I maailmasõda - Vabadussõja lõpp

  • Period: to

    I maailmasõja algus kuni Vabadussõja algus

  • Suurendati Eestis paiknevate vägede hulka

    1915.a hõivasid Saksa väed Poola, Leedu ja Kuramaa, rinne jõudis Väina jõele, lahingud käisid Riia lähistel.
  • Nõuti rahvuslikku autonoomiat

    Sõja-aastail kerkisid esile sotsialismist mõjustatud noored haritlased, kes tähtsustasid ühiskonna sotsiaalse ümberkorraldamise vajadust. Noorte radikaalide üks karismaatilisemaid juhte advokaat Jüri Vilms nõudis esimest korda avalikult, et Eestile antaks Venemaa koosseisus rahvuslik autonoomia.
  • Veebruarirevolutsioon Petrogradis

    Keiser loobus troonist ja Venemaast sai vabariik. Võim läks Ajutise Valitsuse ja Petrogradi Nõukogu kätte. Toimus 23.02-03.03 vana kalendri järgi ja 8.03-16.03 uue kalendri järgi
  • Period: to

    Enamlaste tõus

    VSDTP enamlik tiib tõusis 1917.a jooksul tähtsamaks, kasvatades nii partei liikmete kui ka oma pooldajate ridu. Septembris võitsid enamlased linnavalimised allinnas ja Narvas.Oktoobris saavutasid juhtpositsiooni Eestimaa Nõukogude Täitevkomitees
  • Rahutus Eestis

    Tallinnas ülelinnaline streik ja miiting. Miitingulised suundusid punalippude ja mässulaulude saatel poliitilisi vange vabastama ning tapsid ohvitsere ja politseinikke.
  • Eestlaste meeleavaldus Petrogradis

    Sinimustvalgete ja punalippude all marssis 40 000 inimest, sh 15 000 relvastatud sõdurit nõudes Eestile autonoomiat. See avaldas sügavat muljet nii tavakodanikele kui ka Vene valitsusringkondadele.
  • Rahvuskubermang

    Eestimaa ja Liivimaa kubermangu põhjaosa ühendati ühtseks rahvuskubermanguks. Kubermangukomissaariks sai Jaan Poska
  • Maanõukogu valimised

    Maanõukogu seadis ametisse täidesaatvat võimu teostava Maavalitsuse, mida alguses juhtis J. Raamot, hiljem K. Päts. Eesti keel kuulutati kogu kubermangus ametlikuks asjaajamiskeeleks ning tehti ettevalmistusi üleminekuks eestikeelsele kooliharidusele. Eesti rahvusväeosa loomine.
  • Sakslased vallutavad Lääne-Eesti saarestiku

    Augustis vallutasid Saksa väed Riia ja ületasid Väina jõe, mis oli viimaseks looduslikuks tõkkeks teel Eestisse. Oktoobris vallutasid sakslased Lääne-Eesti saarestiku ja 1. Eesti polgu allüksused langesid vangi.
  • "Pööre on täitsa korda läinud"

    Komissarid saadeti Tallinna garnisoni väeosadesse, raudteejaamadesse ja riigiasutustesse ja punakaartlased asusid patrullima linna tänavail. Esialgu sellega piirduti ning 26. oktoobril anti tallinlastele teada, et Ajutine Valitsus kukutati Petrogradis.
  • Uus kubermangukomissar

    Enamlane V. Kingissepp võttis võimu kubermangukomissar J. Poskalt üle. Kõrgeimaks kohalikuks valitsusasustuseks sai Eestimaa Nõukogude Täitevkomitee.
  • Venemaast lahkulöömine

    Rahvasaadikud otsustasid Toompea lossis, et 1) Eesti tulevase riigikorra määrab Eesti Asutav Kogu, 2) kuni Asutava kogu kokkuastumiseni on ainus kõrgema võimu kandja Eestis Maanõukogu, 3) Eestis kehtivad ainult Maanõukogu kinnitatud seadused. See otsus tähendas riiklike sidemete katkemist Venemaaga ja Maanõukogu muutumist kõrgeimaks seadusandlikuks võimuks Eesti pinnal.
  • Period: to

