היסטוריה

-ריבונות ירושלים

 • 1550 BCE

  השלטון המצרי כנען

  השלטון המצרי כנען
  תקופת הברונזה המאוחרת היא אחת התקופות החשובות בהיסטוריה של ארץ ישראל. הייתה זו תקופת השלטון המצרי בכנען, תקופה הנקראת בהיסטוריה של מצרים: "תקופת האימפריה". ראשיתה של תקופה זו במצרים היא בשנת 1550 לפנה"ס
 • 1010 BCE

  שלטון-ממלכת ישראל המאוחדת

  שלטון-ממלכת ישראל המאוחדת
  ממלכת ישראל המאוחדת הייתה, על פי המקרא, ממלכה בה היו מאוגדים שנים עשר שבטי ישראל תחת שלטון אחד בארץ ישראל, והתקיימה כ-90 שנה, משנת 1010 לפנה"ס לערך עד פטירת שלמה בשנת 928 לפנה"ס לערך והתפלגותה לשתי ממלכות נפרדות - ממלכת ישראל וממלכת יהודה.
 • 539 BCE

  שלטון הפרסים

  שלטון הפרסים
  התקופה הפרסית בתולדות ארץ ישראל החלה בשנת 539 לפנה"ס עם השלמתו של המלך כורש את השתלטותה של ממלכת פרס על שטחי האימפריה הבבלית ובתוכם גם ארץ ישראל, והסתיימה בשנת 332 לפנה"ס עם כיבושה על ידי אלכסנדר מוקדון ותחילתה של התקופה ההלניסטית בארץ ישראל. התקופה הפרסית מצוינת בתולדות עם ישראל כתקופת שיבת ציון וראשית תקופת בית שני.
 • 332 BCE

  השלטון ההלניסטי

  השלטון ההלניסטי
  התקופה ההלניסטית בארץ ישראל החלה עם כיבוש ארץ ישראל בידי אלכסנדר מוקדון בשנת 332 לפנה"ס מממלכת פרס והסתיימה בשנת 63 לפנה"ס עם כיבוש ארץ ישראל על ידי הרפובליקה הרומית.
 • 140 BCE

  שלטון ממלכת החשמונאים

  שלטון ממלכת החשמונאים
  ממלכת החשמונאים הייתה מדינה יהודית עצמאית שהתקיימה בסוף התקופה ההלניסטית בארץ ישראל, משנת 140 לפנה"ס ועד לשנת 63 לפנה"ס (כ-77 שנים), עד השתלטותה של האימפריה הרומית על ארץ ישראל.
 • 63 BCE

  שלטון התקופה הרומית

  שלטון התקופה הרומית
  התקופה הרומית בארץ ישראל החלה בשנת 63 לפנה"ס עם הפלישה הרומאית לארץ זו בהנהגת המצביא הרומי פומפיוס, ונמשכה עד שנת 324;
 • 324

  שלטון הביזנטית

  שלטון הביזנטית
  התקופה הביזנטית היא תקופה בתולדות ארץ ישראל בין השנים 324 (או 395) ו-638, בה נשלטה הארץ על ידי האימפריה הביזנטית. בתולדות עם ישראל מקבילה תקופה זו לתקופת התלמוד וראשית תקופת הגאונים.
 • Feb 2, 638

  שלטון התקופה הערבית הקדומה

  שלטון התקופה הערבית הקדומה
  התקופה הערבית הקדומה בארץ ישראל (מכונה גם התקופה המוסלמית הקדומה[1]) תחילתה בשנת 638, כאשר האימפריה הביזנטית ששלטה בארץ ישראל נחלה תבוסות צבאיות קשות. השבטים הערבים שפשטו מחיג'אז לארץ ישראל וסוריה בהנהגת החליפים אבו בכר ועומר הכריעו את החילות הביזנטיים לבסוף בשנת 641.
 • Feb 2, 1099

  שלטון ממלכת ירושלים

  שלטון ממלכת ירושלים
  ממלכת ירושלים הייתה מדינה צלבנית שהוקמה בארץ ישראל בשנת 1099, לאחר שנכבשה בידי הצלבנים במסע הצלב הראשון. הממלכה נכבשה ונהרסה על ידי הממלוכים ב-1291; ונקראת כך, אף כי איבדה את השליטה בירושלים וסביבתה כבר בשנת 1187
 • Feb 2, 1260

  שלטוןהתקופה הממלוכית

  שלטוןהתקופה הממלוכית
  התקופה הממלוכית בארץ ישראל היא התקופה שבין השנים 1260 - 1517 בה שלטו הממלוכים בארץ ישראל.
 • Feb 2, 1517

  שלטוןהתקופה העות'מאנית

  שלטוןהתקופה העות'מאנית
  התקופה העות'מאנית היא תקופה בתולדות ארץ ישראל בה נשלטה על ידי האימפריה העות'מאנית. התקופה התחילה בכיבוש הארץ בידי הסולטאן סלים הראשון בשנת 1517, והסתיימה בשנת 1918, עם כיבוש הארץ בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה.
 • שלטון המנדט הבריטי

  שלטון המנדט הבריטי
  המנדט הבריטי מטעם חבר הלאומים על פלשתינה (א"י), המוכר בעברית בשם המקוצר המנדט או המנדט הבריטי, הוא מנדט חבר הלאומים (ייפוי כוח) שהוענק לבריטניה על ידי חבר הלאומים, בין היתר, על מנת לסייע ליישוב היהודים[1] ולהבטיח את הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, ברוח הצהרת בלפור ועל פי הנאמר בכתב המנדט[1]. הבריטים שלטו בארץ ישראל (פלשתינה) בין קיץ 1917 למאי 1948.
 • שלטון ישראל

  שלטון ישראל
  יִשְׂרָאֵל (מְדִינַת יִשְׂרָאֵל) (בערבית: دولة إسرائيل; תעתיק: דַולַת אִסְרַאאִיל) היא מדינה במזרח התיכון, השוכנת לחוף הים התיכון, שהכריזה על עצמאותה בשנת 1948. ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית המוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית. רוב תושבי המדינה הם יהודים, אך יש בה מיעוט ערבי גדול (כ-20%, מרביתו מוסלמי), לצד קבוצות מיעוט אחרות.