תמונה ירושלים

ירושלים בתולדות העם היהודי לאורך הדורות

By saadiko
 • 1670 BCE

  עקידת יצחק בהר המוריה

  סיפור עקידת יצחק מדבר על הניסיון העשירי והקשה ביותר שבו התנסה אברהם אבינווהוא מוזכר בתפילת שחרית, ובתפילות ופיוטים בימים הנוראים.לפי הכתוב העקידה היתה על "אחד ההרים אשר אומר אליך ...אל ארץ המוריה".שלפי המסורת זהו המקום שבו נמצאת אבן השתייה.
 • Period: 200 BCE to 100 BCE

  החשמונאים

  תקופת החשמונאים מתאפיינת במרד בין המכבים ליוונים. המייסד היה מתתיהו הכהן הגדול שיחד עם בניו הנהיג את העם לאורך התקופה. בשנת 166 לפני הספירה הוא מינה את בנו יהודה בכדי שינהיג את המרד הגדול כנגד היוונים. בחנוכה אנו נוהגים להזכיר את נס המרד בתפילת שמונה עשרה ובברכת המזון.
 • Period: 70 BCE to 425

  הסנהדרין

  הסנהדרין או בשמה המקורי "מועצת הזקנים", הייתה המוסד הדתי העליון ביהודה בימי בית שני, אך שימשה גם כהנהגה מדינית. המוסד התפתח ממוסד קדום לו – הכנסת הגדולה. בידיה רוכזו סמכויות משפטיות ומדיניות. היא הנהיגה את העם וייצגה אותו, והיוותה גם בית מדרש עליון ללימוד תורה. את הבסיס לסנהדרין נטלו חז"ל מ־70 הזקנים שסייעו ביד משה רבנו במשפט. מקומו של בית דין הגדול היה בתחילה בלשכת הגזית אשר בבית המקדש; מלבדה, ישבו שתי סנהדריות קטנות (23 חכמים כל אחת) בפתח העזרה ובפתח הר הבית. .
 • Period: Mar 22, 1500 to

  השלטון העותמאני בארץ ישראל בתקופת סולימן הראשון

  סולימאן הגדול נולד ב1494 ונפטר ב1566
  סולימאן הראשון הקרוי סולימאן המפואר בפי אנשי אירופה או "הסולטאן סולימאן המחוקק" היה סולטאן האימפריה העות'מאנית בשנים 1520 עד 1566.
  ב-1517 נכבשה העיר והארץ בידי האימפריה העות'מאנית. הסולטאן סולימאן המפואר בנה את חומות ירושלים המוכרות היום, ושיפץ את המצודה ואת מגדל דוד.
  היהודים הבולטים בתקופה העותומאנית היו משה מונטיפיורי והברון רוטשילד אשר הזרימו כספים לקהילה היהודית בארץ באותו זמן
 • Period: to

  פריצת חומות ההתיישבות- יציאה מן החומות

  הכוונה היא להתרחבות העיר ירושלים אל מחוץ לחומות כתוצאה של גידול אוכלוסין. כתוצאה מכך נבנו השכונות מחוץ לחומה למשל משכנות שאננים, נחלת ,שבעה ומאה שערים ועוד כמה שכונות. פריצת החומות נקראת גם צום י"ז בתמוז וזוהי תענית המסמלת את היום שבו הובקעו חומות ירושלים לפני חורבן בית שני.
 • Period: to

  הקמת התנועה הציונית

  במאה ה19 הוקמה התנועה הציונית שנמשכה כ20 שנה בשל משפט דריפוס שבו נשפט הקצין היהודי הצרפתי ונישפט על זה שהעביר מידע סודי לגרמנים מה שהיה רק עלילה אנטישמית בשל תפניות בנצרות וביהדות והקונגרסים הציונים. במשפט דריפוס בנימין זאב  הרצל  היה עיתונאי משפטן סופר, מחזאי, מדינאי יהודי, חוזה מדינת ישראל ומפתח רעיון הציונות המדינית ומייסד הציונות כתנועה לאומית נולד 1860 בפסט, הונגריה שסיקר את המשפט וחשב שזאת גיזענות והקים את .התנועה הציונית מה שניגמר בקונגרסים הציונים ובהקמת מדינה יהודית בארץ
 • Period: to

  מצור המשוריינים

  בתקופה זו בזמן המצור שהטילו הערבים על ירושלים היה צורך במתן ציוד לחימה ואספקה ליהודים בירושלים. לכן מה שעשו היה להוציא שיירת משוריינים עם ציוד מת"א לכיוון ירושלים,ומן הצד השני שיירת משוריינים ריקה כדי לאסוף את הציוד. המטרה היתה להפגיש את שני השיירות באמצע הדרך וכן לנסות להכניס ציוד ואספקה לנצורים. אחת הדמויות המרכזיות האותה תקופה היה דוד משה חיים שכונה מוסה שהיה איש ארגון ההגנה ויחידת גבעתי.
 • Period: to

  מלחמת העצמאות

  מלחמת העצמאות הנקראת גם מלחמת השחרור התחילה לאחר הכרזת העצמאות ותוכנית החלוקה של האו"ם. במלחמת העצמאות נלחמנו מול הירדנים , הסורים, העיראקים, והלבנונים למרות יחסי הכוחות הצליח צה"ל לנצח לספח חלקים גדולים מהמדינה ובכללה את ירושלים.
 • Period: to

  נפילת הרובע היהודי בירושלים

  ב-1 בינואר הכניסה לרובע נחסמה הכניסה לרובע ע"י הכוחות הערבים, דבר שגרם למחסור בציוד , ולקרבות במקום ולכן נאלצו מרבית מתושבי הרובע לעזוב את הרובע היהודי ולעבור לעיר החדשה בירושלים. בין הדמויות המרכזיות היה מפקד הרובע היהודי מרדכי גזית שהוביל את הלחימה במהלך כל תקופת המצור עד אשר לקראת סוף הלחימה נפצע בעינו.
 • Period: to

  מבצע עזרא ונחמיה

  מבצע עזרא ונחמיה או בשמו הנוסף מצבע בבל , הוא מבצע העלאת יהודי עיראק לישראל .המבצע נקרא על שמם מכיוון שהם הנהיגו את היהודים בבבל ובא"י בתחילת תקופת בית שני. עד שנות ה-50 אסרה ממשלת עיראק על היהודים לצאת מגבולותיה, אבל עם ביטול החוק בתחילת שנות ה-50 החל ארגון הג'וינט היהודי בשיתוף מדינת ישראל על מבצע העלאת יהודי עיראק ברכבת אווירית ובתוך שנתיים הועלו כ-120,000 יהודים
 • ffffff

  ffffff
  hgqerkeh
 • Period: to

  מלחמת ששת הימים

  מלחמת ששת הימים החלה במתקפה של חיל האוויר הישראלי על חילות האוויר של מצרים.במהלך המלחמה כבשה מדינת ישראל שטחים נרחבים בסיני, רצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים. השטח הכולל שנכבש גדול פי שלושה משטחה של מדינת ישראל לפני המלחמה.