    Balti (hertsogi)riik

    Baltisakslased olid alustanud ettevalmistusi Balti (hertsogi)riigi loomiseks juba 1917.a lõpul. Aprillis peetud Baltimaade maanõukogu koosolek pöördus Saksa keisri poole palvega osutada abi riigi loomisel. Eestlastele lubati loodavas riigis vaid kultuurautonoomiat. Keiser tunnustas Baltimaade iseseisvust alles septembris , hertsogiriigi ametliku väljakuulutamiseni jõuti 5. novembril. Ametlikuks keeleks sai saksa keel, eestlastest omavalitsusjuhid asendati baltisakslastega.Poliitikud vangistati
  • Delegatsioon Lääne-Euroopasse

    Vanematekogu otsustas Venemaast eralduda ja avalikult välja kuulutada Eesti iseseisvus. Et selgitada välja teiste riikide suhtumine Eesti iseseisvusesse, saadeti jaanuaris Lääne-Euroopasse delegatsioon ning loodi sidemed suurriikide diplomaatidega
  • Eesti iseseisvuse väljakuulutamine revolutsioonilisel teel

    Jaanuari lõpul katkestasid enamlased Asutava Kogu valimised. Nüüd otsustasid rahvuslikud poliitikud kuulutada Eesti iseseisvuse välja revolutsioonilisel teel (koostada rahvale aresseeritud manifest, milles deklareeritakse Eesti suveräänsust, ning olla valmis manifesti avalikuks väljakuulutamiseks)
  • Saksa pealetung

    Vene armee riismed eelistasid vastupanule kiiret põgenemist, enamlaste Punaarmee oli aga liiga nõrk. Kahe nädalaga olid enamlased Eestist välja löödud.
  • Päästekomitee loomine

    Päästekomitee oli mõeldud tegutsemiseks erakorralistes oludes, ennekõike aga iseseisuse väljakuulutamiseks. Koosseisu kuulusid K. Päts, J. Vilms ja K. Konik.
  • Period: to

    Iseseisvusmanifest

    1. veebruaril kiitis vanematekogu heaks iseseisvusmanifesti. Samal päeval tegid Päts ja Vilms katse sõita Haapsallu, et manifest avalikult ette lugeda, kuid sakslased jõudsid enne. Sama juhtus ka Tartus. 23. veebruaril loeti iseseisvusmanifest Endla teatri juurde kogunenud rahvahulgale ette. Päev hiljem ka Viljandis. 24. veebruaril ei jõutud manifesti avaliku ettelugemiseni, kuid seda trükiti ja valminud eksemplarid kleebiti tänavanurkadele ja kuulutustulpadele
  • Iseseisvus

    Õhtul moodustati Eesti Vabariigi Ajutine Valitsus, mis koosnes kõigi demokraatlike erakondade esindajatest. Peaministriks sai K. Päts, tema asetäitjaks J. Vilms
  • Pidulik hommik Tallinnas

    Majadel lehvisid rahvuslipud, helistati kirikukelli, peeti jumalateenistusi ja kooliaktusi. Korraldati sõjaväeparaad jne
  • Saksa okupatsioon

    Sõlmiti Vene-Saksa rahuleping. Kogu võim läks Saksa sõjaväelaste kätte. Kehtima hakkas sõjaväeline diktatuur.
  • Revolutsioon Saksamaal

    Keiser kukutati, loodi sotsialistlik valitsus. Esimese maailmasõja lõpp pidi tegema lõpu ka Saksa okupatsioonile Eestis. Rahutused Tallinnas. Sakslased andsid loa Ajutise Valitsuse kokkukutsumiseks (11. novembril legaalne koosolek).
  • Võim eestlaste kätte

    Lõplikult läks võim eestlaste kätte. Päev varem oli uuesti astunud kokku Maanõukogu. Eesti riiklus hakkas toimima tegelikult (de facto)
  • Vabadussõda

    Vabadussõda
    Kui Saksa väed asusid 1918. a lõpul Eestist lahkuma, seadis Nõukogude Venemaa eesmärgiks liita Eesti taas endaga ning kehtestada siin enamlik režiim. Eesti idapiirile koondati punaväelased, Vabadussõda puhkes 28. novembril 1918, kui Punaarmee ründas Narvat.
  • Eesti Töörahva Kommuun

    Eesti Töörahva Kommuun
    Kuna Moskva püüdis anda Narva sissetungile kodusõja ilmet, siis kuulutati Narvas välja Eesti Töörahva Kommuun - enamlaste sõnul iseseisev riik. Kommuuni iseseisvust tunnustas aga ainult Venemaa ning Kommuuni nõukogu, mille eesotsas seisis J. Anvelt, täitis Kremlist tulevaid korraldusi. Seninägematu ulatuse ja julmuse omandas poliitiliste vastaste represseerimine: punase terrori tõttu kaotas elu enam kui 600 inimest.
  • Rahvaväe vastupealetung

