A1cd15f341693a8487cf512aa69261e1  happy earth our planet

Geokronoloogiline skaala. Danila Senov G2E

By Teze
  • 4600 BCE

    Hadaikum

    Hadaikum
    Kestus 4,6 mld kuni 4 mld aastat tagasi.
    Pärit kivimeid Gröönimaal, Kanadas ja Austraalias.
    Vulkaaniliselt väga aktiivne, meteoriidisajud.
    Hadaikumi lõpuks kujunes algne maakoor ja atmosfäär ning moodustusid ookeanid.
  • Period: 4600 BCE to 4000 BCE

    Hadaikum

  • 4500 BCE

    Kuu tekkimine

    Kuu tekkimine
    Maa põrkus suure taevakehaga, mille tagajärjel tekkis Maa kaaslane Kuu
  • 4000 BCE

    Arhaikum

    Arhaikum
    Kestus 4 mld - 2,5 mld aastat tagasi.
    Arhaikumi meredes arenesid algelised eluvormid. Arhaikumi ladestustest on pärit vanimad leitud stromatoliidid - mikroorganismide, sh tsüano- ja purpurbakterite ning mitmesuguste vetikate toimel kujunenud kihilised moodustised.
  • Period: 4000 BCE to 2500 BCE

    Arhaikum ehk ürgeoon

  • 3800 BCE

    Elu teke

    Elu teke
    Elu arvatakse olevat tekkinud 3,8 mld kuni 3,5 mld aastat tagasi. Sellele viitab stromatoliitide (bakterite ja teiste mikroorganismide toimel moodustunud kivimite) esinemine ligi 3,5 mld aasta vanustes kivimites.
  • 3500 BCE

    Stromatoliit

    Stromatoliit
    Stromatoliidid hakkasid arenema 3,5 mld aastat tagasi.
    Neid võib praegugi kohata näiteks Austraalias.
  • 2500 BCE

    Proterosoikum

    Proterosoikum
    Tänu fotosünteesivate tsüanobakterite elutegevusele suurenes atmosfääris ja ookeanide pinnakihis hapnikusisaldus.
    Toimus mitu suurt jäätumist.
    Tekis suur pehmekehaliste (s.t ilma skeletita) elusorganismide rühm.
  • Period: 2500 BCE to 542 BCE

    Proterosoikum ehk agueoon

  • 2100 BCE

    Mitmerakuliste organismide teke

    Mitmerakuliste organismide teke
    Mitmerakulised organismid hakkasid proterosoikumi lõpus kiiresti levima ja arenema.
  • 1900 BCE

    Eukarüoodid

    Eukarüoodid
    Eukarüoodid ehk päristuumsed (Eukaryota) on organismid, kelle rakud on päristuumset (eukarüootset) tüüpi. Eukarüoodid on oma nime saanud selle järgi, et neil asub geneetiline informatsioon (kromosoomidena) rakutuumas, mis on membraaniga ümbritsetud organell.
    Vanim eukarüoodi kivistis, leitud USAst Michiganist 1,9 mld.
  • 542 BCE

    Kambrium

    Kambrium
    Kestus 542mln - 485mln aastat tagasi. Tekkisid kõik peamised organismide ehitustüübid, mis eksisteerivad tänapäeval, samuti suurem osa tänapäevastest loomhõimkondadest. Seda tuntakse kambriumi plahvatuse nime all. Kasvas planktiliste vetikate hulk. Ilmusid paljud selgrootute rühmad. Arvatakse, et väliskelett kujunes vastusena röövloomade jõuliste lõugade ja hammaste evolutsioonile. Seda nimetatakse evolutsiooniliseks võidurelvastumiseks.
  • Period: 542 BCE to 1 BCE

    Fanerosoikum

  • Period: 542 BCE to 251 BCE

    Paleosoikum ehk vanaaegkond

    hiidmanner lagunes osadeks- kujunesid praegused mandrid ja ookeanid, kliima jahe ja kuiv, ulatuslik kõrbestumine
  • 532 BCE

    Esimesed kalad

    Esimesed kalad
    Kivistised on näidanud, et kalad on evolutsioneerunud enam kui 500 miljonit aastat. Luukalade areng.
  • 485 BCE

