Q6d2vmr554hoxmmj4iviegcjdd6jc3sachvcdoaizecfr3dnitcq 3 0

Zgodovina

  • Period: 250,000 BCE to 4000 BCE

    Prazgodovina

    Obdobje od pojava človečnjakov (prednikov današnjih ljudi) do pojava in uveljavitve kmetijstva. Obsega 98 odstotkov vse zgodovine.
    https://www.youtube.com/watch?v=j_EgB6HSTtw
  • Period: 4000 BCE to 476

    Stari vek

    Od nastanka do vzpona prvih civilizacij, za katere je bilo značilno, da so imela mesta, bila so vodena iz središča, pojavili so se različni poklici, razvile so se pisave in začel se je razvoj tehnologije. Čas prvih civilizacij, kot so bile egipčanska, bablionska ter kasneje starogrška, rimska in druge.
    https://www.youtube.com/watch?v=DEtrBkrP0yk
  • 3500 BCE

    Nastanek prvih civilizacij

    Nastanek prvih civilizacij
    Prve civilizacije v zgodovini človeštva so se v sredini 4. tisočletja pr. n. št. razvile v južnem delu Mezopotamije, v osrednji in južni Turčiji ter Egiptu
  • Period: 2200 BCE to 1120 BCE

    Predhomerska doba

    Minojska kultura:Še pred prihodom Indoevropejcev je bil na otoku Kreta vzpon prve visoke kulture na tem območju. Grki so od Minojcev prevzeli način življenja po naselbinah: središče dogajanja je bila palača, okoli nje pa so bile vasi s posestmi.
    Mikenska kultura:Skupno ime za Grke mikenske dobe je Ahajci. Nižje na družbeni lestvici so bili obrtniki, trgovci in kmetje, najnižji sloj pa so bili sužnji.Med glavne najdbe tega časa spadajo jaškasti grobovi v mikenskem gradu in levja vrata v Mikenah.
  • Period: 1120 BCE to 776 BCE

    Grška temna doba

    je obdobje grške zgodovine od konca mikenske palačne civilizacije do prvih znakov grških polisov. Po razpadu je revna in manjša naselja pestila lakota in prebivalci so se začeli odseljevati.
    Vzroki propada:
    Dorci naj bi uničili mikensko civilizacijo, zatrli mikenski način življenja in prinesli novo kulturo, ki se kaže v glavnih značilnostih temne dobe Grčije.
    https://www.youtube.com/watch?v=s_oPzenKRAY
  • 800 BCE

    Nastanek Grških polisov

    Nastanek Grških polisov
    Grški polisi so nastali kot posledica gospodarskega in družbenega razvoja v Grčiji. Grki so se začeli ukvarjati s trgovino in pomorstvom, kar je prineslo nove priložnosti za bogatenje in rast mest. Hkrati so se oblikovale nove družbene skupine, kot so trgovci, obrtniki in kmetje, ki so zahtevali večjo politično moč. To je privedlo do nastanka polisov, tj. samoupravnih mestnih držav.
  • Period: 776 BCE to 500 BCE

    Arhaična Grčija

    Arhaična doba je obdobje grške zgodovine, ki je trajalo od 8. stoletja pr. n. št. do grške zmage nad Perzijo. Močan porast prebivalstva je spodbudil veliko kolonizacijo, ki je grško kulturo razširila po vsem Sredozemlju. Nastali so polis, grške mestne države, ki so v Grčiji postale v prevladujoča oblika države.
  • 753 BCE

    Ustanovitev Rima

    Ustanovitev Rima
    Rim naj bi bil ustanovljen po legendi, ko naj bi dvojčka Romul in Rem pobegnila iz Albe Longe in ustanovila mesto na sedmih hribih ob reki Tibri. Po mitologiji je Romul ubil svojega brata in postal prvi kralj Rima. Med republiko je Rim postal vodilna sila v Sredozemlju in širšem svetu, s pomočjo svoje vojske in spretnih politikov, kot so Cezar, Pompej in Ciceron.
  • Period: 509 BCE to 27 BCE

    Rimska republika

    Rimsko republiko so ustanovili, ko so Rimljani z oboroženim uporom zrušili kraljevsko oblast in ustanovili republiko. V republiki so bili voditelji države izvoljeni s strani ljudske skupščine, v kateri so sodelovali rimski državljani. V zgodnji republiki so bili rimski državljani razdeljeni v razrede glede na njihovo premoženje, pri čemer je imel vsak razred določeno vlogo in odgovornost v družbi.
  • Period: 500 BCE to 323 BCE

    Klasična Grčija

    Je obdobje od grške zmage nad Perzijci do smrti Aleksandra Velikega. Porast atenske moči je vodil v neizogiben konflikt s Šparto in Korintom. Spori so z izbruhom Peloponeških vojn prerasli v spopad kjer so bile Atene poražene. Filipov sin Aleksander Veliki je z uspešnim vojaškim pohodom osvojil celotno Perzijo in s tem postavil temelje helenističnega obdobja, ki je sledilo njegovi smrti.
  • Period: 499 BCE to 479 BCE

    Grško- Perzijske vojne

    Grško-perzijske vojne so bile serija vojaških spopadov med grškimi mestnimi državami in Perzijskim cesarstvom. Vojska Perzijskega cesarstva, ki jo je vodil cesar Darij Veliki, je poskušala osvojiti in podrediti si grška mesta v Maleziji in na otokih Egejskega morja. V prvi grško-perzijski vojni, so Perzijci uspeli zavzeti nekatera grška mesta, vendar so jih Grki uspešno zadržali v bitki pri Maratonu. Druga vojna, je bila najbolj znana in zahtevna vojna med obema stranema.
  • Period: 356 BCE to 323 BCE

    Aleksander Veliki

    Aleksander Veliki je bil makedonski kralj, ki je vladal nad velikim imperijem, ki se je raztezal od Grčije do Indije. Aleksander je bil znan po svojih vojaških zmagovalnih pohodih in osvajalskih podvigih, ki so ga uvrstili med največje vojskovodje v zgodovini. Ko je Aleksander prevzel oblast, je nadaljeval načrte svojega očeta in osvojil Grčijo ter razširil svoj vpliv na Egejsko morje. Aleksander Veliki je umrl pri 32 letih zaradi neznanega vzroka bolezni.
  • Period: 323 BCE to 146 BCE

    Helenistična Grčija

    Je obdobje med smrtjo Aleksandra Velikega in priključitvijo klasičnega grškega prostora Rimski republiki. Bitka pri Korintu z RImsko zmago na Peloponezu je povzročila uničenje Korinta. V helenističnem obdobju je pomen Grčije v grško govorečem svetu močno upadel. Veliki središči helenistične kulture sta bili Aleksandrija in Antiohija, prestolnici ptolemajskega Egipta in selevkidske Sirije.
  • Period: 264 BCE to 146 BCE

    Punske vojne

    Punske vojne so bile tri dolgotrajne vojne med Rimsko republiko in Kartaginskim imperijem. Vojne so bile posledica tekme za prevlado v Sredozemlju in nadzor nad trgovanjem. Prva punska vojna se je začela leta 264 pr. n. št. in trajala 23 let. Rimljani so zmagali ter pridobili nadzor nad Sicilijo. Druga punska vojna se je začela leta 218 pr. n. št. in trajala 17 let.
  • Period: 146 BCE to 324