    Rahvaväe vastupealetung
    Sõjaliselt ülekaalukal Punaarmeel õnnestus 1919. a jaanuarikuu alguseks vallutada ligi pool Eesti mandrialast. 7. jaanuaril suutsid vahepeal ümber korraldatud Eesti väed koos Soome vabatahtlikega alustada üldist vastupealetungi. Umbes kolme nädalaga oli kogu Eesti territoorium enamlastest vabastatud. Eriti oluline roll oli J. Kuperjanovi pataljonil.
  • Paju lahing

    Paju lahing
    Paju lahing oli kõige ohvriterohkem lahing Eesti Vabadussõja jooksul. Lahing toimus Eesti Rahvaväe Tartu-Valga grupi ja Punaarmee Läti punaste küttide vahel Paju mõisa pärast, millega otsustati sõjaliselt olulise Valga linna ja raudteesõlme langemine Eesti vägede kätte. Lahingus sai surmavalt haavata Julius Kuperjanov.
  • Iseseisvumise tähistamine

    Iseseisvumise tähistamine
    24.02.1919 tähistati esimest korda Eesti Vabariigi iseseisvuspäeva.
  • Enamlased vallutasid Kagu-Eesti

    Enamlased vallutasid Petseri ja jõudsid Võru ligidale.
  • Period: to

    Eesti Asutava Kogu valimised

    Toimusid Eesti Asutava Kogu valimised. Valimiste korraldus oli demokraatlik.
  • Lõplik Asutav Kogu

    Lõplik Asutav Kogu
    Jüripäeval 23. aprillil 1919 tuli kokku Asutav Kogu, see on Eesti parlamendi Riigikogu sünnipäev. Selle esimeheks hääletati August Rei valimised võitnud sotsiaaldemokraatide erakonnast.
  • Eesti esimene valitsus

    Eesti esimene valitsus
    Otto Strandmani esimene valitsus nimetati Asutava Kogu poolt ametisse 8. mail 1919. Tegemist oli algselt laia koalitsiooniga kolmest Asutava Kogu suurimast fraktsioonist : ESDTP, Tööerakonnast ning Rahvaerakonnast. Välisministriks oli näiteks Jaan Poska ja kohtuministriks Jüri Jaakson.
  • Period: to

    Landeswehri sõda

    Sõjaline konflikt toimus Lätis. Läti kaitsejõudude põhiosaks olid baltisakslastest koosnev Landeswehr'i maakaitse üksus. Kuid baltisakslased korraldasid Lätis riigipöörde ja kukutasid valitsuse. Eestis tekitas Läti riigipööre ärevust ja õhutas viha sakslaste vastu. Relvakonflikti tagajärjel tuli Lätis võimule Kārlis Ulmanise valitsus ja Eestile oli lõunapiiril kindlustatud sõbraliku Läti Vabariigi olemasolu.
  • Period: to

    Võnnu lahing

    Võnnu lahingut võib pidada Landeswehri lahingu II etapiks. Lahing toimus Põhja-Lätis eestlaste ja Saksa Landeswehri vahel. Lahingu võitsid eestlased ning seda päeva tähistatakse Eestis võidupühana.
  • Vaherahu Riia all

    Võnnu alt taanduvat vastast jälitades hakkas Eesti väejuhatuse silme ees terendama Riia vallutamine. Varsti murtigi võitlusvaimu minetanud sakslaste kaitseliin Riia all läbi ning Eesti sõjalaevad võtsid linna kahuritule alla. Nüüd sekkusid Antandi esindajad, kelle nõudel kirjutati ööl vastu 3. juulit alla vaherahu. Lepingu kohaselt võttis varasema peaministri Ulmanise valitsus riigi juhtimise taas enda kätte, Landeswehr saadeti enamlaste vastu, Saksa väeosad pidid aga Lätist lahkuma.
  • I rahuläbirääkimiste ettepanek Eestile

    I rahuläbirääkimiste ettepanek Eestile
    Nõukogude Venemaa välisasjade rahvakomissari Georgi Tšitšerini 1. rahuläbirääkimiste ettepanek Eestile
  • Vaherahu

    Punaarmee rünnakute nurjumine Narva all sundis Vene diplomaate järeleandlikkusele ning Eesti delegatsioon, mida juhtis J. Poska, taotles vaherahu sõlmimist. 31. detsembril kirjutati vaherahulepingule alla. Vaherahu hakkas kehtima 3. jaanuaril 1920 kell 10.30. Sellega oli Vabadussõda lõppenud, kuid Eesti- Vene piiri ja majandusküsimustes kokkuleppele veel ei jõutud.
  • Tartu rahu