    Ordoviitsium

    Ordoviitsium
    Ilmusid esimesed maismaataimed. Kliima oli valdavalt soe. Ajastu lõpul toimus kiire kliima jahenemine, mis lõppes jääajaga. Jäätumine tõi kaasa ookeanipinna alanemise 100m võrra ja muutis paljud madalmered kuivaks maismaaks. Elualade vähenemine tõi omakorda mereelustiku massilise väljasuremise.
  • 480 BCE

    Esimesed maismaataimed

    Esimesed maismaataimed
    Esimesed maismaataimed olid samblalaadsed, kes nõudsid niisket kliimat. Hiljem, kui taimed olid võimelised moodustama oma katteks vahalaadseid aineid, said nad võimaluse asustada sisemaa kuivemaid piirkondi.
  • 443 BCE

    Silur

    Silur
    Soojades meredes kujunesid käsnade, korallide ja lubivetikate ehitatud rifid, ujusid algelised kalad. Taimed jätkasid maismaa asustamist. Maismaataimed olid väiksesed ja lihtsa ehitusega ning kasvasid niisketel aladel. Maismaad hakkasid asustama loomad, näiteks tuhatjalgsed, meriskorpionid ja skorpionid.
  • 419 BCE

    Devon

    Devon
    Troopikameredes elas rikkalik põhjaelustik. Mitmed kalad kasvasid väga suureks ja olid selle aja tippkiskjad. Ajastu alguses oli maismaataimestik madal ja hõre. Ajastu lõpuks olid tekkinud esimesed metsad. Ilmusid esimesed kahepaiksed.
  • 359 BCE

    Karbon

    Karbon
    Karboni ajastu algupoolel valitses tänasest soojem kliima, hiljem kliima jahenes, Karboni ajastu keskmine temperatuur oli sama mis praegune. Karboni ajastu jooksul tekkinud kivimeid Eesti aluspõhjas säilinud ei ole.
  • 300 BCE

    Perm

    Perm
    Permi lõpus tabas Maad selle ajaloo suurim väljasuremislaine, mil hukkus umbes 96% merelistest liikidest ja suurel hulgal maismaaliike. Ühe põhilise massväljasuremiseni viinud põhjusena tuuakse välja Siberi aladel toimunud ja ligi miljon aastat väldanud ulatuslikku vulkaanilist aktiivsust, mille tulemusena sattus atmosfääri suures koguses osoonikihti hävitavaid aineid.
  • Period: 252 BCE to 65 BCE

    Mesosoikum ehk keskaegkond

    meteoriidi langemine Maale
  • 250 BCE

    Triias

    Triias
    Kestus 250 - 200 mln aastat tagasi. Selle ajastu elusti oli alguses üsna liigivaene, sest permi ajastu lõpul toimunud väljasuremisest taastumiseks kulus elustikul kuni 10 miljonit aastat. Sel ajastul ilmusid esimesed dinosaurused ning ajastu lõpul toimus järgmine väljasuremine, mis andis võimaluse muutuda peamiseks loomarühmaks maismaal. Triiase ajastul ilmusid ka esimesed imetajad, meredes suurenes ammoniitide ja karpide osakaal.
  • 225 BCE

    Dinosauruste ilmumine

    Dinosauruste ilmumine
    Dinosaurused (ka hiidsisalikud, ürgsisalikud) olid roomajad, kes elasid Maal triiase ajastust kuni kriidiajastu lõpuni. Tänapäeval käsitletakse neid roomajate klassi ülemseltsis (Dinosauria). Kõige suuremad maismaal elanud loomad on tõenäoliselt kuulunud dinosauruste hulka.
  • 220 BCE

    Imetajate ilmumine

    Imetajate ilmumine
    Esimesed imetajad arenesid välja roomajatest juuraajastu algul, umbes 220 miljonit aastat tagasi.
  • 200 BCE

    Juura

    Juura
    Juura ajastu kestis 200-150 mln aastat tagasi. Ilmusid esimesed linnud, krokodillid ja kilpkonnad. Rohkelt merelisi roomajaid elas ookeanides ning meredes elasid juba tänapäeva tüüpi kalad. Maismaast suur osa oli kaetud tiheda metsaga, mis koosnes paljasseemnetaimedest. Triiase ajastul elanud loomi vahetasid vähehaaval välja dinosaurused, imetajad, kahepaiksed ja roomajad.
  • 150 BCE

