Kdnp

KDNP idővonal

  • Kereszténydemokrata Néppártként újraszervezése

    Jelentős szerepet vállaltak az emigrációban élő egykori tagok, zömmel a Barankovics-párt öregjei. A párt az SZDSZ politikusai, elsősorban Magyar Bálint és Mécs Imre ellenzése és Szabad György támogatása mellett a rendszerváltó szervezetek legfontosabb szövetsége, az Ellenzéki Kerekasztal tagja lett.
  • Európai Kereszténydemokrata Unió (EUCD)

    Európai Kereszténydemokrata Unió (EUCD)
    Felvette a KDNP-t tagjai soraiba
  • Szavazatok 7,03%-a

    22 mandátum a 386 tagú országgyűlésben
  • Koordinációs egyeztető tanácsot

    Koordinációs egyeztető tanácsot
    Az ellenzéki Fidesz, MDF és KDNP az együttműködés szervezettebbé tétele céljából hozta létre.
  • Viták

    Viták
    Viták közepette és bírósági végzés alapján megtartott OV-ülésen újra Giczy György lett a KDNP elnöke, Isépy Tamást pedig felszólították, hogy mondjon le a parlamenti csoport vezetéséről. A frakcióvezető és társai pert indítottak pártjuk ellen
  • Kizárás

    A pártot, egyes politikusainak a MIÉP-pel fenntartott kapcsolatai miatt kizárták az Európai Kereszténydemokrata Unióból
  • Barankovics-platform

    a pártelnökség megszüntette a Keresztes Sándor tiszteletbeli elnök és Varga László képviselők által, az egység helyreállítása érdekében szervezett Barankovics-platformot.
  • Kereszténydemokrata Szövetség Egyesület

    Kereszténydemokrata Szövetség Egyesület
    Giczy György elnök párton belüli ellenfelei – a platform helyett – megalakították a Kereszténydemokrata Szövetség Egyesületet. Április 28–án a Legfelsőbb Bíróság jogerősen a képviselőcsoportnak adott igazat. Az ítélet szerint új, tisztújító választmányi ülést kellett összehívni. Június 21-22-én azonban a választmány újra Giczy Györgyöt helyezte a pártelnöki székbe.
  • Kettészakadás és a frakció megszűnése

    Kettészakadás és a frakció megszűnése
    97-ben kettészakadt a párt. Országgyűlési frakciója 1997 júliusában megszűnt, vezetői a ciklus végéig részben független képviselőként folytatták (Giczy György, Füzessy Tibor vagy Hasznos Miklós); a párt alelnöke, Semjén Zsolt a házszabály által megkövetelt félévnyi függetlenség után átült az MDF, Surján László pedig a Fidesz frakciójába.
  • Helyreállás

    Helyreállás
    A kizárások és kilépések következtében megszűnt KDNP működése a Legfelsőbb Bíróság döntése nyomán 2002 novemberében állt helyre. Az LB-határozat alapján összehívott választmány Varga Lászlót, a Fidesz parlamenti képviselőjét választotta pártelnöknek, az elnökhelyettesek Mikola István volt egészségügyi miniszter, Harrach Péter és Semjén Zsolt, alelnökök Básthy Tamás, Latorcai János, Nógrádi László, illetve Surján László – Mikola kivételével valamennyien a Fidesz képviselői – lettek.
  • Közös lista a Fidesszel

    Közös lista a Fidesszel
    A KDNP a Fidesz-szövetség tagjaként a 2006-os választásra megállapodást kötött a Fidesszel a két párt képviselőinek közös listán való indításáról. A két cikluson át parlamenten kívülre szorult és a közvélemény-kutatások szerint néhány tized százalékos támogatottságú KDNP így 2006-ban ismét önálló parlamenti frakciót alakíthatott.
  • Magyar Szolidaritás Szövetsége” néven frakciószövetség alakítás

    Magyar Szolidaritás Szövetsége” néven frakciószövetség alakítás
    A frakciószövetség elnöke Orbán Viktor, társelnöke a KDNP-t „a katolikus egyház lándzsájának hegyeként” meghatározó Semjén Zsolt lett. A Fidesz-szövetség 164 parlamentbe jutott közös jelöltjéből 23-an döntöttek úgy, hogy a KDNP frakciójának tagjai lesznek
  • Period: to

    Fidesz-KDNP kormánypárt

  • Választás

    Választás
    A Fidesz-KDNP újra közös listán indul, és megnyeri a választásokat.
  • Választás

    Választás
    A Fidesz-KDNP közös listája elkészül a 2018-as választásokra.