    Tartu rahu
    Kell 00.45 sõlmiti Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel rahuleping, mis lõpetas Vabadussõja. Lepingu alusel tunnustasid riigid teineteist, kuulutasid sõja lõppenuks, panid paika sõjajärgse koostöö piirjooned ja majanduslikud tingimused.
  • Molotovi-Ribbentropi pakt

    Molotovi-Ribbentropi pakt
    Nõukogude Liidu rahvakomissar Vjatšeslav Molotov ja Saksamaa välisminister Joachim von Ribbentrop kirjutasid Moskvas alla mittekallaletungi lepingule. Molotovi-Ribbentropi paktiga jagati Saksamaa ja Venemaa vahel Ida-Euroopa: Venemaa sai Ida-Poola, Eesti, Läti ja Bessaraabia; Saksamaale jäid ülejäänud Poola alad ja Leedu. Selle paktiga sai Saksamaa endale võimaluse alustada sõda, kartmata, et Nõukogude Liit sekkuks ja vältides seega võitlust korraga kahel rindel.
  • Algab II maailmasõda

    Algab II maailmasõda
    Saksa väed tungisid Poolasse
  • Poola allveelaev Orzel

    Poola allveelaev Orzel
    Tallinna Sadamasse sisenes Poola allveelaev Orzel. Oma neutraliteedi kaitsmiseks hakkas Eesti seda interneerima, kuid allveelaev põgenes. Kreml kasutas juhtunut selleks, et süüdistada Eestit neutraliteedi rikkumises.
  • Nõukogude Liit ründab Poolat

    Nõukogude Liit ründab Poolat
    1. septembril 1939 ründas Saksamaa Poolat, 17. septembril tegi seda ka Nõukogude Liit. Sõjaliselt võimsaks peetud Poola purustati vähem kui kuuga.
  • Baaside leping

    Baaside leping
    Eesti kuulutas end alanud sõjas neutraalseks, aktiivseid riigikaitselisi meetmeid ei rakendatud. 1939. aasta septembri lõpus sundis Nõukogude Liit Balti riikidele peale vastastikuse abistamise lepingud. Äsjane Poola saatus silme ees, alistusid Balti riikide valitsused NSV Liidu survele, seda vaatamata sõjavägede isikkoosseisu ning elanikkonna võitlusvalmidusele. Eestisse, Lätisse ja Leedusse paigutati Nõukogude sõjaväebaasid. Eestisse toodi lepingu järgi 25 000 meest.
  • Umsiedlung

    Umsiedlung
    18.10.1939 algas ka baltisakslaste lahkumine ehk umsiedlung, kui Hitler lubas oma kõnes Ida- ja Kesk-Euroopas asuvad saksa rahvusgrupid Saksamaale ümber paigutada.
  • Talvesõda

    Talvesõda
    Soome ei allunud Nõukogude Liidu survele ja 1939. aasta novembris ründas Nõukogude Liit Soomet. Algas Talvesõda. Eesti kuulutas end neutraalseks ka selles sõjas. NSV Liit kasutas Eesti lennuvälju Soome pommitamiseks, rikkudes Eesti neutraliteeti. Neutraliteedist tulenevalt takistas Eesti vabatahtlike minekut Talvesõtta, kuid sellest hoolimata jõudis Soome kümneid Eesti vabatahtlikke.​
  • Eesti okupeerimine

    Eesti okupeerimine
    16.06.1940 esitati Eestile ultimaatum, nõudes Punaarmee lisavägede paigutamist tähtsamatesse keskustesse ning Moskvale meelepärase valitsuse moodustamist. Kuna sõjaline vastupanu oli kujunenud olukorras lootusetu, alistus valitsus hääletult. 17. juunil 1940 ületasid Nõukogude väed Eesti piiri ning Laidoner sunniti Narvas alla kirjutama Narva diktaadile. Sellega anti kontroll Punaarmee kätte, keelustati meeleavaldused ning kästi eraisikutel loovutada relvad.
  • Juunipööre