    Rimska Grčija

    Grčija v rimski dobi je obdobje grške zgodovine, ko je v antični Grčiji vladala Rimska republika, Rimsko cesarstvo in Bizantinsko cesarstvo. Grški polotok je padel pod rimsko oblast leta 146 pred našim štetjem, po bitki pri Korintu, ko je Makedonija postala rimska provinca. Številne templje in javne zgradbe so v Grčiji postavili cesarji in bogato rimsko plemstvo, zlasti v Atenah.
  • Period: 100 BCE to 44 BCE

    Gaj Julij Cezar

    Gaj Julij Cezar je bil eden najpomembnejših rimskih politikov, generalov in pisateljev v zgodovini. Bil je znan po svojih vojaških in političnih dosežkih, pa tudi po svoji sposobnosti pisanja in oratorstvu. Sledile so mu politične funkcije, med drugim konzul in diktator. Cezarjeva politična moč je naraščala in njegova vse večja priljubljenost v Rimu je povzročila zaskrbljenost med nekaterimi člani senata, ki so se bali, da bi Cezar postal preveč močan. Julij Cezar je bil ubit v senatni dvorani.
  • Period: 63 BCE to 14 BCE

    Gaj Oktavijan Avgust

    Gaius Octavius Augustus je bil prvi cesar rimskega cesarstva. Njegova vladavina je bila ena najbolj uspešnih v rimski zgodovini, saj je Avgust izboljšal stabilnost in blaginjo v cesarstvu ter poskrbel za razcvet umetnosti in kulture. Ko je Avgust prišel na oblast, se je trudil utrditi svojo oblast in vzpostaviti novo obliko vladavine, ki jo je imenoval "principat". Ta nova oblika vladavine je pomenila, da je Avgust ohranil videz rimske republike, vendar je v resnici imel vso oblast.
  • Period: 27 BCE to 476

    Rimsko cesarstvo

    Rimsko cesarstvo je bilo eno največjih in najmočnejših cesarstev v zgodovini. Raztezalo se je od Britanije na zahodu do Mezopotamije na vzhodu ter od severne Afrike do Škotske na severu. Rimsko cesarstvo je bilo znano po svoji vojaški moči, obsežni cestni mreži, arhitekturnih dosežkih, kot sta Kolosej in Panteon, ter vplivu na zahodno civilizacijo. Kljub svoji moči in trajanju pa je cesarstvo zaradi notranjih in zunanjih težav ter političnih nestabilnosti propadlo v 5. stoletju.
  • 1 CE

    Začetek krščanstva

    Začetek krščanstva
    Krščanstvo je monoteistična religija, ki temelji na naukih in učenjih Jezusa Kristusa. Začetki krščanstva segajo v prvo stoletje z rojstvom Jezusa v Betlehemu v Judeji. Jezus je začel javno poučevati in oznanjati Božjo ljubezen in odrešenje v svojem 30. letu. Kljub preganjanju se je krščanstvo širilo in razvijalo. Sveto pismo, ki vsebuje zgodbe o Jezusu Kristusu in učenja apostolov, je bil napisan v drugem stoletju.
  • 324

    Rimski imperij se razdali na vzhod in zahod

    Rimski imperij se razdali na vzhod in zahod
    Rimsko cesarstvo se je po smrti cesarja Teodozija Velikega razdelilo na Vzhodni in Zahodni del. Ta delitev je bila posledica političnih, ekonomskih in kulturnih razlik med obema deloma ter tudi zaradi potrebe po učinkovitejšem upravljanju velikega in razpršenega imperija. Zahodni del rimskega cesarstva je vključeval ozemlja, kot so Galija, Britanija, Hispanija, Italija in severna Afrika, medtem ko je Vzhodni del obsegal ozemlja, kot so Grčija, Egipt, Sirija in Anatolija.
  • Period: 324 to 1453

    Bizantinsko cesarstvo

    Bizantsko cesarstvo je bilo vzhodno-rimska država, ki je nastala, ko je cesar Konstantin Veliki preselil prestol iz Rima v Konstantinopel (današnji Istanbul). Bizantinci so sebe imenovali Rimljani in so se obravnavali kot nasledniki in varuhi rimskega imperija. Bizantinsko cesarstvo je bilo središče kulturnega, trgovskega in gospodarskega razvoja v srednjem veku.
  • 380

    Krščanstvo postane državna vera v Rimskem cesarstvu

    Krščanstvo je postalo državna vera v Rimskem cesarstvu pod cesarjem Konstantinom Velikim v 4. stoletju. To se je zgodilo po njegovi zmagi v bitki pri Milvijskem mostu leta 312 n. št., kjer naj bi mu sam Bog pomagal in mu nakazal, da bo zmagal, če bo uporabil krščanski simbol - krstni znak. Po tem dogodku je cesar Konstantin sprejel krščanstvo kot svojo osebno vero in jo podprl z različnimi ukrepi. Sprejetje krščanstva kot državne vere je imelo velike posledice.
  • 476

    Propad zahodnega dela Rima Rimskega cesarstva

    Propad zahodnega dela Rima Rimskega cesarstva
    Zahodni del rimskega cesarstva je doživel svoj propad. Razlogi za ta propad so bili kompleksni in raznoliki. Med glavnimi dejavniki so bili vojaški porazi, ekonomska kriza, politična nestabilnost, socialni nemiri in invazije barbarov. Zahodni del rimskega cesarstva je bil že nekaj časa pod pritiskom invazij barbarov, ki so se povečale. Te invazije so ogrozile stabilnost imperija, saj Rim ni mogel več zagotavljati varnosti svojih meja in je bil prisiljen umikati se v notranjost.
  • Period: 476 to 1492

    Srednji vek

    Začelo seje s preseljevanjem
    ljudstev in propadom rimske države
    Nastale so nove države, prebivalstvo
    se je preživljajo predvsem s
    kmetijstvom. V gradovih so živeli
    vitezi, Cas vzpona krščanstva,
    razvoja mest in obrti.
  • Period: 527 to 565

    Cesar Justinijan I.

    Cesar Justinijan I. je bil bizantinski cesar, ki je vladal med letoma 527 in 565 n. št. Pod njegovo vladavino je Bizanc postal ena največjih in najmočnejših držav na svetu. Cesar Justinijan I. je bil bizantinski cesar, ki je vladal med letoma 527 in 565 n. št. Pod njegovo vladavino je Bizanc postal ena največjih in najmočnejših držav na svetu. Njegovo cesarstvo je bilo ogroženo z invazijami s strani barbarov, kot so Gepidi, Goti in Perzijci.
  • 622

    Začetek islama

    Začetek islama
    Islam je monoteistična religija, ki jo je ustanovil prerok Mohamed v 7. stoletju. Islam je izvorno nastal v Arabiji in se je nato širil v druge dele sveta. Pri 40 letih je dobil prvo božjo objavo, ki mu jo je prinesel nadangelski Gabriel. V naslednjih 23 letih je Mohamed prejel še številne druge božje objave, ki so bile zbrane v svetem koranu. Islam se je nato širil in pridobival privržence, tudi z vojaško močjo. Mohamed je umrl leta 632 n. št.
  • Period: 623 to 828

    Karantanija

    Karantanija je bila zgodovinska slovanska država, ki je obstajala na območju današnje Slovenije, Avstrije in Italije v obdobju od 7. do 9. stoletja. Ime Karantanija izvira iz staroslovanske besede "karant" ali "karantane", ki pomeni "kamen" ali "skala". Karantanci so se preživljali s kmetijstvom, živinorejo, lovom in ribolovom. Bili so vešči kovačije, izdelave lesenih predmetov.
    https://www.youtube.com/watch?v=0zUaXkfF7kk
  • Period: 711 to 1492

