-
Innebär att ett land tar över ett annat land.
GB, SP, NL och FR har haft många kolonier. Varför vill man ha kolonier?
- Ha mer makt
- Få råvaror från sin koloni
- Sprida religion Sätter spår:
- Tar över språk
- Byter kultur och lagar. -
LEDER TILL:
- Kolonialismen börjar
- Makt
- Naturresurser -Arbetskraft (Slavhandel)
- Sprider religion
- Handel (Handelstriangeln)
-
Enas eller splittras: Nation kan både splittra och ena människor som har olika religion eller kultur. En nation skapar gemenskap och tillhörighet detta visar vi genom symboler som t.ex landets flagga.
Vad är det?
En process som sker hos folket i ett land, känslan att höra ihop som finns hos människor. -
Naturvetenskapens genombrott Tänka logiskt och slutade tro på allt folk sade Naturvetenskapsmän
-
En tid där folket fick nog på att andra bestämde över en.
-
- Utveckling inom industrin (Maskiner)
- Städer blir större (Rikare)
- Människor förlorar jobb (Ingen inkomst)
-
-
Storbritannien, Frankrike och Ryssland
MOT
Tyskland, Österrike-Ungern och Italien -
Ett av de mest blodigaste och längsta slag vid västorten. https://sv.wikipedia.org/wiki/Slaget_vid_Verdun
-
Hitler blev skadad av en gasbomb under kriget och fördes till sjukhus. Där fick han reda på att kriget tagit slut och då trodde han att Judar och kommunister har förråd dem. Det kallas för dolkstötslegenden. Jag valde att lägga till denna på tidslinjen eftersom att det var på sjukhuset som Hitler började bygga upp hans hat mot judar och kommunister. Han använde dolkstötslegenden för att folket skulle stå på deras sida och det var en del till hur han kom till makten.
-
Tyskland fick erkänna att dem var skyldiga till kriget.
Det ledde till att Hitler blev arg för att han inte ville att de skulle förlorat kriget. Jag valde det för att det är en stor start på att Hitler ville styra landet och använde Versallies freden som ett exempel i sina tal på att han inte skulle göra samma "misstag" som politikerna. Och hans tal är en väldigt stor del av vägen till hans framgång. -
Adolf Hitler hade blivit bedd att besöka nationalsocialister. Det höll till i en ölkällare. Jag valde detta nedslaget för att det var i ölkällaren han hade sina övertygande tal som folket började få intresse för honom alltså en väg upp till makten.
-
Adolf Hitler blev partiledare för Nationalsocialistiska tyska arbetarepartiet. Jag valde det för att det var såhär Hitler kunde bestämma mycket mer. Ingen i partiet kunde säga emot honom. Och genom att leda ett parti verkade han mer mäktig och drog till sig fler personer att stötta honom.
-
1938 - Tyskland intar Österrike-Ungern
1939 - Blitzkriget (Invation av Polen)
1939- Polen skapar en exilregering i Britannien