Kémiai elemek felfedezése

By Szegedi
  • Henry Cavendish - Hidrogén felfedezése

    Henry Cavendish - Hidrogén felfedezése
    Henry Cavendish (Nizza, 1731. október 10. – London, 1810. február 24.) angol fizikus és kémikus, a Royal Society tagja. A levegőből leválasztott és sűrűségméréssel azonosított több gázt, egyebek között a hidrogént, amiről ő ismerte fel, hogy önálló elem. 1783-ban (James Watt-tal egyidőben, tőle függetlenül) felismerte, hogy a víz nem elem, hanem a hidrogén égésterméke.
  • Daniel Rutherford - Nitrogén felfedezése

    Daniel Rutherford - Nitrogén felfedezése
    http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/termeszettudomanyok/kemia/szervetlen-kemia/a-nitrogen-tulajdonsagai-es-jelentosege/a-nitrogen-tulajdonsagai-es-jelentosege
    Daniel Rutherford (1749 - 1819) skót orvos, a nitrogént 1772-ben fedezte fel, mikor rájött, hogy a levegőből elkülöníthető.
    A nitrogén az univerzumban gyakran előforduló elem, becslések szerint a galaxisunkban és a Naprendszerben a hetedik leggyakoribb elem. A szupernóvákban szén és hidrogén fúziójával szintetizálódik.
  • Joseph Priestley - Oxigén felfedezése

    Joseph Priestley - Oxigén felfedezése
    https://www.youtube.com/watch?v=T1vGBFIw7I0
    Joseph Priestley (Birstall, West Yorkshire, 1733. március 13. – Northumberland, Pennsylvania, 1804. február 6.) angol lelkész, liberális politikai filozófus, fizikus és kémikus. 1774. augusztus 1-jén vörös higany-oxidot hevítve fedezte fel az oxigént, amelyet tőle függetlenül 1773-ban Carl Wilhelm Scheele svéd vegyész és gyógyszerész is felfedezett.
  • Müller Ferenc József - Tellúr felfedezése

    Müller Ferenc József - Tellúr felfedezése
    Reichensteini Müller Ferenc József (1740 - 1825), osztrák származású kémikus. 1783-ban észrevette, hogy egyes erdélyi arany- és ezüstércek azért kohósíthatók nehezen, mert egy új, addig ismeretlen elem van bennük, az elemet ekkor metallum problematicum-nak, azaz rejtélyes ércnek nevezte el. Ez az új, addig még ismeretlen elem a tellúr volt.
  • Martin Heinrich Klaproth - Cirkónium és urán felfedezése

    Martin Heinrich Klaproth - Cirkónium és urán felfedezése
    Martin Heinrich Klaproth (1743. december 1., Wernigerode - 1817. január 1., Berlin) német vegyész. Nagy eredményeket ért el az analitikai kémia és az ásványtan eljárásainak szisztematizálásában és javításában. Ő fedezte fel az uránt 1789-ben, a cirkóniumot szintén 1789-ben és megállapította, hogy ezek önálló elemek, de nem tudta előállítani ezeket tiszta fémes formájukban.
  • Adair Crawford - Stroncium felfedezése

    Adair Crawford - Stroncium felfedezése
    Adair Crawford (1748- 1795 ), orvos és kémikus. Megállapította, hogy bizonyos ásványi anyagok nem úgy viselkednek, mint amire számított. Arra a következtetésre jutott, hogy az ásványi anyagok egy új elemet tartalmaznak. Ő fedezte fel a skóciai Stronthian községben talált ásványban oxidját. A községről kapta a nevét.
    1808-ban, Davy megtalálta a módját, hogy készítsen tiszta stroncium fémet. Fémet először Humphry Davy állított elő 1808-ban.
  • Johan Gadolin - Ittrium felfedezése

    Johan Gadolin - Ittrium felfedezése
    Johan Gadolin (1760. június 5. – 1852. augusztus 15.) finn kémikus, pszichológus és mineralógus. Gadolin fedezte fel az ittrium elemet. Ő volt a finn kémia elindítója. Gadolin azzal vált híressé, hogy felfedezte az első gyakori földelemet. 1792-ben Gadolin talált egy darab fekete, nehéz ásványt Svédországban, egy Stockholm melletti faluban, Ytterbyben. Óvatos kísérletekkel megállapította, hogy egy gyakori földoxidról van szó, amit később ittriának neveztek el.
  • Charles Hatchett - Nióbium felfedezése

    Charles Hatchett - Nióbium felfedezése
    Hatchett, Charles (1765-1847) brit kémikus Londonban született.
    Ásványokkal foglalkozott a British Múzeumban.
    1801-ben felfedezte nióbiumot a columbit nevű ásványban és "columbium"-nak nevezte el.
    A British Múzeumnak adott mintában fedezte fel és jelezte a Royal Societynek, de sohasem sikerült izolálnia.
    Az elemzésben szerzett tapasztalatai miatt gyakran felkérték szakértőnek.
  • Bernard Courtois - Jód felfedezése

    Bernard Courtois - Jód felfedezése
    Courtois (1777-1838) francia gyógyszerész, kémikus, a jód felfedezője. Egy salétromgyártó családban született. A salétrom fontos alkotórésze a puskapornak. A salétrom előállításához nátrium-karbonátra volt szükség, amit tengeri algák hamujából oldottak ki. A hamumaradékot kénsavval semmisítették meg. Egy napon véletlenül túl sok savat adagolt a hulladékhoz, és ibolya színű gőz keletkezett, ami hideg tárgyakon sötét kristályok formájában lecsapódott.
  • Mosander, Carl Gustaf - Lantán felfedezése

    Mosander, Carl Gustaf - Lantán felfedezése
    Mosander (1797-1858) svéd kémikus a lantánt 1839-ben cériumföldben találta meg és elő is állította fémes alakban. Együtt fordul elő a ritkaföldfémekkel; a cerit nevű ásvány kalcium- és vastartalmú ritkaföldfém-szilikát. A monacit is mindig tartalmaz lantánt. Bár önálló lantánásvány nincs, mégsem tartozik a ritka elemek közé, az ólomnál gyakoribb.A természetes lantán két stabil izotóp, La[138] and La[139] keveréke.
    Huszonhárom radioaktív izotópja ismert.