    Esimesed linnud

    Esimesed linnud
  • 145 BCE

    Kriit

    Kriit
    Ilmusid esimesed õistaimed, mis hakkasid domineerima kogu Maa maismaataimestikus. Ookeanid ja mered olid asustatud plesiosauruste ja ihtüosaurustega, ammoniitide ja lehmasarve meenutavate karpidega. Maismaal valitsesid dinosaurused, arenesid uued imetaja- ja linnuliigid. Kriidi ajastu lõpus hävivad dinosaurused, paljud merelised loomad ja teised. Selle põhjuseks peetakse suurt meteoriidiplahvatust.
  • 125 BCE

    Esimesed õistaimed

    Esimesed õistaimed
    Esimesed õistaimed tekkisid Maale umbes 130 miljonit aastat tagasi. Kõigepealt kujunesid õitega puud ja hiljem ka rohttaimed. Tänapäeval on õistaimi taimede hulgas kõige rohkem.​
  • 100 BCE

    Esimesed mesilased

    Esimesed mesilased
    Koos õistaimede ilmumisega varasel kriidi ajastul, tekkisid ka nende tolmendamiseks esimesed mesilased.
  • 66 BCE

    Paleogeen

    Paleogeen
    Paleogeeni ajastu kestis 66 mln - 23 mln aastat tagasi. Algas kiire lindude ja imetajate evolutsioon, viimased neist kujunesid suureks ja liigirikkaks rühmaks. Ilmusid esimesed primaadid. Kliima oli soe ja niiske, kuid hakkas järk-järgult jahenema. Kujunesid ulatuslikud rohumaad - preeriad ja savannid.
  • 65 BCE

    Esimesed roomajad

    Esimesed roomajad
    Kriidi ajastu lõpus toimus enamiku roomajate rühmade suhteliselt kiire väljasuremine, mille põhjuste kohta on mitmeid hüpoteese. Säilisid vaid osad soomuselised, kärsspealised, krokodillilised ja kilpkonnalised.
  • 65 BCE

    Dinosauruste väljasuremine

    Dinosauruste väljasuremine
    Kriidi aja lõpuks peetakse dinosauruste väljasuremist, milleks peetakse kuue miili laiuse meteoriidi langemist maale. Kokkupõrkest tekkinud osakeste pilv blokeeris kogu päikesevalguse maal tuues kaasa suured kliima muutused , mis oli ka dinosauruste lõpuks.
  • Period: 65 BCE to 2 BCE

    Kainosoikum ehk uusaegkond

    mandrite kerkimine, kliima jahenemine, mandrite jäätumine (jääajad)
  • 50 BCE

    Esimesed jänesed

    Esimesed jänesed
  • 23 BCE

    Neogeen

    Neogeen
    Mandrite geograafia, loomastiku ja taimestiku põhijooned omandasid tänapäevase ilme. Laiemalt hakkasid levima maod, konnad, laululinnud, rotid ja hiired. Kujunesid välja tänapäevased imetajad ja linnud. Aafrikas ilmusid varased hominiidid - inimese eellased. Toimus korduvaid jäätumisi, ning poolustel kujunes jääkate.
  • 5 BCE

    Inimahvide teke

    Inimahvide teke
    Inimesed arenesid troopiliste alade imetajatest. Inimeste lähimad sugulased, šimpansid ja gorillad, pärinevad samuti Aafrikast. Arvatakse, et šimpanside ja inimeste ühine esivanem on pärit Aafrikast 5 miljoni aasta tagant. Sel ajal algas Aafrika nendes piirkondades metsade taandumine ja osa ahve pidi siirduma puudelt maapinnale. Siis eristusidki ahvilaadsed loomad inimahvideks ja inimlasteks.
  • 2 BCE

    Kvaternaar

    Kvaternaar
    Ajastu alguses ilmusid inimese vahetud eellased - perekond Homo esindajad, kelle Aaftikas alanud evolutsioon on viinud tänapäevase inimese Homo sapiens'i tekkimiseni. Surid välja paljud imetajad näiteks: mammut, karvanen ninasarnik ja linnuliike näiteks: dodo, moa. Mitmete loomade väljasuremist seostatakse inimese üha kasvava mõjuga planeedi leustikule.