Prantsuse revolutsioon KSG

  • Generaalstaatide kokkukutsumine

    Generaalstaatide kokkukutsumine
    Generalistid (Prantsusmaa vaste Briti parlamendile) kukub kokku, kui "rahvast" esindava kolmanda seisuse liikmed moodustavad oma Rahvusassamblee, et teha kampaania põhiseaduse reformi eest. See oli julge väljakutse kuninga autoriteedile.
  • Bastille'i vallutamine

    Bastille'i vallutamine
    Rahvas ründas Bastille’i vanglat nõudes relvi ja vabastades vange. See sündmus sümboliseeris rahva vastupanu monarhiale ning sellest sai revolutsiooni alguspunkt.
  • Inimõiguste deklaratsiooni vastuvõtmine

    Inimõiguste deklaratsiooni vastuvõtmine
    Asutus, mida tunti Rahvusassambleena, võttis vastu inimõiguste deklaratsiooni.
  • Kuninga põgeneimine

    Kuninga põgeneimine
    Kuningas Louis XIV üritas põgeneda Pariisist ja Prantsusmaalt, maskeeridedes end teistesse riietesse. Kohalilud aga tundsid ta ära võpakirja järgi (kus oli tema pilt suuresti peal), kui ta tõllaga juba peaaegu Prantsusmaa territooriumilt lahkunud oli.
  • Põhiseadus

    Põhiseadus
    Asutav Kogu võttis vastu Prantsusmaa esimese konstitutsiooni, mis määras täidesaatva võimu peaks endiselt kuninga, seda ilmselt seetõttu, et oli enamjaolt koostatud enne kuninga põgenemist.
  • Prantsuse Vabariigi väljakuulutamine

    Prantsuse Vabariigi väljakuulutamine
    Pärast pikka arutelu uue põhiseaduse toimimise üle võttis Prantsuse revolutsioon radikaalse pöörde, kui revolutsionäärid arreteerisid kuninga. Järgmisel kuul, 22. septembril 1792, asutati Rahvuskonvent. See kuulutas välja monarhia kaotamise ja asutas Prantsuse Vabariigi.
  • Hirmuvalitsus

    Hirmuvalitsus
    Pärast kuninga hukkamist alustas Prantsusmaa sõda erinevate Euroopa riikidega. See andis märku Prantsuse revolutsiooni kõige vägivaldsemast etapist. Rahvuskonvendi sisevõitlus viis radikaalsete Montagnardide võimulepääsuni. Sellega algas verine hirmuvalitsus (la Terreur), mis kestis aasta aega ja mille jooksul tapeti tuhandeid revolutsiooni väidetavaid vaenlasi.
  • Kuninga Louis XIV hukkamine

    Kuninga Louis XIV hukkamine
    Pärast monarhia kaotamist ja Prantsuse Vabariigi asutamist, määrati Louis XIV kohtu alla ja hukati giljotiinil kui reetur.
  • Direktoorium

    Direktoorium
    Prantsusmaal võttis võimu üle uus režiim - direktoorium. Sisepoliitiline olukord oli endiselt ebastabiilne, kuid seda vaigistbas armee, mida juhtis noor kindral Napoleon Bonaparte. Järgnes edukas sõjategevuse periood: annekteeriti praegune Belgia, Hollandi Vabariik alistus ning sõlmitakse rahu Preisimaa ja Hispaaniaga.
  • Riigipööre

    Riigipööre
    Bonaparte tühistab direltooroumi ja nimetab end Prantsusmaa "esimeseks konsuliks". See tähistab Prantsuse revolutsiooni lõppu ja Napoleoni ajastu algust.