    Rekonkvista

    Rekonkvista je bilo obdobje dolgega in postopnega osvajanja Iberskega polotoka (danes Španija in Portugalska) s strani krščanskih kraljestev, ki so se upirala islamski nadvladi, ki se je tam uveljavila po arabskih osvajanjih v 8. stoletju. Rekonkvista se je začela v 8. stoletju in trajala več kot 700 let. Krščanske sile so postopoma osvajale ozemlje nazaj, zavzemale mesta in gradila trdnjave.
    https://www.youtube.com/watch?v=A_-twk80yGc
  • 800

    Kronanje Karla Velikega za Rimskega cesarja

    Kronanje Karla Velikega za Rimskega cesarja
    Karel Veliki je bil že prej okronan za kralja, vendar si je želel postati tudi rimski cesar. Leta 800 se je zato odpravil v Rim, kjer je papež Leon III. priredil slovesnost kronanja Karla Velikega za rimsko cesarja. S tem je Karel Veliki prevzel naslov "Rimskega cesarja v zahodnem delu" in nadaljeval z vladanjem kot eden najvplivnejših vladarjev svojega časa.
  • 1054

    Velika shizma

    Velika shizma
    Velika shizma (1054) se nanaša na razkol med Vzhodno pravoslavno cerkvijo in Zahodno rimskokatoliško cerkvijo, ki je nastal kot posledica teoloških, kulturnih in političnih razlik med omenjenima cerkvama. Med glavnimi razlogi za razkol je bilo vprašanje o pristnosti filioque, tj. spornega izraza v veroizpovedi.
    https://www.youtube.com/watch?v=WgpCuAVXRhE
  • Period: 1095 to 1272

    Križarske vojne

    Križarske vojne so bile serija vojaških pohodov, ki so jih organizirali krščanski voditelji v Evropi v 11. in 13. stoletju, da bi osvobodili Sveto deželo (Jeruzalem in druge kraje v Palestini) iz muslimanskega nadzora. Skupine križarjev so se zbrali iz različnih delov Evrope in se odpravili na dolgo pot proti vzhodu.
    https://www.youtube.com/watch?v=w0_dyez19Xw
  • Period: 1300 to

    Humanizem in renesansa

    Humanizem in renesansa sta bila pomembna kulturna in intelektualna gibanja, ki sta se pojavili v Evropi v 14. in 15. stoletju. Oba gibanja sta prispevala k prenovi in razvoju kulture, znanosti, umetnosti in filozofije ter sta pripomogla k prehodu iz srednjega v novi vek. Humanizem je bil gibanje, ki je poudarjalo vrednost človeka in njegovega dostojanstva ter se osredotočalo na človekovo izobraževanje, filozofijo, zgodovino in literaturo.
    https://www.youtube.com/watch?v=GNj_j3kiX_s
  • Period: 1322 to 1435

    Celjski grofje

    Celjski grofje so bili plemiška rodbina, ki je izhajala iz današnjega Celja v Sloveniji. Bili so ena najpomembnejših plemiških družin srednjega veka na ozemlju današnje Slovenije. Celjski grofje so se odlikovali kot izkušeni in sposobni vladarji ter vojaki, ki so s svojimi zavezniki večkrat sodelovali v vojnah in političnih zadevah na ozemlju srednje Evrope.
    https://www.youtube.com/watch?v=q8m4KYRcwMI
  • 1348

    Epedimija kuge

    Epedimija kuge
    Epidemija kuge ali Črna smrt je bila ena najhujših pandemij v zgodovini človeštva. Bolezen se je pojavila v srednjem veku in je prizadela velik del Evrope, Azije in Afrike. Številke smrtnih žrtev v epidemiji so težko oceniti, vendar se ocenjuje, da je bilo ubitih več milijonov ljudi, kar je predstavljalo velik del tedanje svetovne populacije.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZjsThqXMj-I
  • Period: 1408 to

    TURŠKI VPADI

    "Turški vpadi" je izraz v slovenskem jeziku, ki se v angleščino prevaja kot "Turkish invasions". Ta izraz se nanaša na obdobje od pozne 14. do konca 16. stoletja, ko je Osmansko cesarstvo, vodeno s strani turških sil, izvajalo vojaške kampanje in invazije po Evropi, vključno z Balkanom in Madžarsko.
    https://www.youtube.com/watch?v=RZoAI2uluEY
  • 1450

    Izum tiskarskega stroja

    Izum tiskarskega stroja
    Izum tiskarskega stroja je eden najpomembnejših izumov v zgodovini človeštva, saj je revolucioniral način, kako se je besedilo proizvajalo in distribuiralo. Prvi tiskarski stroj, ki ga je izumil nemški izumitelj Johannes Gutenberg okoli leta 1440, je uporabljal tehniko kovinskih tipk, ki se jih je dalo sestaviti v vrstice za tiskanje besedila. S tem je bilo mogoče hitreje in učinkoviteje tiskati knjige in druge publikacije, kar je omogočilo širjenje znanja in kulture.
  • 1453

    Turiško zavetje Konstantinopla

    Turiško zavetje Konstantinopla
    Turško zavetje Konstantinapola se nanaša na osvojitev Bizantinskega cesarstva s strani Osmanskega cesarstva leta 1453, ko je Konstantinopel, današnji Istanbul, padel v roke Osmanskega cesarstva pod vodstvom sultana Mehmeda II. Turško zavetje Konstantinapola je bilo zelo kruto, saj so osmanske sile povzročile veliko smrti, uničenja in plenjenja.
    https://www.youtube.com/watch?v=8W0OTGQEY8E
  • Period: 1478 to

    KMEČKI UPORI

    "Kmečki upori" je izraz v slovenskem jeziku, ki se nanaša na serijo uporov kmečkega prebivalstva na ozemlju današnje Slovenije med 15. in 19. stoletjem. Ti upori so bili posledica ekonomske, socialne in politične stiske kmečkega prebivalstva, ki je bilo obremenjeno s težkimi davki, prisilno delo in drugimi oblikami izkoriščanja.
    https://www.youtube.com/watch?v=odOoCb8hJ5o
  • 1492

    Kolumbovo odkritje Amerike

    Kolumbovo odkritje Amerike
    Kolumbovo odkritje Amerike se nanaša na prvo dokumentirano evropsko odpravo, ki je prispela na otok Guanahani, danes znan kot San Salvador, v Bahamih leta 1492. Odpravo je vodil italijanski raziskovalec Christopher Columbus, ki je s pomočjo španskega kralja Ferdinanda II in kraljice Izabele I dobil sredstva za svoj projekt, ki je iskal novo, zahodno pot do Indije.Kolumbova odprava je vključevala tri ladje: Nina, Pinta in Santa Maria.
    https://www.youtube.com/watch?v=tbRAvu6JPxc
  • Period: 1492 to

    Novi vek

    Obdobje velikih geografskih odkritij,
    razvoja znanosti in kritičnega
    razmišljanja, velikih političnih
    sprememb, številnih izumov in
    uveljavitve strojne proizvodnje.
    https://www.youtube.com/watch?v=pFKiLJvtjM8
  • 1517

    Reformacija

    Reformacija
    Reformacija je bilo gibanje v krščanstvu, ki se je začelo v 16. stoletju kot poskus reformiranja rimskokatoliške cerkve. Gibanje je nastalo zaradi nezadovoljstva s cerkveno hierarhijo, njenimi praksami in doktrinami ter je vodilo v vzpostavitev novih krščanskih cerkva in ločitev od rimskokatoliške cerkve. Reformacija je pripomogla k razvoju znanosti, kulture in izobraževanja, saj so se protestantske cerkve zavzele za pismenost in izobraževanje ljudi v vernakularnih jezikih.
  • 1550

