bestemte at det skulle være eksamen i begge målformene.