שנות הארבעים המגניבות ביותר

 • המפקדה הארצית של ההגנה מחליטה להקים את הפלמ"ח

  המפקדה הארצית של ההגנה מחליטה להקים את הפלמ"ח
  עם תחילת שנת 1941 נראה היה כי האופק בשמיו של היישוב העברי בארץ ישראל קודר: במאי 1940 נכבשה צרפת בידי גרמניה הנאצית ובריטניה עמדה לבדה מול האיום של מדינות הציר ובמיוחד הנאצים שהתקרבו לגבולותיה;ארווין רומל יצא למסע מלחמה באפריקה אל עבר נהר הנילוס, ונראה היה כי ארץ ישראל עלולה ליפול לידיו; אנשי צרפת של וישי השתלטו על סוריה ולבנון, הנאצים כבשו את יוון וכרתים, בעיראק תפס את השלטון רשיד עלי אל-כילאנישהיה פרו-נאצי. כל אלה גרמו לצורך ליצור כוח שינסה להגן על היישוב העברי בארץ ישראל, במקרה של פלישת גרמניה
 • אניית המעפילים סטרומה

  אניית המעפילים סטרומה
  סטרומהסטרומהאניית המעפילים סטרומה אשר נשאה על סיפונה כ 750 נוסעים יהודים הוטבעה בים השחור על ידי צוללת סובייטית.-סטרומה היא אוניית מעפילים שנשאה על סיפונה כ-760 פליטים יהודיים שניסו להימלט מרומניה הפשיסטית והוטבעה בים השחור על ידי צוללת סובייטית.באנייה פגע טורפדו (טיל) שנשלח מצוללת רוסית,
 • אירוע בעולם המצאת הפצצה הגרעינית הראשונה

  אירוע בעולם המצאת הפצצה הגרעינית הראשונה
  2.הפצצה הגרעינית הראשונה-במהלך מלחמת העולם השנייה עסקו ארצות הברית, גרמניה הנאצית ואף האימפריה היפנית בפיתוח נשק
  +גרעיני. למרות השגים משמעותיים בפרויקט הגרעין של גרמניה הנאציתושל יפן, רק מאמץ הפיתוח של ארצות הברית- "פרויקט מנהטן" - הגיע לייצור פצצה גרעינית בפועל
 • אניית המעפילים אקסודוס

  אניית המעפילים אקסודוס
  אקסודוס או יציאת אירופה תש"ז הוא שמה של אוניית המעפילים שיצאה מחופי דרום צרפת ב-11ביולי 1947, כשעל סיפונה 4,515 נוסעים ניצולי שואה, במטרה להגיע לארץ ישראל בין הנוסעים היו 1,282 נשים, 1,561 גברים, 1,017 נערים ו-655 ילדים. הנוסעים לא הורשו להיכנס לתחומי הארץ, והוחזרו בכוח למחנות העקורים בגרמניה לאחר מאבק מר.
 • .כ"ט בנובמבר חציית המדינה

  .כ"ט בנובמבר חציית המדינה
  כ"ט בנובמבר חציית המדינה 1947-כ"ט בנובמבר הוא הכינוי לתאריך 29 לנובמבר (אור לי"ז בכסלו ה'תש"ח), היום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) בפארק פלאשינג מדוז על סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל – מדינה יהודית ומדינה ערבית (תוכנית החלוקה). עוד נקבע כי ירושלים וסביבתה יוכרזו כשטח תחת פיקוח בינלאומי.
 • הכרזת המדינה

  הכרזת המדינה
  סרטוןדויד בן גוריון מכריז על הקמת מדינת ישראל ב 14 במאי 1948.הכרזת העצמאות, ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, התקיימה בה' באייר תש"ח (14 במאי 1948). לאחר ההכרזה חתמו חברי מועצת העם ובראשם דוד בן גוריון על מגילת העצמאות, ובכך נתנו תוקף רשמי לקיומה של מדינת ישראל.
 • מלחמת העצמאות

  מלחמת העצמאות
  ב 1948 התרחשה מלחמת העצמאות נגד מדינות ערב המלחמה הסתיימה בניצחונה של ישראל, שהרחיבה את גבולותיה מעבר לגבולות שנקבעו למדינה היהודית במסגרת החלטת החלוקה.‏[4] בהסכמי שביתת הנשק שסיימו את המלחמה הכירו המדינות הערביות השכנות בגבולות החדשים של ישראל.
 • סמל המדינה מובא לאישור מועצת המדינה במשכנה בתל אביב

  סמל המדינה מובא לאישור מועצת המדינה במשכנה בתל אביב
  מל המדינה מובא לאישור מועצת המדינה במשכנה בתל אביב פברואר 1949. לאחר ההכרזה על קום המדינה ובמהלך תקופת המעבר עד לכינונה של הכנסת הראשונה עסקו המוסדות הזמניים בישראל, בין יתר ענייני השעה, בקביעת דמותם של סמל המדינה.
 • קבורת בנימין זאב הרצל בישראל

  קבורת בנימין זאב הרצל בישראל
  עצמותיו של הרצל מובאות לישראל 1949-קבורת בנימין זאב הרצל בישראל נערכה ביום רביעי,17 באוגוסט 1949.ארונו של הרצל הובא מאוסטריה לישראל ב-16 באוגוסט, הוצב בתל אביב ובירושלים ונקבר בטקס ממלכתי בפסגת הר הרצל
 • דויד בן גוריון מכריז על ירושלים כעל בירת מדינת ישראל

  דויד בן גוריון מכריז על ירושלים כעל בירת מדינת ישראל
  דויד בן גוריון מכריז על ירושלים כעל בירת מדינת ישראלביום י"ד בכסלו תש"י (5 בדצמבר 1949), כשנה וחצי שנה אחרי קום המדינה, הכריז ראש ממשלת ישראל, דוד בן גוריון, על ירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל. הכרזה זו התבססה על החלטה של חברי הממשלה, וזכתה לתמיכת כל המפלגות בכנסת. בעקבות ההכרזה החליטה הממשלה להעביר את כל משרדי הממשלה מתל אביב לירושלים, וגם הכנסת עברה בסוף אותו חודש מתל אביב לירושלים, ל"בית פרומין" ברחוב המלך ג'ורג'.
  כחודש לאחר הכרזתו של בן גוריון קיימה הכנסת – במשכנה בירושלים – דיון מיוחד על