Geochronological scale vector 5195940

Geokronoloogiline skaala Jan Silver Leis G2A

By Janunn
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus: 4,6-4 mld aastat tagasi. Kivimeid leitud Gröönimaalt Kanadast ja Austraaliast. Vulkaaniliselt aktiivne, meteoriidisajud. Kujunesid litosfäär, atmosfäär ja hüdrosfäär.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu teke

    Kuu teke
    Umbes 100 mln aastat pärast Maa moodustamist põrkas meie planeet kokku suure taevakehaga, mille tagajärjel tekkis Maa kaaslane Kuu.
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Kestus: 4-2,5 mld aastat tagasi. Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestutest on pärit vanimad leitud stromatoliidid. Paljudes stromatoliitides on säilinud ka bakterifossiile.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum

  • 3500 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Arenesid algelised eluvormid. Stromatoliitide (bakterite ja teiste mikroorganismide toimel moodustunud kivimite) esinemine kivimites.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Kestus: 2,5 mld - 542 mln aastat tagasi. Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus. Proterosoikumis toimus mitu suurt jäätumist, mil Maa oli ulatuslikult jääga kaetud.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum

  • 2400 BCE

    Esimene jääaeg

    Esimene jääaeg
    Varaseimat jääaega kutsuti Hurooniaks, mis algas 2,4 miljardit aastat tagasi. Huroonia jääaja põhjustas järsk hapniku määra tõus ja metaani määra langus atmosfääris.
  • 1200 BCE

    Rodinia

    Rodinia
    Rodinia oli kunagine hiiglaslik manner. See tekkis 1,2–1,1 miljardit aastat tagasi, mitme algelise mandri kokkupõrkel Lauraasiaga. Rodinia oli kõige ulatuslikum umbes miljard aastat tagasi. Rodinia hakkas lagunema krüogeeni perioodil umbes 750 miljonit aastat tagasi. Rodinia oli kogu oma eksisteerimise aja viljatu manner, sest taimi siis ei eksisteerinud ja elu oli peamiselt üherakuline. Arvatakse, et selle aja jooksul arenesid välja mitmerakulised organismid, mis olid siiski primitiivsed.
  • 900 BCE

    Mitmerakulise elu teke

    Mitmerakulise elu teke
    On ebaselge, kuidas või miks see täpselt juhtus, kuid üks võimalus on see, et üherakulised organismid läbivad faasi, mis sarnaneb tänapäevaste koanoflagellaatidele: üherakulised olendid, kes mõnikord moodustavad paljudest isenditest koosnevaid kolooniaid. Kõigist teadaolevatest üherakulistest organismidest on need üherakulised kõige tihedamalt seotud mitmerakuliste loomadega
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kestus: 542-485 mln aastat tagasi. Kambriumis tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad ka tänapäeval, samuti suurem osa tänapäevastest loomahõimkondadest. Tekkisid ka esimesed kalad. Seda väga kiiret evolutsiooni tuntakse Kambriumi plahvatuse nime all.
  • Period: 542 BCE to 1 CE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 252 BCE

    Paleosoikum

  • 510 BCE

    Gondwana

    Gondwana
    Gondwana on hiidmanner, mis eksisteeris paleosoikumis ja mesosoikumis perioodil umbes 510 kuni 180 mln. aastat tagasi. Suure osa sellest ajast oli ta Pangea osa. Gondwana moodustasid tänapäeva Antarktis, Austraalia, Lõuna-Ameerika, Madagaskar, Uus-Meremaa, Aafrika ning Araabia poolsaar. Gondwana moodustus, kui hiidmanner Pangaea lagunes Lauraasiaks ja Gondwanaks. Nime "Gondwana" pakkus välja geoloog Eduard Suess. Nimi on võetud India idaosa Gondwana piirkonna järgi.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Kestus: 485-443 mln aastat tagasi. Soojades troopikameredes elas rikkalik elustik. Ilmusid esimesed maismaataimed. Kliima oli valdavalt soe, kuid ajastu lõpul toimus kliima kiire jahenemine, mis lõppes jääajaga. Selle tagajärjena toimus mereelustikku massiline väljasuremine.
  • 450 BCE

    Ordoviitsiumi lõpu väljasuremine

    Ordoviitsiumi lõpu väljasuremine
    Väljasuremine algas 450 mln aastat tagasi. Tegemist oli ka teise kõige suurema väljasuremisega, mis jääb alla ainult permi ajastu väljasuremissündmusele. Väljasuremise käigus hävis rohkem kui 60% meres esinenud selgrootutest. Peamiselt kannatasid karpide, käsijalgsete, korallide ja okasnahksete sugukonnad. Ordoviitsiumi lõpu väljasuremise põhjuseks peetakse hiidmandri Gondwana liikumist lõunapoolusele, millega kaasnes globaalne jahenemine, mandrijäätumine ja maailmamere veetaseme alanemine.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Kestus: 443-419 mln aastat tagasi. Siluri ajastu soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikate ehitatud rifid, ujusid primitiivsed kalad. Siluri ajastul jätkasid taimed maismaa asustamist. Maismaad hakkasid asustama ka loomad.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Kestus: 419-359 mln aastat tagasi. Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik. Paljud kalad kasvasid väga suureks ning olid tolleaegsed tippkiskjad. Tekkisid esimesed metsad ja kahepaiksed.
  • 397 BCE

