M

Marketing fejlődési szakaszai

  • Period: to

    Termelésközpontú Marketing

    Ebben az időszakban a vállalkozások elsődleges célja a termelés növelése volt. Ezt elsősorban a technológia fejlődésének köszönhető. Mivel nem foglalkoztak a fogyasztók igényeivel, így az eredmény túltermelés lett.
  • A Ford T-modell megalkotása

    A Ford T-modell megalkotása
    A gyár tulajdonos 1904-ben Galamb Józsefet vette fel, aki Farkas Jenővel és Childe Harold Wells-szel dolgozott együtt a következő prototípuson. A kezdeti cél viszonylag egyszerű, olcsó kialakítás es minőség volt. Olyan járműt akartak létre hozni, amit akár tömegesen is lehet gyártani, hogy a középosztály is meg vehesse ezt a luxuscikket. Már rögtön abban az évben megszületett a "A" típus és négy évvel később a "T" típust, úgy ítélte meg a Ford, hogy az elvárásoknak megfelelően tud teljesíteni.
  • A Ford T-modell piacra kerülése

    A Ford T-modell piacra kerülése
    1. augusztus 12-én elkészült a világhírű Ford T első példánya, a cég detroiti gyárában. Ami október 1-jén már forgalomba is került, azaz kikerült az autópiacra. Ez az autó pont olyat lett, mint aminek a cég tulajdonosa megálmodta a "népautót". A gépkocsiban található egy négyhengeres acélötvözetből készített motor, ami 22 lóerős, de mindössze a kocsi csak 540 kilogrammot nyomott. Ez az autó akkoriban 825 dollár ért lehetett megvásárolni, ami mai szemmel nézve egy középkategóriás autó ára.
  • A Ford T-modell gyártási időszaka

    A Ford T-modell gyártási időszaka
    Az évek során igyekeztek korszerűsíteni a gépkocsit, így első szélvédőt és fém karosszériát kapott. A kocsi nagy sikert aratott, így a Ford a leállította az újabb típusok tervezését. Mivel arra törekedtek, hogy minél többen hozza férjének az autóhoz, így igyekeztek sorozatban gyártani azokat. Ennek érdekében Galamb József, aki ekkor már a Detroiti gyár tulajdonosa, saját dolgozóit munkafolyamatok szerint sorba rendezte és egy-egy munkafolyamat elvégzésére tanítja.
  • Period: to

    Értékesítésközpontú Marketing

    A termékek felhalmozódtak, így jelentős túlkínálat alakult ki. Ezután a vállalkozások fő célja az értékesítés lett. Igyekeztek a fogyasztókra ráerőltetni,hogy vegyék meg a terméket, ebből pedig az erőszakos reklámok jelentek meg. De még ekkor sem vették figyelembe a fogyasztók igényeit.
  • A Ford T-modell vége

    A Ford T-modell vége
    Mint minden más márka a Ford is csak egy ideig volt egyeduralkodó. Körülbelül 20 évnek kellett eltelnie, hogy észre vegyek, hogy ez már nem is annyira luxuscikk, mivel az egyszerűbb vásárlók körében is megjelent. A vásárlók új formákra, nagyobb sebességre vágytak. Így a Fordnak rá kellett jönnie, hogy újabb típusokat kell a piacra hozzon, mivel a terméknek fokozatosan el vesztette piacát. Így 1927 májusában az utolsó darab is legurult a futószalagról. De a gyár a mai napig is büszkélkedhet.
  • Period: to

    Fogyasztóközpontú Marketing

    A vállalatok végre felismerik, hogy ha terméket akarnak értékesíteni, akkor a fogyasztói érdekeket kell figyelembe venni. Emiatt igyekeznek a vásárlók igényeit kielégíteni. Erre az időszakra jellemző, hogy a piacon a fogyasztók állnak a középpontban.
  • Period: to

    Társadalomközpontú Marketing

    A vállalatoknak már nem csak a személyes profit értékeikre kell figyelni, hanem figyelembe kell venni a fogyasztók igényeit és elvárásait. Ezek az elvárások egyre nagyobbak. Ezért az állam szabályozási ügynökségeket hoz létre. Ilyen például az egészségvédelem vagy a környezetvédelem szabályai. Itt már a cég hírneve nem csak a termékeik megítélése alapján történik, hanem a viselkedése alapján is, hogy hogyan is akarja el adni a termékét.