    Prvi slovenski tiskani knjigi

    Prvi slovenski tiskani knjigi
    Prva slovenska tiskana knjiga je Katekizem, ki jo je leta 1550 izdal protestantski reformator Primož Trubar. Vsebuje osnovna načela protestantske vere in je bila namenjena poučevanju ljudi v slovenskem jeziku. Katekizem je bil natisnjen v rokopisni cirilici in je imel velik pomen za razvoj slovenskega knjižnega jezika. Do danes je ohranjenih le nekaj izvodov te knjige, največ v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani.
  • 1555

    Augsburški verski mir

    Augsburški verski mir
    Augsburški verski mir je bil sporazum, dosežen med katoliškimi in protestantskimi predstavniki na Šmarni gori blizu Augsburga leta 1555. Gre za enega najpomembnejših dogodkov v zgodovini nemškega cesarstva in reformacije. Augsburški verski mir je pomembno prispeval k stabilizaciji nemškega cesarstva in omogočil, da so se države in mesta odločile za vero.
  • PRVA SLOVENSKA SLOVNICA IN PREVOD SVETEGA PISMA V SLOVENŠČINO

    PRVA SLOVENSKA SLOVNICA IN PREVOD SVETEGA PISMA V SLOVENŠČINO
    Prva slovenska slovnica je bila napisana tudi s strani Primoža Trubarja in je izšla leta 1550, istega leta kot Katekizem. Slovnica je bila naslovljena "Cerkovni odlok" in je vsebovala pravila slovenskega knjižnega jezika ter navodila za pravilno uporabo jezika v cerkvenem kontekstu. Prevod Svetega pisma v slovenščino je bil izdan v treh delih med letoma 1584 in 1585.
  • Period: to

    LUDVIK XIV. IN ABSOLUTIZEM

    1643–1715 se nanaša na obdobje v francoski zgodovini, ki je bilo zaznamovano z vladavino Ludvika XIV. in razvojem absolutizma. Ludvik XIV. je postal kralj Francije leta 1643 pri starosti 4 leta in vladal do svoje smrti leta 1715. Bil je znan kot "Sončni kralj" in je bil ena izmed najmočnejših in najvplivnejših osebnosti v evropski zgodovini.
    https://www.youtube.com/watch?v=uJyoj65fC-o
  • Period: to

    RAZSVETLJENSTVO

    1680–1780 se nanaša na obdobje v evropski zgodovini, ki ga imenujemo razsvetljenstvo. Gre za čas, ko so se pojavile nove ideje in koncepti glede družbe, politike, znanosti in kulture. Razsvetljenstvo je prineslo poudarek na razumu in kritičnem mišljenju ter nasprotovalo prejšnjim obdobjem, ki so se osredotočala na versko dogmatiko in absolutno oblast.
    https://www.youtube.com/watch?v=BUDqXLXP3m0
  • Period: to

    MARIJA TEREZIJA

    1717–29. 11. 1780 se nanaša na življenje in vladavino Marije Terezije, ene izmed najbolj vplivnih avstrijskih vladaric in habsburške cesarice. Marija Terezija je postala cesarica leta 1740, ko je njen oče cesar Karel VI. umrl brez moških potomcev. Njen vzpon na prestol je bil zaznamovan z nezaupanjem in nasprotovanjem habsburških plemičev, ki so dvomili v njeno sposobnost vladanja.
    https://www.youtube.com/watch?v=zfyOf3wfv6c
  • Period: to

    PRVA INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA

    Prva industrijska revolucija je bilo obdobje med približno letoma 1760 in 1840, ki je prineslo velike spremembe v načinu proizvodnje in gospodarstva. V tem času so se pojavile nove tehnologije, ki so omogočile masovno proizvodnjo blaga v tovarnah, kar je omogočilo večjo produktivnost in nižje stroške proizvodnje. Poleg teh tehnoloških izumov so se pojavili tudi novi pristopi k organizaciji dela in proizvodnje.
    https://www.youtube.com/watch?v=hijVBjvGJkE
  • Period: to

    NAPOLEON BONAPARTE

    Napoleon Bonaparte je bil francoski vojaški poveljnik in politik, ki je v začetku 19. stoletja igral ključno vlogo v evropski zgodovini. Rodil se je leta 1769 na Korziki, francoskem otoku v Sredozemskem morju. V svoji karieri je postal general francoske vojske, ki je osvojila večino Evrope, in nato cesar Francije, ki je vladal med letoma 1804 in 1814.
    https://www.youtube.com/watch?v=uC8TK7GH85o
  • NASTANEK ZDA

    NASTANEK ZDA
    ZDA, polno ime Združene države Amerike, so se oblikovale kot rezultat večjega števila zgodovinskih dogodkov. Pomemben dogodek v zgodovini ZDA je bil ameriška revolucija, ki se je začela leta 1765 in trajala do leta 1783. V tem obdobju so se kolonije, ki so bile pod britansko oblastjo, uprle in osvojile neodvisnost, da bi oblikovale novo suvereno državo.
    https://www.youtube.com/watch?v=tbRAvu6JPxc
  • Period: to

    FRANCOSKA REVOLUCIJA

    Francoska revolucija je bila ena najpomembnejših in najbolj prelomnih zgodovinskih dogodkov, ki se je začela leta 1789 v Franciji in trajala do leta 1799. Bila je revolucija proti absolutistični monarhiji in starim družbenim redom, ki so vladali Franciji stoletja. Med revolucijo so se pojavile številne politične in socialne ideje.
    https://www.youtube.com/watch?v=5eeg_W-1jEE
  • Period: to

    ILIRSKE PROVINCE

    Ilirske province so bile območje na Balkanu, ki so ga leta 1809 ustanovili Napoleonovi francoski zavezniki, ko so osvojili ozemlja tedanjega avstrijskega cesarstva. Te provincie so vključevale del današnje Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, ter Kosova.Napoleon je Ilirske province ustanovil z namenom, da bi okrepil svoj nadzor nad Balkanom in oslabil avstrijsko cesarstvo.
    https://www.youtube.com/watch?v=_W7pANQfxzc
  • Period: to

    METTERNICHOV ABSOLUTIZEM

    Metternichov absolutizem je politični sistem, ki ga je vodil avstrijski državnik Klemens von Metternich v obdobju med letoma 1815 in 1848. Sistem je temeljil na absolutni oblasti habsburške monarhije in bil namenjen zatiranju politične opozicije in uveljavljanju monarhične oblasti. Metternich je kot avstrijski kancler vodil politiko konservativizma, ki je temeljila na ohranjanju statusa quo in zavračanju liberalnih in demokratičnih reform.
    https://www.youtube.com/watch?v=uJyoj65fC-o
  • KONGRES SVETE ALIANSE V LJUBLJANI

    KONGRES SVETE ALIANSE V LJUBLJANI
    Kongres Svete alianse v Ljubljani je potekal leta 1821 in predstavljal enega izmed številnih dogodkov, ki so sledili koncu Napoleonove vladavine in obdobju obnovitve absolutne oblasti v Evropi. Sveta alianca je bila mednarodna zveza vodilnih evropskih monarhij (Rusije, Avstrije in Prusije), ki so si prizadevale za ohranjanje statusa quo in preprečevanje širjenja liberalnih in demokratičnih idej v Evropi.
    https://www.youtube.com/watch?v=wAiPMF6qpd8
  • Period: to

    FRANC JOŽEF I.

