1200px vangogh 1887 selbstbildnis

Vincent van Gogh

  • Születése

    Születése
    Vincent van Gogh a Hollandia déli részén fekvő Észak-Brabant tartománybeli Groot-Zundertben született 1853. március 30-án.
  • Period: to

    Vincent van Gogh

    Vincent van Gogh, holland festőművész, a posztimpresszionizmus egyik legnagyobb alakja.
  • Period: to

    Iskolás évei

    1. januártól októberig egy falusi iskolába járt Zundertben, majd egy nevelőnő tanította otthon. 1862-ben születtek első rajzai: „A fára mászó macska” és a „Kutya”. 1864-ben internátusba került Jan Provily-be, ahol első rajzóráit vette, valamint franciául, angolul és németül tanult. 1866-ban iskolát váltott és egy állami internátusba ment Tilburgba, amelyet azonban 1868-ban el is hagyott, és visszatért a szülői házba.
  • Goupil & Cie Galery

    Goupil & Cie Galery
    1. július 30-án elkezdett a híres hágai, Goupil & Cie Galériában dolgozni. Vincent Brüsszelbe költözött, ahol a Galéria ottani üzletében, majd májustól a londoni Galériában dolgozott. Megismerte az angol festőket (Constable-t, Turnert, Gainsborought-t, Reynolds-t), és sokat olvasott (Dickenst, művészeti könyveket).
  • Tanári évei

    1876 áprilisától kisegítő tanárként és nevelőként dolgozott egy londoni iskolában, majd júliustól kisegítő tanár és segédlelkész lett egy metodista pásztornál.
  • Első tájképek

    Első tájképek
    1879-80-ban kezdett szabadidejében rajzolni és festeni. Ebből az időszakból származnak az első tájképei. Egyre többet rajzolt, és a csodált Jean-Francois Millet képeit másolta. Érdeklődött Maris és Israéls festményi iránt. Van Rappard és unokafivére, Mauve látta el tanácsokkal.
  • A naturalista erő

    A naturalista erő
    1. október 15-től Brüsszelben, a Beau-Arts Akadémián tanult anatómiai és perspektivikus rajzot, és megpróbálta eladni rajzait. Rajztanulmányai realista témákat dolgoztak fel. Ez a naturalista erő, a valóságnak ez a szuggesztív ábrázolása, amelyben a művész valósággal humanizál minden tárgyat, minden lényt, a természet minden elemét, költői emelkedettséggel hatva át őket, mindez már utal Van Gogh személyiségének alapvonásaira (Paraszt pipával).
  • Fordulópont

    Fordulópont
    1. novemberétől a Van Gogh-nak négy festő tanítványa lett. 1884-ben festette a „Takácsműhely” című képet sok változatban. Ez év májusában festette meg remekművét, a „Krumplievők” című, sötét, borongós képét, amelyhez később még sokszor visszatért. Ugyanebben az évben készültek „A korsók”, a „Csendélet krumplival”, a „Fészek”, „A nueni plébánia”, „Parasztház napszálltakor” című alkotásai is.
  • Megismerkedés az impresszionizmussal

    Rubens iránt érzett csodálata 1885-től arra ösztönözte, hogy nagyobb érdeklődéssel forduljon a színek felé. Fáradhatatlanul rajzolta a paraszti élet különböző területeit.1886 januárjában beiratkozott a Királyi Művészeti Akadémia festészet és rajz szakára. Fivére segítségével azonban egy új festészetet ismert meg, az impresszionizmust.
  • Japánizmus és a neoimpresszionizmus

    Japánizmus és a neoimpresszionizmus
    Az impresszionista fellángolás rövid ideig tartott. Van Gogh a saját útját kereste. Felismerte, hogy festészete különbözik a többi művészétől, és ezért más, Párizson kívüli világra van szüksége. A neoimpresszionizmus és annak pointillista ecsetkezelése éppúgy érdekelte, mint a szimbolizmus vagy Gauguinnak és barátainak élénk színei. Mindezekkel az irányzatokkal együtt az akkortájt annyira divatos „japánizmus” is vonzotta.
  • Utolsó évei

    Utolsó évei
    1886 telén ismerte meg Paul Gauguint. Ebben az időben készült a „Halászbárkák a strandon Saintes-Maries-de-la-Merben”. Gauguin megpróbálta bevezetni saját életrendjét, először a műteremben és a közös pénzügyeknél kezdte, később megpróbálta festészeti vízióját ráerőltetni Van Goghra. Gauguin, aki leveleiben arról panaszkodott a többi festőnek, hogy elege lett Van Goghból. Túlhajszoltság miatt idegileg összeomlott és levágta bal füle alsó részét. 1890-ben hunyt el.
  • Irving Stone: Van Gogh élete

    Irving Stone: Van Gogh élete
  • Van Gogh: Az örökkévalóság kapujában

    Van Gogh: Az örökkévalóság kapujában