Gogicselnagy

Egyszavas kijelentések szakasza

  • Period: to

    10.hónaptól

    Ez az időszak a passzív beszéd időszaka, valamint ekkor jelennek meg az első szavak is. Jellemző a globális beszédmegértés, mely azt jelenti, hogy a gyermek csak az elhangzó beszéd egy részét képes megérteni. Az elemző megértés egy későbbi időszakban fog kialakulni.
  • 10-12. hónap

    6 hónapos kortól kezdődik a hangoztatás. Megjelennek az első szókezdemények, ún. zsargon szavakat használ.
  • 10-12.hónap

    Megjelennek az első jelentéssel bíró hangsorok, melyek nagyon hasonlítanak a felnőttnyelv szavaihoz, mondataihoz. Ezek a nyelvi jelenségek kétféleképpen jöhetnek létre: a gyermek utánzással sajátít el egy-egy szót; illetve a környezet jelentést tulajdonít egy-egy gőgicsélésnek, majd ezt a jelentést tudatosítja a gyerekben.
  • +12.hónap

    Az első év vége felé olyan szótag sorozatokat mondanak, melyek anyanyelvük mondataira emlékeztetnek, de jelentésük még nincs. Ez az ún. expresszív zsargon, a jelenség neve pedig szituatív beszéd, hiszen a beszédet önmagában nem, csak a szituációval együtt lehet megéreni.
  • 15. hónap

    15 hónapos korig folyamatos a gőgicsélés, majd ezt követően fokozatosan megszűnik.
  • +15 hónap

    Eleinte a hallott hangsor egy részletét ejti ki, ez a legtöbb esetben a szavak eleje. Ezt követően igyekszik a szótagszámot egyenlőre hozni, azaz ezt az első szótagot többször is elismétli. Fejlődik a szupraszegmentális észlelése. A kettős tárolás miatt minden szemantikai egységnek két formát feleltet meg (tárolja a saját, valamint a felnőtt szavait is). Utóbbi formának nagy szerepe van a felismerésnél és azonosításnál. Ennek köszönhetően később fokozatosan eltűnnek gyermeki formák.
  • +15 hónap

    Legkorábban a kérdő és a felszólító mondatok dallamával kiejtett szavak a jellemzőek, valamint olyan szókapcsolatok, amelyeket teljes egészében megjegyzett (pl.:Addide!..). Ezeket a szavakat, szókapcsolatokat korábban mindet mutogatással jelezte. Általában könnyű kiejtésűek, a környezetében gyakran látott dolgokra vonatkozik. Sok esetben nem egyezik meg a felnőttek által használt szavak jelentésével. Egy szó több mindent is jelölhet (pl: minden férfi "apa"). Nem ragozott szavak.