Euroopa ajaloolised kunstistiili 10. sajandist - 21. sajandini

By ketm
  • 1174

    Romaanika

    Romaanika
    10.-13. saj.
    Levinud üle kogu Lääne-Euroopa, nt Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa. Arhitektuur (paksud müürid, ümarkaared, kitsad ning väikesed uksed ja aknad), skulptuur, maalikunst, seinamaal. Pildil on Veneetsia Püha Markuse kirik (1849).
  • 1220

    Gootika

    Gootika
    12.-13 saj. varagootika, 13.-14 saj. kõrggootika.
    Gootikat iseloomustavateks joonteks arhitektuuris on teravkaare ja võlviroietele toetuvate teravkaarsete ristvõlvide kasutamine.
    Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Inglismaa. Arhitektuur, skulptuur, klaasimaal, tahvelmaal. Pildil on Pariisi Jumalaema kirik.
  • 1513

    Renessanss

    Renessanss
    13.-14. saj. eelrenessanss, 15. saj. vararenessans, 16. saj. kõrgrenessanss. Renessansi sünnikohaks peetakse valdavalt Itaaliat. See levis Euroopasse. Arhitektuur, skulptuur, monumedikunst, portreekunst. Pildil on Piero della Francesca "Il lupo di Rimini", 1451
  • Barokk

    Barokk
    Barokk on stiil, mis oli iseloomulik 17. ning osalt 16. ja 18. sajandi Euroopa arhitektuurile, kujutavale kunstile, muusikale ja ilukirjandusele. Barokk sai alguse Roomast ja levis kiiresti kogu Euroopas. Kuna barokk õitses vastureformatsiooni tõttu peamiselt katoliiklikes maades, oli see rakendatud paavstide teenistusse. Pildil on Carlo Maderna: Santa Susanna kirik
  • Rokokoo

    Rokokoo
    1710-1760.
    Levis Euroopas. Arhitektuur, skulptuur, tarbekunst, sisekujundus.
    Kaisersaal, Würzburgi residents
  • Klassitsism

    Klassitsism
    18.-19. saj. kunstisuund.
    Klassitsism järgib antiikkunsti (Vana-Kreeka ja Vana-Rooma) eeskujusid. Arhitektuur (kasutati rohkesti sambaid, kupleid ja kolmnurkseid viile), maali- ja raidkunstis eelistati mütoloogilist või ajaloolist ainestikku, portreedele oli omane idealiseeriv laad, kompositsioonis taotleti selgust ja rahulikkust
  • Romantism

    Romantism
    18.-19. saj.
    Hispaania, Inglismaa ja Šotimaa, Prantsusmaa, Saksamaa. Arhitektuur (romantismiajastule iseloomulik minevikustiilide eklektiline taaskasutamine), maalikunst, skulptuur. Pildil on Caspar David Friedrich "Rügeni kriidikaljud"
  • Realism

    Realism
    Realism on 19 sajandi teisel kolmandikul Gustave Courbet' rajatud maalistiil. Honoré Daumier "Kolmanda klassi vagun" (1862). Realism kui kunstivool, mis taotleb ümbritseva, maalitava tõetruud ilustamata kujutamist. Realismi viljeleti kogu Euroopas ja ka Venemaal 19. sajandi lõpuni.
  • Modernism

    Modernism
    19.saj lõpp - 20. saj. I pool.
    Suur Prantsuse revolutsioon tõi kaasa linnastumise ja tööstuse kiire arengu. Ühest küljest nähti seda kui progressi ja lootust uuele, paremale tulevikule, teisest küljest tõid ülerahvastatud linnad kaasa hoolimatuse, jõhkruse, haigused ja hulga sotsiaalseid probleeme. Kunstis (tunnete väljendamine, eksistensiaalsete teemade käsitlemine), kirjanduses. tantsus. Pildil on Vincent van Gogh , Country Road in Provence by Night , 1889, mai 1890, Kröller-Mülleri muuseum
  • Postmodernism

    Postmodernism
    20.-21. saj.
    Globaalne kultuuriline hoiak, mis konkureerib modernismiga. Postmodernismi võib leida nii arhitektuuris, kirjanduses, kunstis, luules, filosoofias, humanitaarteadustes, sotsiaalteadustes kui ka linnageograafias. Pildil on 550 Madison Avenue, endine Sony Plaza hoone New Yorgis.