Az NVP története

  • Fegyverszünet

    Fegyverszünet
    A fegyverszünet aláírásával végetér az I. világháború. A 19. századot meghatározó történelemfilozófiák, az Európa elsőbbségébe vetett hit megrendültek.
  • Woodrow Wilson Chair

    Woodrow Wilson Chair
    A világháború nagy "tanulsága" a béke lett. A walesi Aberystwyth-ben megalakult a Woodrow Wilson Chair, ezzel megszületett a nemzetközi politikai viszonyok intézményesült formája. A névválasztás sem véletlen: Woodrow Wilson amerikai elnök liberális gazdasági-politikai intézmények felállításával többek között a hosszú távú békét szerette volna fenntartani.
    Az egyetem walesi fekvése később is az angolszász dominanciát biztosította a tudományterületen.
  • Miért van háború?

    Miért van háború?
    Az NPV intézményesülése kétségtelenül liberális környezetben történt meg. A világ vezető hatalma, az USA élén álló Wilson elnök, és más, a liberális irányzatot követő személyek olyan korai gondolkodókhoz nyúltak vissza, mint Locke és Kant.
  • Period: to

    1. nagy, ontológiai vita: Miért van háború?-tól Mi a háború motivációja?-ig

    A tudományterület intézményesülése központi kérdést vetett fel: mit kutassanak? A kezdeti liberális iskola helyét a II. világháború utánra átvette a realizmus. Ezzel a tudományterület másodjára is megszületett.
  • 1919-1939: A húszéves válság

    1919-1939: A húszéves válság
    1939-ben, röviddel a II. világháború kitörése után került először kiadásra E. Carr 1919-1939: A húszéves válság c. műve. Ez újraindította a nemzetközi politikai viszonyokról való realista gondolkodást.
  • Nemzetek közötti politika

    Nemzetek közötti politika
    Hans Morgenthau a realista iskola képviselőjeként először fögalmazta meg művében, a Nemzetek közötti politikában a nemzetközi viszonyok anarchikus jellegét.
  • Period: to

    2. nagy, episztemológiai vita: hagyományos vagy pozitivista modellek?

    Az 1950-es években zajlott le a második nagy vita, amely a módszertant kívánta meghatározni. Az újkeletű behavioralizmus, mint objektív modell került szembe az addig használatos, történelemtudománytól átvett módszerekkel. A vita kimenetele nem egyértelmű, a kettő keverékéből áll össze a NPV kutatása során alkalmazott módszertanok halmaza.
  • Period: to

    3. nagy, ontológiai vita: Neo-neo szintézis

    Az 1970-es években a korábban egymásnak feszülő nézetek új arcot kaptak, a 3. nagy vita "melléktermékeként" megjelent a neo-marxizmus is a NPV színterén.
  • A modern világgazdasági rendszer

    A modern világgazdasági rendszer
    Immanuel Wallerstein egyik legjelenősebb művének, a A modern világgazdasági rendszernek első kötete 1974-ben jelent meg. Wallerstein a mai, kapitalista gazdasági rendszert ölelte fel ebben, egészen annak kialakulásától kezdve. Megközelítésével megalakította a neo-marxista irányzatot.
    Szemlélete alkotta meg a centrum-félperiféri-periféria hármast.
  • Theory of International Politics

    Theory of International Politics
    Kenneth Waltz neo-realista gondolkodó fő műve, a Theory of International Politics 1979-ben jelent meg. Waltz választotta el először a kül- és belpolitika világát az anarchia-hierarchia párossal.
  • After Hegemony: Cooperation and Discord in the World Political Economy

    After Hegemony: Cooperation and Discord in the World Political Economy
    Robert Keohane 1984-ben publikálta egyik legmeghatározóbb művét, a After Hegemony: Cooperation and Discord in the World Political Economy-t. Ebben a hanyatló USA által létrehozott nemzetközi intézményeket (elsősorban a 20. század első felében létrehozottakat) kutatta, a neo-liberális irányzat meghatározó alakjává vált.
  • Period: to

    4. nagy, episztemológiai vita: a konstruktivizmus megjelenése

    A kétpoláris világrend szétesése a különböző tudományterületeken kételyhez vezetett. Így született meg a konstruktivizmus, amely minden már adottat megkérdőjelez, újraértelmez.