    Neljajalgsete loomade teke

    Neljajalgsete loomade teke
    Esimesed neljajalgsed kujunesid välja madalates mageveekogudes. Nad olid kahepaiksete, roomajate, imetajate ja lindude aluspanijaks.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Kestus: 359-300 aastat tagasi. Karbonis katsid maismaad võimsad metsad. Üleujutatavatel aladel kasvanud metsade surnud puidust kujunesid kivisöelademed. Maismaal elas rohkesti lülijalgeid, osal putukatel tekkis lennuvõime. Maismaale ilmusid esimesed roomajad.
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    Kestus: 300-250 mln aastat tagasi. Permi ajastul tekkis hiidmanner Pangaea, mida ümbrites hiiglaslik Panthalassa ookean. Hiidmandri siseala oli kaetud kuiva kõrbega, kus valitses karm kliima. Maismaaloomastikus olid ülekaalus roomajad, kes suutsid sellistes tingimustes elada. Taimestikus suurenes paljasseemnetaimede, meres aga luukalade osakaal. Sel ajastul toimus Maa suurim väljasuremine, mille tulemusena kadus 95% kõigist Maad asustanud liikidest.
  • 300 BCE

    Pangaea

    Pangaea
    Pangaea oli ligikaudu 300–200 miljonit aastat tagasi eksisteerinud hiidmanner, mis sisaldas kõiki tänapäeva mandreid. Pangaea lagunemise tagajärjel tekkisid Gondwana ning Lauraasia. Gondwana ja Lauraasia edasise lagunemise tagajärjel tekkisid tänapäevased mandrid ning mandrilise maakoorega saared. Pangaead ümbritses Panthalassa ookean, mille tänapäevane järeltulija on Vaikne ookean. Nimi "Pangaea" pärineb Alfred Wegenerilt.
  • Period: 252 BCE to 66 BCE

    Mesosoikum

  • 251 BCE

    Permi väljasuremine

    Permi väljasuremine
    Permi periood lõpeb Maa ajaloo suurima massilise väljasuremisega. Ökosüsteemi taastumisel tulevad dinosaurused domineerima. Imetajate esivanemad jäävad ellu väikeste öiste olenditena. Ookeanides arenevad umbes sel ajal ammoniidid. Mitmed roomajate rühmad koloniseerivad meresid, arenedes dinosauruste ajastu suurteks mereroomajateks.
  • 250 BCE

    Triias

    Triias
    Kestus: 250-200 mln aastat tagasi. Elustik oli üsna liigivaene liikide massilise väljasuremise tõttu ning võttis 10mln aastat aega elustiku taastumiseks. Ilmusid esimesed dinosaurused ning veel ühe väljasuremise tagajärjel muutusid nad domineerivaks loomarühmaks maismaal. Ilmusid esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 200 BCE

    Juura

    Juura
    Kestus: 200-145 mln aastat tagasi. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Ookeanides elas rohkelt merelisi roomajaid. Elasid ka tänapäevast tüüpi kalad. Suur osa maismaast oli kaetud tiheda paljasseemnetaimemetsadega.
  • 180 BCE

    Imetajate lahknemine

    Imetajate lahknemine
    Imetajad jagunevad munevateks ja sünntivateks.
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid domineerima maismaataimestikus. Valitsesid dinosaurused, arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Väljasuremisel hävisid dinosaurused, paljud merelised roomajad jt. Tõenäoliselt oli väljasuremise põhjuseks meteoriidiplahvatus.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Kestus: 66-23 mln aastat tagasi. Ajastut iseloomustab dinosauruste ja teiste hiidroomajate
    väljasuremine ja lindude ja imetajate kiire evolutsioon. Enamik imetajaid elas maismaal, kuid vaalade eellased asusid elama meredesse. Ilmusid esimesed primaadid. Kliima oli soe ja niiske, troopilised metsad kasvasid ka suurtel laiuskraadidel. Kliima jahenemisel muutusid valdavaks heitlehelised taimed. Kujunesid ulatuslikud rohumaad, mis asendasid seniseid metsi.
  • Period: 66 BCE to 1 CE

    Kainosoikum

  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Kestus: 23-2 mln aastat tagasi. Mandrite geograafia ning loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad laululinnud, rotid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid. Perioodil toimus korduvaid jäätumisi. Poolustel kujunes jääkate.
  • 3 BCE

    Australopiteekus

    Australopiteekus
    Esimene inimese liike, millest arenesid välja rohkem arenenumad Homo Habilis ning lõpuks Homo Sapiens.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Kestus: 2 mln aastat tagasi kuni tänapäev. Ilmusid inimese vahetud eellased, mille evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homo Sapiensi tekkimiseni. Perioodil suri välja palju imetaja- ja linnuliike. Välasuremise üheks põhjuseks on inimeste kasvav mõju elustikule.