    Franc Jožef I. je bil avstrijski cesar med letoma 1848 in 1916. Njegov dolg vladarski mandat je bil zaznamovan s številnimi pomembnimi dogodki in reformami, ki so vplivale na Avstrijo in njeno prebivalstvo. Franc Jožef I. je bil v času svojega vladanja soočen s številnimi izzivi, kot so pomlad narodov leta 1848, vojna z Italijo leta 1859, avstrijsko-pruska vojna leta 1866 in prva svetovna vojna.
    https://www.youtube.com/watch?v=0ANgb7YBLhQ
  • POMLAD NARODOV IN ZEDINJENA SLOVENIJA

    POMLAD NARODOV IN ZEDINJENA SLOVENIJA
    Pomlad narodov je bilo zgodovinsko obdobje med letoma 1848 in 1849, ki je zaznamovalo politične in družbene spremembe v večini evropskih držav. Gre za obdobje, ko so se pojavile različne nacionalne, liberalne in demokratične ideje, ki so bile usmerjene proti absolutističnim vladam in zahtevale večjo politično svobodo in enakost.
    https://www.youtube.com/watch?v=D-kQdf-kg4E
  • Period: to

    BACHOV ABSOLUTIZEM

    Bachov absolutizem se nanaša na politični sistem v Avstriji med letoma 1850 in 1860, ki ga je uvedel avstrijski politik in državnik Klemens Wenzel von Metternich po porazu revolucionarnih gibanj leta 1848. Bachov absolutizem je bil imenovan po avstrijskem politiku Johannu Bachu, ki je bil po Metternichu drugi najpomembnejši vladar Avstrije v tem obdobju.
    https://www.youtube.com/watch?v=uJyoj65fC-o
  • Period: to

    DRUGA INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA

    Druga industrijska revolucija je bilo obdobje med približno letoma 1870 in 1914, ki je prineslo nadaljnje inovacije in spremembe v industriji. V tem času so se pojavili novi izumi, kot so notranje izgorevalni motorji, telegraf, telefon, žarometi, radio in kinematograf, ki so omogočili širše sprejemanje in uporabo električne energije.
    https://www.youtube.com/watch?v=S2Bg9uLgWNc
  • NASTANEK KRALJEVINE ITALIJE

    NASTANEK KRALJEVINE ITALIJE
    Nastanek Kraljevine Italije je bil posledica procesa združevanja italijanskih držav v enotno državo v drugi polovici 19. stoletja. Do takrat je bilo ozemlje današnje Italije razdrobljeno na več manjših držav in ozemelj pod tujim vplivom. Postopno so se združevale manjše države in ozemlja pod nadzorom tujih sil, kot sta bili na primer Avstrija in Francija.
    https://www.youtube.com/watch?v=vHLWQnaAQfs
  • Period: to

    AMERIŠKA DRŽAVLJANSKA VOJNA

    Ameriška državljanska vojna, ki se je odvijala med letoma 1861 in 1865, je bila ena najbolj krvavih in uničujočih vojn v zgodovini Združenih držav Amerike. Vojna je izbruhnila zaradi različnih političnih, gospodarskih in kulturnih razlik med Severom in Jedom, ki so se kopičile že desetletja.
    https://www.youtube.com/watch?v=oUbsAqwjysQ
  • NASTANEK AVSTRO-OGRSKE

    NASTANEK AVSTRO-OGRSKE
    Nastanek Avstro-Ogrske je bil posledica združevanja različnih avstrijskih ozemelj in ozemelj Ogrske v enotno dvojno monarhijo v drugi polovici 19. stoletja. Do takrat so bila ta ozemlja pod nadzorom Habsburške monarhije, vendar je bil sistem upravljanja zelo zapleten in decentraliziran. Avstro-Ogrska je bila razdeljena na več pokrajin, ki so imele različne stopnje avtonomije.
    https://www.youtube.com/watch?v=29LBwa1su0E
  • NASTANEK NEMŠKEGA CESARSTVA

    NASTANEK NEMŠKEGA CESARSTVA
    Nastanek Nemškega cesarstva je bil posledica procesa združevanja nemških držav v enotno državo v drugi polovici 19. stoletja. Do takrat so bile nemške dežele razdrobljene in niso imele enotne vladavine. Proces združevanja se je začel z ustanovitvijo Nemške zveze leta 1815, ki je bila sestavljena iz 39 nemških držav in mest. Kljub temu pa je bila nemška politična krajina še vedno zelo razdrobljena, kar je oteževalo skupno vodenje in razvoj države.
  • Period: to

    RUDOLF MAISTER

    Rudolf Maister, rojen 29. marca 1874 in umrl 26. julija 1934, je bil pomemben slovenski general, vojaški strateg in politik. Bil je ključna osebnost med slovensko osamosvojitveno gibanje in prizadevanji za ustanovitev Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev. Maister se je rodil v Kamniku, v tedanji Avstro-Ogrski monarhiji (zdaj Slovenija). Svojo vojaško kariero je začel kot oficir avstro-ogrskih oboroženih sil.
    https://www.youtube.com/watch?v=j-B_EI0ctiI
  • Period: to

    Moderna doba

    Obdobje svetovnih vojn, ogroženosti in zatem vzpona demokracije, varovanja človekovih pravic, mednarodnega povezovanja, tudi razvoja tehnologij in uveljavitve avtomatizirane proizvodnje.
    https://www.youtube.com/watch?v=-2-Z-te4MHE
  • ATENTAT NA AVSTRO-OGRSKEGA PREOSTOLONASLEDNIKA

    ATENTAT NA AVSTRO-OGRSKEGA PREOSTOLONASLEDNIKA
    Atentat na avstro-ogrskega prestolonaslednika se nanaša na dogodek, ki se je zgodil v Sarajevu, Bosna in Hercegovina. Takrat so člani skupine mladih bosanskih Srbov, znanih kot Črna roka, izvedli napad na avtomobil, v katerem sta bila avstro-ogrska prestolonaslednik nadvojvoda Franc Ferdinand in njegova žena Sofija. Atentat so izvedli Gavrilo Princip in drugi člani skupine.
  • Period: to

    PRVA SVETOVNA VOJNA

    Prva svetovna vojna, znana tudi kot Velika vojna, je bila obsežen oboroženi konflikt. Vojna je vključevala večino vodilnih držav tistega časa, predvsem v Evropi, in je imela obsežne posledice tako na političnem kot tudi na gospodarskem in družbenem področju. Prva svetovna vojna je bila zaznamovana s tehnološkimi in vojaškimi inovacijami, kot so jurišni mitraljezi, topovi, tanki, letala in bojni plini.
    https://www.youtube.com/watch?v=7962PFxv3vU
  • Period: to

    SOŠKA FRONTA

    Soška fronta je bila vojaška fronta med prvo svetovno vojno. Nahajala se je na meji med Kraljevino Italijo in Avstro-Ogrskim cesarstvom v gorovju Julijske Alpe na območju današnje Slovenije in Italije. Fronta je nastala, ko je Italija leta 1915 razglasila vojno Avstro-Ogrski in se pridružila zavezniškim silam.
    https://www.youtube.com/watch?v=LMWzUCPKXpc
  • RUSKA REVOLUCIJA

