Geotimespiral.jpg

Geokronoloogiline skaala Aleksander E

  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    4,6 mld kuni 4 mld aastat tagasi. Kivimeid säilinud Gröönimaal, Kanadas ja Austraalias. Vulkaaniliselt aktiivne, meteoriidisajud. Moodustusid maakoor, atmosfäär ja ookeanid.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Maad tabab Theia. See sündmus tekitab prahist rõnga, mis lõpuks koguneb looduslikuks satelliidiks Kuuks.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    4mld kuni 2,5mld aastat tagasi. Ka ürgeooni nimetuse all. Meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi (ja ka proterosoikumi) ladestustest on pärit vanimad stromatoliidid, mis on mikroorganismide ja mitmesuguste vetikate toimel kujunenud kihilised moodustised. Stromatoliitides on säilinud ka bakterifossiile.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum

  • 3800 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Elu arvatakse olevat tekkinud Maal 3,8-3,5 miljardit aastat tagasi. Sellele viitab stromatoliitide esinemine ligi 3,5 miljardi aasta vanustes kivimites.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    2,5 mld kuni 542mln aastat tagasi. Nimetatakse ka agueooniks. Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suureneb atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Toimub mitu suurt jäätumist, mil Maa on ulatuslikult jääga kaetud. Aegkonna lõpuks ilmub mõistatuslik ning tänapäevani vaidlusi tekitav pehmekehaline nn Ediacara elustik, mille hulka võisid kuuluda tänapäevaste rühmade esindajad ning ka nüüdseks välja surnud organismirühmad.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum

  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    542-485mln aastat tagasi. Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid. Sellist väga kiiret evolutsiooni nimetatakse kambriumi plahvatuseks. Kasvas planktiliste vetikate hulk. Ilmusid erinevad selgrootute rühmad: käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed, lülijalgsed ja limused. Paljudel saakloomadel kujunes röövloomade lõugade ja hammaste evolutsiooni vastusena mineraalne toes, mis neid kaitses röövloomade eest kaitseks. Seda nimetatakse ka evolutsiooniliseks võidurelvastumiseks
  • 542 BCE

    Paleosoikum (vanaaegkond)

    Paleosoikum (vanaaegkond)
    542-252mln aastat tagasi. Kambriumis tekivad peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval. Toimub ka evolutsiooniline relvastumine. Ilmuvad esimesed kalad.
    Ordoviitsiumi perioodil ilmusid esimed maismaataimed ning perioodi lõpul toimus kliima kiire jahenemine.
    Taimed ja loomad hakkasid maismaad asustama siluri perioodil.
    Devoni ajastu lõpuks tekkisid metsad ning sellel ajal ilmusid ka esimesed kahepaiksed.
  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum

  • Period: 542 BCE to 1 CE

    Fanerosoikum

  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    485-443mln aastat tagasi. Ilmusid esimesed maismaataimed. Kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpus toimus kliima jahenemine, mis lõppes jääajaga. Ookeanipõhi alanes kuni 100 meetri võrra ja paljud madalmered muutusid kuivaks maismaaks. Elualade vähenemine tõi kaasa massilise mereelustiku väljasuremise
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    443-419mln aastat tagasi. Varased maismaataimed ja -loomad. Maismaataimed olid väikesed ja lihtsa ehitusega ning kasvasid niisketel, sageli üleujutavatel aladel. Esimeste maismaaloomade hulgas olid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    419-359mln aastat tagasi. Paljud meresid ja järvi asustanud kalad kasvasid väga suureks ning olid tollaegsed tippkiskjad. Ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad ning ilmusid esimesed kahepaiksed.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    359-299mln aastat tagasi. Maismaale ilmusid esimesed roomajad. Tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade hiigelsuured eellased. Suurim maismaalülijalgne ajaloos - Arthropleura (pikkus 2,6 m). Veekogude lähedal olnud metsade surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Võrreldaval hulgal ei ole kivisütt tekkinud ühelgi teisel ajastul.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    299-252mln aastat tagasi. Tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbritses Panthalassa ookean. Mandri siseala oli kaetud kõrbega, kus kliima oli karm. Ajastu lõppes Maa ajaloo suurima väljasuremisega. Kadus kuni 95% kõigist Maad asustanud liikidest.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    252-201mln aastat tagasi. Permi ajastu lõpul toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 miljonit aastat. Ilmusid esimesed dinosaurused ja imetajad. Dinosaurused muutusid peamiseks loomarühmaks maismaal.
  • 252 BCE

    Mesosoikum (keskaegkond)

    Mesosoikum (keskaegkond)
    252-66mln aastat tagasi. Mesosoikumi alguses ilmusid esimesed dinosaurused. Hiljem, juura ajastul, ilmusid Maale esimesed linnud. Kriidi perioodil ilmusid esimesed roomajad, õistaimed ning hiljem mesilased. Kriidi lõpul hävisid dinosaurused ning paljud merelised roomajad.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum

  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    201-145mln aastat tagasi. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elasid rohkelt merelised roomajad ja juba tänapäevast tüüpi kalad. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimedst koosneva metsaga.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    145-66mln aastat tagasi. Esimesed roomajad, mesilased ja õistaimed, mis hakkasid domineerima Maa maismaataimestikus. Ajastu lõpul toimunud massilise väljasuremise käigus hävisid dinosaurused, paljud merelised loomad jt. Üheks peamiseks väljasuremise põhjuseks peetakse meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    66-23mln aastat tagasi. Peale hiidroomajate väljasuremist algas kiire lindude ja imetajate evolutsioon.Enamik imetajatest, peale vaalade eellaste, elasid maal. Kliima oli soe ja niiske. Seniseid metsi hakkasid asendama savannid ja preeriad.
  • 66 BCE

    Kainosoikum (uusaegkond)

    Kainosoikum (uusaegkond)
    66mln kuni tänapäev. Peale hiidroomajate väljasuremist hakkas paleogeenis kiire lindude ja imetajate evolutsioon. Imetajad kujunesid suureks ja liigirikkaks rühmaks. Ilmusid esimesed jänesed, primaadid ja kassid. Hiljem hakkas kliima jälle järk-järgult jahenema ning valdavaks muutusid heitlehelised taimed.
    Mandrite geograafia ning loomade ja taimede põhijooned tänapäevase omandasid ilme. Hakkasid levima maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Aafrikas ilmusid inimese eellased - hominiidid.
  • Period: 66 BCE to 1 CE

    Kainosoikum

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    23-2,5mln aastat tagasi. Mandrite geograafia koos loomastiku ja taimestiku põhijoonentega omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad, laululinnud, hiired ja rotid. Aafrikas ilmusid varased inimeste eellased - hominiidid. Ajastu jooksul jahenes kliima oluliselt, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi. Poolustele kujunes jääkate.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    2,5mln kuni u 11,7tuh aastat tagasi. Ilmuvad inimeste vahetud eellased (perekond Homo esindajad). Kvaternaari jooksul on välja surnud mitmed imetaja- (mammut, karvane ninasarvik) ja linnuliigid (dodo, moa). Mõnede loomade väljasuremist seostatakse inimese kasvava mõjuga planeedi elustikule.