Esztergom címer

Esztergom történelme a török hódoltság idejéig

  • Period: 100 to 900

    Esztergom környékének lakottsága

    Esztergom területe már a prehisztorikus időkben lakott hely volt. Megfordultak itt a kelták, majd a rómaiak, akik komoly katonai erőval állomásoztak itt. 121-ben egy itt létrejövő város (Solva) lakói római polgárjogot is kaptak Hadrianustól. Az 5. században hanyatlánsnak indult a környék. Ezután a hunok (410) és az avarok (568) is megfordultak itt.
  • 900

    Magyarok telepedtek le Esztergomban

    A Tarján és a Kürt-Gyarmat szállt meg itt.
  • Dec 25, 1000

    István király megkoronázása

    István király megkoronázása
    https://archivum.mtva.hu/stories/Istvan-megkoronazasa
    https://turul.info/napok/szentistvan
    István király megkoronázása körül sok a bizonytalanság. A koronázás pontos időpontjáról és helyszínéről sincsenek egyértelmű feljegyzések. Ezért érdemes az alábbi cikkeket elolvasni!
  • 1001

    Esztergom érsekség lesz

    1001-ben Ravennában a pápa jelenlétében került sor az esztergomi érsekség alapkőletételére. Ezzel Esztergom az ország vallási központjává vált. Az István által alapított Esztergom vármegye központja és érseki székhely.
    https://hu.wikipedia.org/wiki/Esztergomi_%C3%A9rsek
  • 1242

    Tatárjárás

    Tatárjárás
    1242 telén a tatárok ostrom alá vették Esztergom városát. Egyedül a királyi vár tartott ki.
  • Period: 1543 to

    A török hódoltság Esztergomban

    Esztergom 1543-ban került török kézre. Bár lakóinak többsége muzulmán volt, nem lett építészetében török jellegű város. A királyváros nagy része elpusztult. A Vízivárosban több török kori fürdő maradványait is feltárták már. Folyamatos építkezések voltak a városban az állandó harcok és ostromok mellett.
  • Balassa Bálint halála

    Balassa Bálint halála
    1594 áprilisában összegyűltek a magyar hadak Esztergom visszafoglalására. Május 7-ére a sereg körülzárta a várost mintegy 35 ezer katonával, réseket lőttek a várfalon, és 14-étől folyamatosan rohamozták a várat. 19-én 800 fős magyar és német csapat indult rohamra, köztük volt Balassa Bálint is. A költő mindkét lábát elvitte egy ágyúgolyó, és 30-án vérmérgezésben meghalt. 29-én a felmentő török sereg közeledtére, 56 napi ostrom után elvonultak a magyarok.
  • Esztergom felszabadítása

    A vár parancsnoka, Ibrahim pasa rövid alku után feladta a várat és 1683. október 28-ával Esztergom 130 éves török megszállása véget ért. Két évvel később, 1685-ben Sejtán Ibrahím pasa budai beglerbég még megkísérelte Esztergom visszavételét. Sáncokat ástak, a Szent Tamás-hegyről ágyúzni kezdték a várost. Augusztus 9-ére a folyamatos ágyútűz következtében több helyen leomlott a várfal. V. Károly 44 ezres seregével megindult Esztergom felmentésére, végül a táti csata során megverték a törököket.