    RUSKA REVOLUCIJA
    Leta 1917 je bila Ruska revolucija prelomni dogodek v zgodovini Rusije in sveta. Revolucija je povzročila padec avtokratskega režima ruskega carja Nikolaja II. in vodila k vzpostavitvi komunistične vlade. Nasledila je oblikovanje začasne vlade, ki je vodila državo do oktobrske revolucije.
    https://www.youtube.com/watch?v=jv7bR3a-ukc
  • DRŽAVA SLOVENCEV, HRVATOV IN SRBOV

    DRŽAVA SLOVENCEV, HRVATOV IN SRBOV
    Po razpadu Avstro-Ogrskega cesarstva leta 1918 so se prebivalci teh treh narodov združili v skupni politični entiteti. Na Narodnem svetu v Zagrebu so se 29. oktobra 1918 izrekli za ustanovitev samostojne države, ki bi združevala vse tri narode. Ideja je temeljila na skupnem jezikovnem, kulturnem in političnem ozadju teh narodov, ki so si delili podobne interese v smislu državne neodvisnosti.
    https://www.youtube.com/watch?v=aW5tZOh0Qzw
  • Period: to

    KRALJEVINA SHS IN JUGOSLAVIJA

    Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev (KSHS) je bila država, ustanovljena po koncu Prve svetovne vojne leta 1918. Njen cilj je bil združiti večino Južnih Slovanov pod eno kraljevo oblastjo. Kraljevina SHS je nastala iz ozemelj, ki so prej pripadala Avstro-Ogrski in drugim državam Srednje Evrope. Kraljevina SHS je imela konstitutivne enote, kot so Srbija, Hrvaška in Slovenija, ki so bile del tega novega državnega tvorjenja.
  • Period: to

    PARIŠKA MIROVNA KONFERENCA

    Pariska mirovna konferenca, ki je potekala od 18. januarja 1919 do 21. januarja 1920, je bila zasedanje držav in voditeljev zavezniških sil, ki so se sestali po koncu prve svetovne vojne, da bi določili pogoje za mir in ureditev Evrope po vojni. Konferenco je vodilo pet glavnih zmagovalnih sil prve svetovne vojne: Združeno kraljestvo, Francija, Italija, Japonska in Združene države Amerike.
    https://www.youtube.com/watch?v=TS_9cZoOmLM
  • Period: to

    ZLATA DVAJSETA LETA

    Zlata dvajseta leta označujejo obdobje med letoma 1920 in 1929, ki je bilo zaznamovano z gospodarskim in kulturnim razcvetom v večjem delu sveta. Ta desetletja so bila značilna za visoko gospodarsko rast, inovacije ter družbeno spremembo. Po koncu prve svetovne vojne so se mnoge države soočale s potrebo po obnovi in obvladovanju gospodarskih posledic vojne. Finančni trg je doživel razcvet, znani pa so tudi vzpon delnic in špekulativnih poslov.
  • TRIANONSKA POGODBA – MEJA V PREKMURJU

    TRIANONSKA POGODBA – MEJA V PREKMURJU
    Trianonska pogodba je mirovna pogodba, ki je bila podpisana 4. junija 1920 v francoskem mestu Versailles med zmagovalnimi zavezniki in poraženo Madžarsko po koncu prve svetovne vojne. Ta pogodba je določila nove meje in teritorialne spremembe na območju Srednje Evrope, vključno z mejo v Prekmurju. Glede Prekmurja je Trianonska pogodba določila, da se območje Prekmurja, ki je pred prvo svetovno vojno spadalo pod avstro-ogrsko oblast, pripoji k Kraljevini SHS.
  • KOROŠKI PLEBISCIT

    KOROŠKI PLEBISCIT
    Koroški plebiscit je bil zgodovinski dogodek, ki je potekal med 10. in 11. oktobrom 1920 na avstrijskem ozemlju Koroške. Gre za plebiscit, ki je odločal o priključitvi tega območja k Avstriji ali Kraljevini SHS (Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev), kasneje znani kot Kraljevina Jugoslavija. Po koncu prve svetovne vojne in razpadu Avstro-Ogrske se je na Koroškem, ki je bila večinsko naseljena s slovenskim prebivalstvom, pojavila želja po združitvi s svojimi južnimi slovanskimi rojaki.
  • Period: to

    STALINIZEM V SOVJETSKI ZVEZI

    Obdobje med 3. aprilom 1922 in 16. oktobrom 1952 je zajemalo pomembno zgodovinsko obdobje Sovjetske zveze, imenovano stalinizem. To obdobje je zaznamovalo vladavino Josefa Stalina, ki je bil generalni sekretar Komunistične partije Sovjetske zveze od leta 1922 do svoje smrti leta 1953. Stalizin je bil znan po svojem avtoritarnem vodenju in vzpostavitvi totalitarnega režima v Sovjetski zvezi. Med njegovim vladanjem so se zgodile številne politične, gospodarske in družbene spremembe.
  • Period: to

    FAŠIZEM V ITALIJI

    Fašizem v Italiji je obdobje, ki sega od 30. oktobra 1922 do 3. septembra 1943. Gre za čas, ko je Benito Mussolini vodil fašistično gibanje v Italiji in ustanovil fašistično diktaturo. Med Mussolinijevo vladavino je fašizem prevzel nadzor nad italijanskim političnim, gospodarskim in družbenim življenjem. Mussolini je bil znan po svojem totalitarnem pristopu, ki je vključeval omejevanje političnih svoboščin, enostrankarski sistem, cenzuro medijev ter zatiranje političnih nasprotnikov.
  • VELIKA GOSPODARSKA KRIZA

    VELIKA GOSPODARSKA KRIZA
    V letu 1929 se je začela Velika gospodarska kriza, ena najhujših svetovnih gospodarskih kriz v zgodovini. Kriza je izbruhnila v Združenih državah Amerike, vendar je imela širok vpliv in posledice po vsem svetu. Kriza je imela svoje korenine v prejšnjem obdobju zlatih dvajsetih let, ki je bilo zaznamovano z visoko rastjo in špekulacijami na borzi.
    https://www.youtube.com/watch?v=3YaMx8xUwcE
  • Period: to

    NACIZEM V NEMČIJI

    Nacizem v Nemčiji je obdobje, ki sega od 5. marca 1933 do 8. maja 1945. Gre za čas, ko je Adolf Hitler vodil nacistično stranko NSDAP (Nacionalsocialistična nemška delavska stranka) ter ustanovil nacistično diktaturo v Nemčiji. Med Hitlerjevo vladavino je nacizem prevzel nadzor nad vsemi vidiki nemškega družbenega, političnega in gospodarskega življenja.
    https://www.youtube.com/watch?v=hiQc2jaUBJk
  • Period: to

    ŠPANSKA DRŽAVLJANSKA VOJNA

    Španska državljanska vojna je trajala od leta 1936 do leta 1939 in je bila ena najbolj nasilnih in brutalnih vojn 20. stoletja. Vojna je izbruhnila kot posledica političnih, družbenih in ekonomskih napetosti v Španiji. Leta 1931 je v Španiji izbruhnila republikanska revolucija, ki je oblikovala drugo špansko republiko.
    https://www.youtube.com/watch?v=2iCI_K9ldjg
  • Period: to

    DRUGA SVETOVNA VOJNA

    Druga svetovna vojna je obsežen globalni oboroženi konflikt, ki je potekal med letoma 1939 in 1945. Začela se je 1. septembra 1939, ko je nacistična Nemčija pod vodstvom Adolfa Hitlerja napadla Poljsko, in končala 3. septembra 1945, ko je Japonska uradno kapitulirala. Povod za začetek vojne je bila nacistična agresija, ki je sledila Hitlerjevi ambiciji po osvojitvi večjega ozemlja in vzpostavitvi nacističnega rajha.
    https://www.youtube.com/watch?v=r-JmaLUClhs
  • NAPAD NA KRALJEVINO JUGOSLAVIJO

