Kép inflacio

Infláció alakulása Magyarországon

  • Period: to

    Infláció az első vh-t követően

    A magyar gazdaság súlyos válsággal küzdött az első világháborút követően. A trianoni békeszerződés, továbbá a gazdasági világválság mind hátráltatták a gazdaság helyreállását.
  • Period: to

    Stabilitás, majd válság

    A pengő bevezetése után, és a gazdasági válság közötii időszakban a pengő bevezetésének, és ügyes konszodilációs politikának köszönhetően bizonyos területeken /elektronika, gépgyártás pl/ elérte, vagy akár fel is múlta a trianon előtti mutatókat a magyar gazdaság. Ennek ellenére a harmincas évek közepére beférközőtt Magyarországra is a gazdasági világválság, ami az inflációra is hatással volt, de a deflációs politikával sikerült megakadályozni a gazdaság összeomlását.
  • A pengő bevezetése

    A pengő bevezetése
    Az első világháború, továbbá Trianon által okozott gazdasági károk következtében az infláció mértéke 98 százalékra rúgott, így 1927-ben a korona leváltása mellett döntöttek a gazdaság stabilitása érdekében.
  • Period: to

    Tervgazdaság időszaka

    A második világháborút követően Magyarországon egy olyan politikai berendezkedés jött létre, amely a tervutasításos rendszerben hitt a gazdaságpolitika területén. Ennek fényében, továbbá a magyar gazdasági izoláltságának, illetve a kádári társadalmi szerződés szellemének következtében a rendszerváltozásig nem történtek a század első feléhez hasonló jelenségek.
  • A pengő hiperinflációja, a forint bevezetése

    A pengő hiperinflációja, a forint bevezetése
    A második világháború sokkal komolyabb károkat okozott a magyar gazdaságnak, mint az első. Ennek legkézenfekvőbb magyarázata az, hogy hadműveletek zajlottak az ország területén, nem úgy, mint 20 évvel azelőtt.
    A pengő inflációja az addigi világtörténelem legnagyonn inflációjának felelt meg, számmal kifejezve 10 a tizenhatodikon százalékos infláción állt 1946 júliusában.
    Ebben a szituációban hozták meg azt a döntést, hogy ismét egy új pénz bevezetése hozná meg a stabilitást.
  • Rendszerváltozás

    Rendszerváltozás
    A rendszerváltozás kifejezetten nagy inflációt hozott magával. Ennek több oka volt, a legjelentősebb az ország elszigeteltségének megszünése, azaz a bekapcsolódás a világkereskedelembe, továbbá a KGST összeomlása.
  • Period: to

    A piacgazdaság időszaka

    1990 óta Magyarországon ismét piacgazdaság működik.
    A rendszerváltozás miatt a 90-es években 35-10 % közötti éves inflációt eredményezett. 2000 után 2012-ig az infláció összességében stagnált, hol növekedett, hol csökkent. 2012 és 2014 között elértük a nulla százalékot, majd 2014 után ismét növekedni kezdett egy-két %-kal az infláció.
    Az alacsony inflációbol levonható a következtetés, miszerint a magyar gazdaságot a rendszerváltozás, illetve a 2008-as válság után sikerült stabilizálni.