Kar

Karinthy Frigyes

  • Született Budpesten

    Apja Karinthy József tisztviselő, anyja Engel Karolina; Frigyes a család ötödik gyermeke.
  • Humor

    Humorérzéke, kritikai hajlama hamar megnyilatkozott gyerekkori naplóiban, és 15 éves korában megjelent Nászutazás a Föld középpontján keresztül című parodisztikus regénye,
    amelyet a Magyar Képes Világ közölt folytatásokban.
  • "Nem lehet meg a művészet tudomány nélkül"

    "Nem lehet meg a művészet tudomány nélkül"
    Már közölte írásait Az Újság, később több napilap is. Ekkortájt barátkozott össze Kosztolányival és Csáth Gézával. Amikor Karinthy Frigyes újságíró lett, és egyre gyakrabban járt társaságokba, a magyar tudomány és művészet virágkorát élte, Európa élvonalában volt. Mohó szenvedélyességgel vetette bele magát a pesti szellemi életbe.Ismereteit nemcsak olvasmányaiból szerezte, hanem tudós barátaitól is.
  • 1907-1908

    Rendszeresen publikált (humoreszkek, krokik, paródiák, kritikák, novellák, versek) különféle lapokban, az Ország-Világtól a Fidibuszig, a Budapesti Naplótól a Borsszem Jankóig. Az induló Nyugat is közölte írásait. Ismertté és divatossá vált a neve a fővárosi irodalmi életben.
  • Első nagy szerelem

    Első nagy szerelem
    Az 1910-es évek elején szeretett bele az akkor még férjezett színésznőbe, Judik Etelbe, akit Berlinbe szöktetett. Az asszony 1913-ban elvált, és egy évvel később hozzáment Karinthyhoz. Frigyükből született meg Gábor fiuk, aki szintén költő lett.
  • Karinthyra hatottak

    Freud, Strindberg és Weininger nőszemlélete Karinthy Frigyes novelláinak, tárcáinak meghatározója. A francia felvilágosodás írói mellett odafigyelt a kortárs filozófusokra is.
  • Így írtok ti

    Így írtok ti
    1912-ben egyszerre jelent meg két novelláskötete, két humoreszkgyűjteménye, továbbá az irodalmi paródiáit tartalmazó
    Így írtok ti, amellyel egy csapásra ismert és népszerű lett. Néhány hét alatt elfogyott az első kiadás. Nagy Endre kabaréjában bohózattal mutatkozott be.
  • "Úgy érzem, agyamban daganat képződött"

    Naplójegyzetei szörnyű fájdalomról tanúskodnak.A politikai fordulatok is meggyötörték, a kommün bukása után kipellengérezte a fehérterror ideológiáját, és ettől kezdve
    jobbról is, balról is támadták.
  • Második felesége

    Második felesége
    1920-ban ismerte meg a nála hat évvel fiatalabb, orvosi tanulmányokat folytató, szabad szellemű Böhm Arankát, aki szintén férjes asszony volt, de elvált, hogy hozzámenjen az íróhoz. Legendás házasságuk a nő és férfi örök párharcának ékes és meglehetősen zajos, viharos bizonyítéka volt
  • Korszakai

    Korszakai
    A Karinthy-pályakép szakaszai tehát nagyjából egybeesnek az egész korszak történelmi és irodalmi periódusaival. 1908-19-ig, az első, felfelé ívelő szakasz; 1920-33-ig a második, ellentmondásos és depresszív időszak, s a harmadik 1933-tól haláláig, 1938-ig: a megújulás tragikus, a betegség árnyékában felizzó lobbanása.
  • Karinthy gúnyos véleménye

    Karinthy az elsők között írt gúnyosan a szélsőséges diktatúrákról,
    görbe tükröt tartott az emberi ostobaság, a szellemi tunyaság megnyilvánulásai, a torzult világ jelenségei elé.
    Regényeiben, humoreszkjeiben, elbeszéléseiben a hagyományos formákat a groteszk, az abszurd, a fekete humor irányába fejlesztette tovább.
  • Agydaganat

    Mind súlyosabbá váló rosszullét, szédülés, hányinger, hallucináció, kínzó fejfájás környékezte.
    A Budapesten és Bécsben végzett vizsgálatok kétségtelenné tették: sürgősen műtendő agydaganata van.
  • Lelki trauma

    Lelki trauma
    Meg-megjelent Leányfalun, Móricz Zsigmondnál. Előbb Tóth Árpád(1928), majd később Kosztolányi halála is megviselte. Kosztolányi(1936) temetésén annyira elveszítette önuralmát, hogy idegességében cigarettára gyújtott.
  • Műtét élményei

    1937-ben jelent meg a Mennyei riport, fantasztikus korszatírája a „túlvilágról", és az Utazás a koponyám körül című regénye agyműtétjéről.
  • Halála

    Halála
    Családjával szokás szerint egy siófoki panzióban töltötte a nyarat, amikor 29-én agyszélhűdés érte, és meghalt.