    NAPAD NA KRALJEVINO JUGOSLAVIJO
    Nemški napad je bil del širšega načrta Hitlerjevega vodstva za osvajanje jugovzhodne Evrope in izkoreninjenje jugoslovanskih oboroženih sil. Nacistična Nemčija je izvedla obsežno vojaško operacijo, ki je vključevala zračne napade in invazijo na kopno. Napad na Jugoslavijo je potekal sočasno z napadom na Grčijo, ki je bila tudi tarča osiromašenih sil.
    https://www.youtube.com/watch?v=1toh2YJHy1Y
  • Period: to

    JUGOSLAVIJA

    Obdobje od leta 1945 do leta 1992 je zaznamovalo obdobje Jugoslavije, države, ki je obstajala na Balkanu. Jugoslavija je bila sestavljena iz šestih republik: Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Črne gore ter Makedonije. V tem časovnem obdobju je bil vodja države Josip Broz Tito, ki je uvedel politiko neuvrščenosti ter skušal vzpostaviti socializem s človeškim obrazom.
    https://www.youtube.com/watch?v=ex2vGe73J7s
  • NASTANEK OZN

    NASTANEK OZN
    Deseti oktober 1945 je pomemben datum v zgodovini obveščevalne organizacije, znane kot OZN ali Organizacija Združenih narodov. OZN je mednarodna organizacija, ki je bila ustanovljena z namenom spodbujanja mednarodnega sodelovanja, ohranjanja svetovnega miru in varnosti ter reševanja globalnih problemov.
    https://www.youtube.com/watch?v=x99s_qDY8KQ
  • Period: to

    HLADNA VOJNA

    Hladna vojna je obdobje napetosti in konflikta med Združenimi državami Amerike in Sovjetsko zvezo ter njunimi zavezniki, ki je potekalo med letoma 1947 in 1991. Začetek tega obdobja se pogosto povezuje z zgodovinskim govorom britanskega premierja Winstona Churchilla 12. marca 1947, v katerem je opozoril na "železno zaveso", ki se je spustila nad Evropo in ločila demokratični zahodni svet od komunističnega vzhoda.
    https://www.youtube.com/watch?v=CH24jtEabdU
  • Period: to

    KOREJSKA VOJNA

    Korejska vojna je bila oboroženi konflikt, ki je trajal od leta 1950 do 1953 med Severno Korejo, ki je bila pod vodstvom komunističnega režima, in Južno Korejo, ki je bila pod vodstvom protikomunističnega režima. Vojna se je začela 25. junija 1950, ko je Severna Koreja napadla Južno Korejo, da bi združila obe državi pod enotno komunistično oblastjo.
    https://www.youtube.com/watch?v=gIZDrUiAlRs
  • EVROPSKA SKUPNOST ZA PREMOG IN JEKLO

    EVROPSKA SKUPNOST ZA PREMOG IN JEKLO
    Evropska skupnost za premog in jeklo (ESPJ) je bila prva evropska integracijska organizacija, ustanovljena leta 1951. Njen cilj je bil vzpostaviti trdne gospodarske vezi med šestimi evropskimi državami, ki so bile tedaj znane kot Zahodna Nemčija, Francija, Italija, Belgija, Nizozemska in Luksemburg. ESPJ je nastala kot odziv na potrebo po nadzoru nad proizvodnjo premoga in jekla v Evropi po koncu druge svetovne vojne.
  • LONDONSKI MEMORANDUM

    LONDONSKI MEMORANDUM
    Londonski memorandum, podpisan 10. maja 1954, je bil pomemben dogodek med hladno vojno. Memorandum je bil sklenjen med Sovjetsko zvezo, Združenim kraljestvom, Francijo in Združenimi državami Amerike ter je obravnaval vprašanje združitve Zahodne Nemčije. Londonski memorandum je bil pomemben korak k začetku pogajanj o nemški ponovni združitvi, ki so se kasneje razvila v dogovor o ponovni združitvi Nemčije leta 1990.
  • GIBANJE NEUVRŠČENIH

    GIBANJE NEUVRŠČENIH
    Gibanje neuvrščenih je bilo politično gibanje in združenje, ki se je oblikovalo leta 1955 na konferenci neuvrščenih v indonezijskem mestu Bandung. Konferenco je organiziralo več kot 20 držav, ki so se opredelile kot nevtralne v hladni vojni in se niso pridružile niti Združenim državam niti Sovjetski zvezi ter njunim blokom.
  • EVROPSKA GOSPODARSKA SKUPNOST

    EVROPSKA GOSPODARSKA SKUPNOST
    Evropska gospodarska skupnost (EGS) je bila ena od treh prvotnih evropskih skupnosti, ustanovljenih leta 1957. Skupnost je bila ustanovljena s Pogodbo Rimske pogodbe, podpisano med šestimi državami članicami: Francijo, Italijo, Nemčijo (tedaj Zahodno Nemčijo), Belgijo, Nizozemsko in Luksemburgom. Cilj Evropske gospodarske skupnosti je bil vzpostaviti skupni trg med članicami, odpraviti carinske ovire in spodbujati prost pretok blaga, storitev, kapitala in delovne sile.
  • KUBANSKA KRIZA

    KUBANSKA KRIZA
    Kubanska kriza, ki se je zgodila leta 1962, je bila ena izmed najbolj napetih in nevarnih vojaških konfrontacij med Združenimi državami Amerike in Sovjetsko zvezo med hladno vojno. Konflikt je nastal zaradi postavitve sovjetskih jedrskih raket na Kubi, kar je sprožilo resno politično in vojaško krizo med dvema največjima svetovnima silama.
    https://www.youtube.com/watch?v=BLDQCHBs8fY
  • Period: to

    VIETNAMSKA VOJNA

    Vietnamska vojna je bila oboroženi konflikt, ki je trajal od leta 1965 do 1973 in je potekal v Vietnamu. Vojna se je začela kot nadaljevanje dolgotrajnega konflikta med komunistično Severno Vietnam in protikomunistično Južno Vietnam, ki je bil podprt s strani Združenih držav Amerike in drugih anti-komunističnih držav.
    https://www.youtube.com/watch?v=SmqrowT4Yvc
  • AMERIŠKI PRISTANEK NA LUNI

    AMERIŠKI PRISTANEK NA LUNI
    1. julij 1969 je bil zgodovinski dan, ko je človeštvo doseglo enega najpomembnejših dosežkov v zgodovini raziskovanja vesolja - ameriški pristanek na Luni. Vodena s strani ameriške vesoljske agencije NASA je bila ta odprava znana kot Apollo 11. Na ta dan je posadka misije Apollo 11, ki jo je sestavljalo trije astronavti - Neil Armstrong, Buzz Aldrin in Michael Collins - pristala na površini Lune. https://www.youtube.com/watch?v=gjzc3A-Z9UA
  • JEDRSKA NESREČA V ČERNOBILU

    JEDRSKA NESREČA V ČERNOBILU
    1. aprila 1986 je prišlo do ene najhujših jedrskih nesreč v zgodovini v jedrski elektrarni v Černobilu v Sovjetski zvezi (zdaj Ukrajina). Ta tragični dogodek je imenovan Černobilska jedrska nesreča. Nesreča se je zgodila med testiranjem jedrskega reaktorja številka 4 v elektrarni Černobil. Med tem testom je prišlo do močnega povečanja moči reaktorja, kar je povzročilo prekomerno segrevanje in nenadzorovano sproščanje energije. https://www.youtube.com/watch?v=LJcGodJJ3LQ
  • PRVE VEČSTRANKARSKE VOLITVE

