-
Martin Luther la in ei protest mot katolisismen i Tyskland. Denne reformasjonen starta protestantismen.
-
Reformasjonen kjem til Danmark, men siden Noreg er ein del av det danske riket blei det innført der også. Dette vart bruddet mellom den romerske katolske kirke.
-
Om lag 50 000 - 60 000 menn og kvinner vart henretta fordi dei dreiv med trolldom.
-
Tomas von Westen ble leder og utvalgt for misjon i Finnmark.
-
På 1700-talet kom konfirmasjonen til Noreg, men ikke før 1736 vart det obligatorisk for alle.
-
Først i 1739 blir allmuskolen innført som følgje av at ungdommar måtte kunne lese bibelen. Denne skolen forflyttar seg frå gard til gård.
-
Kristian VI vedtok ei lov som skulle gjere det forbode mot predikantar å halde gudlege samlingar utan tillatelse.
-
For fyrste gong tredje juledag blir Hans Nielse Hauge arrestera. Dette på grunn av konvektikkelplakata.
-
Inspirert av tyske og sveitiske foreninger opretter kvinnene en forening sjølv. Denne foreningen støtter det store protestantiske misjon seskapet basel misjonen.
-
Etter ein lang strid med politiske konfliktar måtte dei oppheve konvetikkelplakaten i 1842.
-
I 1842 oprettes det norske misjonselskapet, ein organisasjon som fokuserer på å utrydde fattigdom, troen på jesus og bekjempe urettferdighet.
-
Ein lov som gav andre kristne trossamfunn å etablere seg i Noreg.
-
Ingrid Bjerkås blei første kvinnelige prest i Noreg i 1961.
-
Rosemarie Kôhn vart den første biskopen i den norske kirke. Tyskfødt norsk teolog.
-
I grunnlov $2 vart religionsfrihet ei styrking på menneskerettene.