Atheni iskola

Világtörténelem - nagy vonalakban

By emoke
  • 1728 BCE

    Hammurapi uralkodásának kezdete Babilóniában

    Hammurapi uralkodásának kezdete Babilóniában
    Mezopotámiában, a Tigris és az Eufrátesz folyók közötti területen, alakult ki az Óbabiloni birodalom. Az ókori Mezopotámia legfontosabb írásos emléke Hammurapi „törvénykönyve” volt. A törvényeket egy magas fekete kőoszlopra vésve találták meg a régészek. Vajon miért kellett kőoszlopra vésni? Gondolj csak bele, a király nem lehetett jelen minden ítélkezésnél. Ezért felállították ezt az oszlopot, hogy mindenki tudja, hogy mi számít bűnnek, s elkövetésekor milyen büntetésre számíthat.
  • 753 BCE

    Róma alapítása

    Róma alapítása
    A Róma alapításáról szóló monda szerint egy király elrendelte, hogy testvérének két fiúunokáját dobják a Tiberis folyóba. Azért, mert félt, ha felcseperednek, ők fognak majd uralkodni. A megbízott szolga azonban kis teknőbe tette az ikreket. A teknő megakadt egy bokorban. A gyereksírásra odament egy anyafarkas, és megszoptatta a kicsiket. Ezután egy pásztor vette magához a két testvért: Romulust és Remust. Amikor felnőttek, megalapították Rómát, amelynek első királya Romulus lett.
  • 323 BCE

    Nagy Sándor (III. Alexandroszt) makedón király halála

    Nagy Sándor (III. Alexandroszt) makedón király halála
    Nagy Sándor az ókor egyik emblematikus figurája, Makedónia királya, általános vélekedés szerint kiváló hadvezér volt. Atyja, II. Philipposz nyomdokain haladva hatalmát a Peloponnészosztól az indiai szubkontinensig terjesztette ki, elfoglalva az akkor ismert világ nagy részét. Rövid, de eredményes uralkodása a klasszikus ókori történelem és kultúra egy új korszakának, a hellenizmusnak a kezdetét jelentette. Tanára Arisztotelész, lova Bukephalosz; gordiusi csomó története; Alexandria
  • 260 BCE

    Csin Si Huang-ti uralkodásának kezdete

    Csin Si Huang-ti uralkodásának kezdete
    A távoli tartományokat országutak kötötték össze a fővárossal. A postaállomások segítették a futárok haladását. Még a kocsik tengelyének hosszát is egységesítették, hogy a kerekek ugyanabban a vájatban fussanak. Egységesítette továbbá a súly- és hosszmértékegységeket, egységes pénznemet vezetett be. Egységesítette a 3000 legfontosabb írásjegyet. A birodalma északi határán a barbárok elleni védelmet szolgáló korábbi falszakaszokat összekötötte, és így létrehozta a kínai nagy falat.
  • 44 BCE

    Iulius Caesar római hadvezér és államférfi halála

    Iulius Caesar római hadvezér és államférfi halála
    Fontos szerepe volt a köztársaság felszámolásában és a császárság intézményének létrehozásában. Elfoglalta Galliát, és elsőként vezetett hadjáratot Britanniába. Minden idők egyik legnagyobb hadvezére volt és nagyszerű politikus is. Jelentősége az ókor történetében Nagy Sándoréval vetekedik. Mondhatni, mindent sikerült megnyernie, csak polgártársait nem. Marcus Brutus és több szenátor összeesküdött és meggyilkolták Caesart, annak reményben, hogy sikerül megmenteniük a köztársaságot.
  • 330

    Nagy Konstantin (I. Constantinus) római császár Rómából Bizáncba helyezi át székhelyét

    Nagy Konstantin (I. Constantinus) római császár Rómából Bizáncba helyezi át székhelyét
    Európában ma leginkább a - keresztény egyház vezető püspökei és a császár között lezajlott tárgyalásoknak és kiegyezéseknek köszönhetően - 313-ban kiadott milánói ediktumról, amely a Római Birodalomban elsőként engedélyezte a keresztény vallást, és a 325-ben tartott első nikaiai zsinaton kiadott keresztény hitvallásról ismert; mindkettő fontos lépést jelentett a kereszténység elterjedésében. Bizánc - Konstantinápoly - Isztambul