    PRVE VEČSTRANKARSKE VOLITVE
    Prve večstrankarske volitve označujejo prehod iz enostrankarskega sistema v večstrankarski politični sistem. Te volitve so zgodovinski dogodek, ki prinaša demokratične spremembe in omogoča politično pluralnost ter izbiro med različnimi političnimi strankami. Prve večstrankarske volitve se pogosto pojavijo po obdobju enopartijske vladavine ali avtoritarnega režima.
    https://www.youtube.com/watch?v=YB4SjfA7BHo
  • DEKLARACIJA O SUVERENOSTI DRŽAVE REPUBLIKE SLOVENIJE

    DEKLARACIJA O SUVERENOSTI DRŽAVE REPUBLIKE SLOVENIJE
    Deklaracija o suverenosti Države Republike Slovenije je bil ključni dokument, ki je bil sprejet 25. junija 1991. leta, ko je Slovenija razglasila neodvisnost od Socialistične federativne republike Jugoslavije. Ta deklaracija je predstavljala formalni korak slovenskega parlamenta za ustanovitev suverene države in je bil pomemben mejnik v slovenski zgodovini.
    https://www.youtube.com/watch?v=-HIQa4Tm9wI
  • PLEBISCIT O OSAMOSVOJITVI

    PLEBISCIT O OSAMOSVOJITVI
    Plebiscit o osamosvojitvi Slovenije je bil zgodovinski dogodek, ki je potekal 23. decembra 1990. To je bil referendum, na katerem so se prebivalci Slovenije izrekli o tem, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država ter se tako loči od tedanje Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ).
    https://www.youtube.com/watch?v=_34JMnyFrss
  • Period: to

    DENACIONALIZACIJA IN PRIVATIZACIJA

    Denacionalizacija in privatizacija sta bila pomembna procesa, ki sta se odvijala v Sloveniji in drugih državah s prehodom iz socialističnega sistema v tržno gospodarstvo v 90. letih. Oba procesa sta igrala ključno vlogo pri preoblikovanju gospodarstva in lastništva v Sloveniji. Denacionalizacija se nanaša na proces povračila premoženja, ki je bilo nacionalizirano med obdobjem socializma. V Sloveniji je denacionalizacija potekala na podlagi Zakona o denacionalizaciji, ki je bil sprejet leta 1991.
  • RAZGLASITEV SAMOSTOJNOSTI

    RAZGLASITEV SAMOSTOJNOSTI
    Razglasitev samostojnosti Slovenije je bila uradna deklaracija, s katero je slovenska skupščina 25. junija 1991 formalno razglasila neodvisnost države od Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ). Ta dogodek je sledil izidu plebiscita o osamosvojitvi, ki je bil izveden 23. decembra 1990. Razglasitev samostojnosti je bila rezultat političnega procesa, v katerem so slovenski voditelji in politične stranke odločno delovali za uveljavitev suverene države Slovenije.
  • Period: to

    VOJNA ZA SLOVENIJO

    Vojna za Slovenijo, znana tudi kot Desetdnevna vojna, je bil oboroženi konflikt med Republiko Slovenijo in Jugoslovansko ljudsko armado (JLA), ki je potekal med 27. junijem in 7. julijem 1991. Ta vojna je sledila razglasitvi neodvisnosti Slovenije in prizadejanju vojaške sile SFRJ za preprečitev osamosvojitve. Vojna za Slovenijo se je začela z odločno akcijo JLA, ki je poskušala z vojaško silo obdržati Slovenijo v okviru Jugoslavije.
    https://www.youtube.com/watch?v=hPnFgEjqySM
  • SPREJETJE SLOVENSKE USTAVE

    SPREJETJE SLOVENSKE USTAVE
    Slovenska ustava iz leta 1991 je bila temeljni pravni dokument, ki je postavil okvir za politični sistem, človekove pravice, delovanje institucij in druge ključne vidike države. Ustava je bila sprejeta po plebiscitu o neodvisnosti in končanju vojne za Slovenijo ter je odražala željo po demokratični in suvereni državi.
    https://www.youtube.com/watch?v=nbeV0oTIQ3g
  • EVROPSKA UNIJA

    EVROPSKA UNIJA
    Leta 1992 je bil pomemben mejnik v evropski integraciji s ustanovitvijo Evropske unije (EU). Ustanovitev EU je bila posledica podpisa Maastrichtske pogodbe, ki je bila sklenjena med državami članicami Evropske gospodarske skupnosti (EGS) ter se je začela uporabljati 1. novembra 1993.
    https://www.youtube.com/watch?v=3hGeOBam7ug
  • VKLJUČITEV V NATO

    VKLJUČITEV V NATO
    Dne 29. marca 2004 je Slovenija postala članica Severnoatlantskega zavezništva, znanega kot NATO (North Atlantic Treaty Organization). Ta dogodek je bil pomemben mejnik v zgodovini Slovenije, saj je država postala del ene najpomembnejših mednarodnih vojaških in političnih organizacij. Vključitev Slovenije v NATO je bila rezultat dolgoletnih prizadevanj in reform, ki jih je država izvajala po osamosvojitvi leta 1991.
    https://www.youtube.com/watch?v=DVTBjxMAoQ8
  • PRIKLJUČITEV EVROPSKI UNIJI

    PRIKLJUČITEV EVROPSKI UNIJI
    Slovenija je postala članica Evropske unije (EU) 1. maja 2004. Ta dogodek je predstavljal pomemben korak v političnem, gospodarskem in družbenem razvoju države ter je simboliziral povezovanje Slovenije z evropskimi državami in institucijami. Pot do članstva v EU se je začela že leta 1991, ko je Slovenija razglasila neodvisnost od nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije.
    https://www.youtube.com/watch?v=6pcOOsHd5aY
  • VSTOP V EUROOBMOČJE

    VSTOP V EUROOBMOČJE
    Vstop v Euroobmočje Slovenije je bil uresničen 1. januarja 2007. Ta dogodek je predstavljal pomemben mejnik v gospodarskem in monetarnem razvoju Slovenije, saj je država postala del enotne valute evra. Euroobmočje je skupnost držav, ki so sprejele evro kot uradno valuto in s tem ustanovile enotni monetarni sistem.
  • Period: to

    2008–2013 -> GOSPODARSKA KRIZA

    Gospodarska kriza, ki je trajala od leta 2008 do leta 2013, je bila globalna finančna in gospodarska kriza, ki je močno prizadela tudi Slovenijo. Kriza se je začela v Združenih državah Amerike, ko je propadla investicijska banka Lehman Brothers in povzročila verižno reakcijo v finančnem sektorju. Glavni vzrok krize je bil povezan s hipotekarnim trgom v ZDA.
    https://www.youtube.com/watch?v=4D2buXpR8Oc
  • Marec 2020 -> EPIDEMIJA COVID 19

    Marec 2020 -> EPIDEMIJA COVID 19
    Marca 2020 je svet zajela izredna situacija, saj se je širila epidemija novega koronavirusa, znanega kot COVID-19. Virus se je prvič pojavil decembra 2019 v kitajskem mestu Wuhan in se nato hitro širil po svetu. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je 11. marca 2020 uradno razglasila pandemijo, kar je pomenilo, da se je virus razširil na več kontinentov in da je predstavljal globalno grožnjo za zdravje.
    https://www.youtube.com/watch?v=Q4ME3fG9D_o