Klahvpillide ajalugu

Timeline created by Jaana Valgemäe
In Music
 • 1420

  Klavikord leiutati 15. sajandi alguses.

   Klavikord leiutati 15. sajandi alguses.
  Klavikord on vanim klahvpill oreli ja klavessiini järel, see leiutati 15. sajandi alguses. Klavikord oli populaarne 16.–18. sajandil, peamiselt saksakeelsetel aladel, Skandinaavias ja Pürenee poolsaarel. Pill kadus laiemast kasutusest 1850. aasta paiku.
 • Esimese klaveri leiutas Bartolomeo Cristofori.

  Esimese klaveri leiutas Bartolomeo Cristofori.
  Bartolomeo Cristofori leiutas üsna klavessiini sarnase muusikainstrumendi.
 • Esimese akordionioni leiutas Christian Friedrich Ludwig Buschmann.

  Akordion on käeshoitav lestkeeltega pill, kus heli tekitavad häälestatud teraslehekesed, mis võnguvad, kui lõõtsad suruvad õhu nende vahelt läbi. Paremal pool lõõtsa on klaviatuur või nupuread meloodia mängimiseks, vasakul pool nupuread bassinootide ja -akordide mängimiseks. Akordionimängijat nimetatakse akordionistiks. Christian Friedrich Ludwig Buschmann leiutas esimese akordioni.
 • Valga Jaani kiriku oreli ehitas Friedrich Ladegast.

  Valga Jaani kiriku oreli ehitas Friedrich Ladegast.
  Orelit nimetatakse pillide kuningaks. Orelil võib olla 1–7 klaviatuuri ehk manuaali. Oreli pedaal on samuti klaviatuur, mida organist mängib jalgadega.
 • Esimese süntesaatori leiutas Robert Moog

  Esimese süntesaatori leiutas Robert Moog
  Süntesaator on elektrooniline instrument, kus elektrisignaal muundatakse kuuldavaks heliks. Süntesaatorite tähelend algas 1960. aastatel. 1964. aastal konstrueeris Robert Moog süntesaatori, mis oli eelkäijatest palju väiksem ning võeti kohe kasutusele ka erinevates ansamblites.