Flat earth

Geokronoloogiline skaala KLAASSEN

By sanba
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus. 4,6 mld- 4,0 mld. Algas planeet Maa kujunemine. Hadaikum oli vulkaaniliselt väga aktiivne periood. Maad tabasid ka tihti meteoriidi sajud. 100 miljonit aastat pärast Maa moodustumist põrkas Maaga kokku teine taevakeha, mille tagajärjel tekkis Kuu. Lõpuks hakkas ka ma pealmine kiht tahenema.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Kestus: 4 mld- 2,5 mld. Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Sellest ajast on pärit palju fosiile.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Kestus: 2,5 mld- 0,542 mld. Tänu tsüanobakterite elutegevusele hakkas atmosfääris ja ookeanide pinnakihis suurenema hapnikusisaldus. Toimus mitu suurt jäätumist. Tekkis Edicara elustik.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kestus: 542- 485 miljonit aastat tagasi. Tekkisid peamised organismide ehitustüübid. Toimus suur elusolendite areng.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Kestus: 485-543 miljonit aastat tagasi. Soojades troopikameredes oli rikkalik elustik. Ilmusid esimesed maismaa taimed. Ajastu lõppus toimus kliima kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga. Ookeanipind alanes 100m võrra ja osad mered muutusid maismaaks. Massiline mereelukate väljasuremine.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Kestus: 443-419 miljonit aastat tagasi. Soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubjavetikate ehitatud rifid, ujusid ka primitiivsed kalad. Taimed asustasid hoogsalt maismaad. Esimesed maismaloomad- meriskorpionid, tuhatjalgsed ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Kestus: 419-359 miljonit aastat tagasi. Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik. Paljud kalad kasvasid väga suureks. Tekkisid esimesed metsad ja kahepaiksed.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Kestus: 359-299 miljonit aastat tagasi. Maismaad katsid võimsad metsad ja surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Maismaal elas rohkelt lülijalgseid jaosal putukatel tekkis lennuvõime. Esimesed roomajad.
  • 299 BCE

    Perm

    Perm
    Kestus: 299-252 miljonit aastat tagasi. Tekkis hiidmanner Pangea. Selle siseala oli kaetud kõrbega, kus oli karm kliima. Maismaaloomastiks olid ülekaalus roomajad. Permi ajastu taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meredes aga luukalade osakaal. Ajastu lõppus oli suur väljasuremine, 95% maad asustanud liikidest suri.
  • 252 BCE

    Triias

    Triias
    Kestus: 252-201 miljonit aastat tagasi. Algul elustik üsna liigivaene. Ilmusid esimesed dinosaurused, ja uuesti toimunud väljasuremine andis neile võimaluse saada peamiseks loomarühmaks maismaal. Tekkisid veel esimesed imetajad ja meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 201 BCE

    Juura

    Juura
    Kestus: 201-145 miljonit aastat tagasi. Dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad vahetasid välja triiase ajastul elanud loomad. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Meredes elas rohkelt merelisi roomajaid. Meredes elasid ka juba tänapäaevast tüüpi kalad.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Kestus: 145-66 miljonit aastat tagasi. Ilmusid esimesed õistaimed. Arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Ajastu lõppul toimunud massilise väljasuremise käigus surid dinosaurused ja paljud merelised roomajad. Üheks peamiseks väljasuremise põhjuseks peetaske meteoriidiplahvatust.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Kestus: 66-23 miljonit aastat tagasi. Algas imetajate ja lindude kiire evolutsioon. Enamus imetajadest elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Esimesed primaadid. Kliima jahenes ja suurte troopiliste metsade asemel kerkisid ulatuslikud rohumaad.
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Kestus: 23-2,5 miljonit aastat tagasi. Mandrite geograafia ja loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Aafrikas ilmusid esimesed homoniidid- inimeste eellased. Toimus kliima suur jahenemine, mis tõi kaasa korduvaid jäätumisi.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Kestus: algas 2.5 miljanit aastat tagasi. Ajastu algul ilmusid inimesed vahetud eellased. Aafrikas alanud evolutsioon on viinud välja tänase inimeseni. Surid välja palju imetajasid ja linde. Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi elustikule.