    Juunipööre
    Andrei Ždanovi juhtimisel hakati kokku seadma uut Eesti valitsust. Kohalikele vasakmeelsetele ringkondadele tehti ülesandeks korraldada meeleavaldus Moskva ultimaatumis esitatud nõudmiste toetuseks. 21.06.1940 toimuski meeleavaldus Vabaduse väljakul. Võeti üle valitsushooned, politseijaoskonnad jm. Patarei vanglast vabastati poliitilised vangid, Pika Hermanni torni heisati punalipp. Samapäeva õhtul allkirjastas šokeeritud Päts otsuse ametisse nimetada uus, Vares-Barbaruse valitsus.
  • Riigikogu valimised

    Riigikogu valimised
    Juulis saadeti Riigikogu laiali ning kuulutati välja Riigikogu valimised. Valimiste korraldamiseks moodustati Eesti Töötava Rahva Liit, mis käivitas propaganda Moskva-meelsete kandidaatide toetuseks. Kõik rahvusliku opositsiooni esitatud kandidaadid tõrjuti erinevatel ettekäänetel kõrvale. Valimiste tulemuseks oli kommunistlik Riigivolikogu, kes kuulutas 21. juulil välja Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi ning palus selle vastuvõtmist NL koosseisu.
  • ENSV

    ENSV
    06.08 liideti ENSV Nõukogude Liiduga.
  • Juuniküüditamine

    Juuniküüditamine
    Repressiivpoliitika kulminatsiooniks oli 1941. aasta 14. juuni massiküüditamine, mis toimus korraga kõigis kolmes Balti riigis. Eestist deporteeriti umbes 10 000 inimest: täisealised mehed saadeti vangilaagreisse, naised, lapsed ja vanurid aga asumisele Siberi kol- hoosiküladesse. Enamik 1940/41 aastal arreteeritu- test ja küüditatutest tapeti või hukkus Venemaal.
  • Suvesõda

    Suvesõda
    Eesti piiri ületasid sakslased 7. juulil, kes said Lõuna-Eesti suurema vastupanuta enda kätte. Sakslased jätkasid pealetungi 22. juulil, andes löögi Mustvee suunas. Peagi jõudsid sakslased Soome laheni ning augusti keskel hõivasid Narva. Seejärel mindi Tallinnat hõivama ning pärast nädal aega kestnud lahinguid jättis Punaarmee 28.08 Tallinna maha. Mõnda aega toimus võitlus veel Lääne-Eesti saartel, kuid punaarmeelased ei suutnud kaua vastupanu osutada. Sakslasi võeti vastu kui vabastajaid.
  • Saksa okupatsioon

    Saksa okupatsioon
  • Üldmobilisatsioon

    Üldmobilisatsioon
    1. a jaanuaris algas idarinde põhjalõigus Punaarmee üldpealetung. 30. jaanuaril kuulutati välja üldmobilisatsioon. Isegi EV viimane seaduslik peaminister Jüri Uluots kutsus rahvast punaste vastu üles astuma. Kokku tuli u 40 000 meest, kes nägid toimuvas teist vabadussõda ning läksid sõtta iseseisva Eesti eest. Veebruari keskel läks Punaarmee Narva all pealetungile. Heitlused Narva all kestsid aprilli lõpuni, kuid kumbki osapool ei saavutanud suuremat edu.
  • Märtsipommitamine

    Märtsipommitamine
    Narva lahingute ajal sooritas Nõukogude lennuvägi mitmeid pommitamisi, millest kõige hullem oli Tallinna pommitamine ööl vastu 9. märtsi – hävisid Niguliste kirik, vaekoda, Estonia teater jpm. Märtsis pommitati veel Narvat, Jõhvit, Tapat ja Tartut. Õhurünnakud suurendasid eestlaste viha ja otsustavust võitluses punaste vastu veelgi.
  • Taasiseseisvumiskatse

    Taasiseseisvumiskatse
    Sakslased teatasid oma taandumisest, Jüri Uluots määras ametisse Vabariigi Valitsuse ja selle eesotsa Otto Tiefi
  • Nõukogude võimu taastamine

    Nõukogude võimu taastamine
    Nõukogude võimu taastamine Eestis algas koos Punaarmee sissetungiga 1944. aasta suvel. Punaarmee üksuste järel tulid Eestisse Nõukogude tagalas moodustatud operatiivgrupid uue võimu esimesed taastajad. 22. sept heisatakse punalipp Eesti lipu asemel Hermanni torni. Eesti NSV võimustruktuur oli samasugune kui NSV Liidus, kus juhtiv koht oli kommunistlikul parteil, kuigi vormiliselt oli kõrgemaks seadusandlikuks organiks ENSV Ülemnõukogu ja täidesaatvaks organiks ENSV valitsus.