ירושלים בירת ישראל

By k_aya1
 • 100

  שלומה המלך בונה בית המקדש הראשון

  שלומה המלך בונה בית המקדש הראשון
  שלמה המלך בנה את בית המקדש הראשון, אך היוזמה לבנייתו הייתה של אביו, דוד המלך, כפי שמסופר בספר שמואל ב (פרק ז). דוד המלך ביקש לבנות בית קבוע לארון הברית,* ששכן עד אז במשכן נייד, אך ה' הודיע לו (באמצעות נתן הנביא) כי רק יורשו של דוד "יבנה בית לשמי".
  תיאור בית המקדש הראשון נמסר פעמיים – פעם בספר מלכים א ופעם בספר דברי הימים ב.
  יש הבדלים בין הפרטים בשני המקורות האלה, וחוקרים העלו את ההשערה כי ספר מלכים ב מתאר את בית המקדש הראשון בימיו של שלמה (המאה ה- 10 לפני הספירה), ואילו ספר דברי הימים ב מתאר א
 • 200

  70 לפני הספירה שריפת בית המקדש ע"י הרומאים

  70 לפני הספירה שריפת בית המקדש ע"י הרומאים
 • 300

  דוד המלך קוביע את ירושלים כבירת ישראללפני 3000 שנים

  דוד המלך קוביע את ירושלים כבירת ישראללפני 3000 שנים
  לפני כ-3000 שנה, קבע דוד המלך את ירושלים כעיר מלוכה, כמרכז המדיני, הכלכלי, המנהלי והרוחני-דתי. ... קרא לה בירת ישראל ... בירושלים" כהכנה למצור וכאמצעי התגוננות מפני סנחריב מלך אשור שכבש את ממלכת ישראל בצפון.
 • מלחמת העצמאות 1948

  מלחמת העצמאות 1948
 • ירושלים תחת שלטון הירדנים

  ירושלים תחת שלטון הירדנים
  בין 1948 ל־1967 שלטה ירדן במזרח ירושלים ובשטחי יהודה ושומרון, לאחר שבסיומו של המנדט הבריטי, כבשה את שטחים אלו, אשר הוכרו כשטח המיועד למדינה יהודית במסגרת הצהרת בלפור ב־1917.‏[1] תוכנית החלוקה ייעדה את רובם למדינה הערבית, אולם זו נדחתה על ידי מדינות ערב טרם שיצאה לפועל. ירדן הכריזה על סיפוח שטחים אלו לשטחה הריבוני ב־1950. הסיפוח לא הוכר בינלאומית (למעט הכרה על ידי בריטניה, עיראק ופקיסטן), ואף הייתה כלפיו התנגדות מצד הליגה הערבית. בתקופת שלטונה כינתה ירדן את שטחי יהודה ושומרון בשם "הגדה המערבית"
 • כ"ח באייר יום ירושלים / מלחמת ששת הימים 1967 שחרור העיר

  כ"ח באייר יום ירושלים / מלחמת ששת הימים 1967 שחרור העיר
  מאז מלחמת העצמאות (תש"ח – 1948) ובמשך 19 שנה הייתה ירושלים עיר מחולקת: החלק המערבי של העיר היה בידי ישראל ואילו חלקה המזרחי, כולל ירושלים העתיקה, היה בשליטת ירדן (פרט להר הצופים).
  אך ביום כ"ח בחודש אייר תשכ"ז – 1967, שהיה היום השלישי למלחמת ששת הימים, כבשו חיילי צה"ל את ירושלים המזרחית, ובכך הביאו לאיחודה מחדש של העיר המחולקת.
  כשלושה שבועות לאחר מלחמת ששת הימים החליטה הכנסת על איחוד ירושלים, ובמסגרת זו קבעה את החוק והמשפט הישראלי בכל חלקי העיר והכריזה על חופש דת ופולחן במקומות הקדושים לבני כל