Geokronoloogiline skaala Anete

  • 4600 BCE

    Eelkambrium

    Eelkambrium
    Maa tekkimine. Hadaikumis algas planeet, olid tihedased meteoriidisajud. Suure taevakehaga kokkupõrke tagajärjel tekkis Kuu. Aegkonna lõpuks kujunes algne maakoor ja atmosfäär ning moodustusid ookeanid. Arhaikumis ehk ürgeoonis arenesid meredes algsed eluvormid. Proterosoikumis ehk agueoonis suurenes tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Tekkisid esimesed jääajad.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Tekkisid peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval. Kasvas planktiliste vetikate hulk Tekkis juurde palju uusi selgroogsete rühmasid (käsnad, ainuõõssed, käsijalgsed, lülijalgsed ja limused) Ka evolutsiooni mõjutas see ajastu palju.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Ilmusid esimesed maismaataimed. Valdavalt soe kliima, kuid ajastu lõppes jääajaga. Jääajatõttu alanes ookeanipind kuni 100 m võrra mis muutis paljud madalmered kuivaks maismaaks. Sellega kaasnes massiline mereelustiku väljasuremine.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikate ehitatud rifid ning ujusid primitiivsed kalad. Niisketel ja sageli üleujutatavatel aladel kasvasid väikesed ja väga lihtsa ehitusega varajased maismaataimed.Ilmusid ka esimesed maismaaloomad, nende hulgas olid tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikamerede põhjaelustik oli rikkalik, nende seas leidus käsijalgseid, okasnahkseid ja trilobiide ning šelfimerede äärealadel ehitasid korallid, kihtpoorsed ja lubivetikad suuri riffe. Tolleaegsed tippkiskjad olid mitmed rüükalad ja vihtuimsed, kes olid väga suureks kasvanud. Ajastu lõpuks oli ka maismaataimestik võimsalt kasvanud ning olid tekkinud esimesed metsad. Ilmusid esimesed kahepaiksed, kes olid võimelised lühikest aega maismaal hakkama saama.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Tänapäeva osjade, koldade ja sõnajalgade gigantsed eellassed katsid maismaad võimsate metsade näol. Üleujutatavatel aladel kasvanud metsade surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Ühelgi teisel ajastul pole nii palju kivisütt tekkinud, kui karboni ajastul. Maismaal elas rohkesti lülijalgseid, osadel putukatel tekkis lennuvõime ja maale ilmusid esimesed roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Tekkis hiidmanner Pangaea, mis oli ümbritsetud hiiglasliku Panthalassa ookeani poolt. Mandri siseala oli kaetud kuiva kõrbe ja karmi kliimaga. Roomajad, kes suutsid sellistes tingimustes elada olid maismaaloomastiku seas ülekaalus Taimestiku hulgas suurenes paljasseemnetaimede, meredes aga luukalade osakaal. Ajastu lõppes kuni 95% Maad asustanud liikide kadumisega, mis on Maa ajaloos suurim väljasuremine.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Ajastu algus oli üsna liigivaene, sest elustikul kulus kuni 10mln aastat, et taastuda Permi ajastu lõpu väljasuremisest. Tekkisid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpul said nad võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal ajastu lõpul toimunud järjekordse väljasuremise tõttu. Ilmusid esimesed imetajad ning meres suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Triiase ajastul levinud loomad olid vähehaaval vahetatud välja dinosauruste, imetajate, kahepaiksete ja roomajate poolt. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid - ihtüosaurusi ja plesiosaurusi. Tekkisid juba esimesed tänapäevast tüüpi kalad. Tihedad paljasseemnetaimede metsad katsid suurt osa maismaad.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Maismaataimestikus hakkasid domineerima esimesed õistaimed. Ookeanid ja mered olid asustatud plesiosauruste ja ihtüosaurustega, ammoniitide ja rudistide poolt.Arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Maismaal valitsesid dinosaurused, kes Kriidi lõpul toimunud meteoriidiplahvatuse tagajärjel välja surid. Samuti hävisid paljud merelised roomajad jt.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Peale dinosauruste ja teiste hiidroomajate väljasuremist algas lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Imetajad kujunesid suureks ja liigirikkaks rühmaks. Enamus imetajaid elas maismaal, aga vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Ajastu alguse kliima oli niiske ja soe, siis hakkas kliima jahenema ning domineerivaks muutusid heitlehelised taimed. Paleogeenis kujunesid preeriad ja svannid, mis asendasid metsi.
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Loomastiku ja taimestiku põhijooned ning mandrite geograafia omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Ajastus kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varajased hominiidid. Maa kliima jahenes oluliselt ning poolustele tekkisid jääkatted.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Ajastu alguses tekkisid inimese vahetud eellased - perekond Homo esindajad. Olid välja surnud paljud imetaja- ja linnuliike, nende seas mammut, karvane ninasarvik, dodo ja moa. Põhjuseks peetakse inimese üha kasvavat mõju planeedi elustikule.