Ww1 titlepicture for wikipedia article

Esimene maailmasõda

 • Period: to

  I maailmasõda

 • Franz Ferdinandi mõrvamine

  Franz Ferdinandi mõrvamine
  Ta oli Austria ertshertsog ja troonipärija alates 1896 kuni surmani.
  (18. detsember 1863 Graz – 28. juuni 1914 Sarajevo)
 • I maailmasõja algus

  I maailmasõja algus
  Ajendiks oli Franz Ferdinandi mõrv. Maailmasõja põhjus oli selles, et Saksamaa tahtis kolooniaid ning ka teistel oli soov laiendada oma territooriumi, kuid Inglismaa ja Prantsusmaa olid sellele vastu.
 • Marne`lahing

  Marne`lahing
  Toimus 5. - 12. septembrini Pariisi lähedal Marne'i jõe ääres. Lahingu kaotasid sakslased, mis nurjas nende sõjaplaani ning mõjutas oluliselt sõja käiku.
 • Ypres`lahing

  Ypres`lahing
  Saksa väed kasutavad esimest korda keemiarelva, kuid see ei aidanud siiski rindest läbi murda. Saksamaa allveelaevad ründavad kaubalaevu ja ka USA reisilaeva, mille tulemusena USA sõtta astub.
 • Lusitania uputamine

  Lusitania uputamine
  1198 hukkunut, sh USA kodanikud
  Vettelaskmise ajal 1906. aastal oli Lusitania suurimaid laevu maailmas. Tema uputamise asjaolud on tänapäevani mereajaloolaste ja allveearheoloogide tüliõunaks. http://www.youtube.com/watch?v=ShOHb67h4Qc
 • Verduni lahing

  Verduni lahing
  Prantsusmaa ja Saksamaa vaheline lahing kestis 21. veebruarist 18. detsembrini 1916, mis oli üks suuremaid maismaalahinguid sõja vältel.
 • Jüüti merelahing

  Jüüti merelahing
  1. mai - 1. juuni 1916 toimus I maailmasõja suurim merelahing, kus osales ligi 250 laeva. Sõja võitjateks kuulutasid end mõlemad osapooled ehk Saksamaa ja Inglismaa.
 • Somme' lahing

  Somme' lahing
  Lahing peeti 1. juulist - 18. novembrini 1916 Somme` jõe kallastel Põhja-Prantsusmaal.
 • Veebruarirevolutsioon

  Veebruarirevolutsioon
  Venemaal Petrogradis puhkes revolutsioon, mille tulemusena loobus oma troonist keiser Nikolai II ning moodustati Ajutine Valitsus eesotsas vürst Lvoviga.
 • Caporetto pealetung

  Caporetto pealetung
  1. oktoobril algas Caporetto lahing, milles Austria-Ungari tungis Piave jõeni Itaalia vastu välja. Pealetung lõppes 19. novembril 1917.
 • Oktoobripööre

  Oktoobripööre
  Tallinnas ja Petrogradis 5. - 8. novembril 1917 toimunud revolutsioon, millega bolševikud kukutasid Ajutise Valitsuse.
 • Iseseisvusmanifesti ettelugemine Pärnus

  Iseseisvusmanifesti ettelugemine Pärnus
  1. veebruari õhtul Pärnus Endla teatri rõdult loeti ette Iseseisvusmanifest, milles nimetati Eestit esmakordselt iseseisvaks demokraatlikuks vabariigiks.
 • Eesti iseseisvumine

  Eesti iseseisvumine
  1. aastal otsustati moodustada Eesti Päästekomitee, mis pidi sobival võimalusel Eesti iseseisvuse välja kuulutama. 1918. aasta 23. veebruaril loeti Eesti iseseisvusmanifest ette Pärnus, päev hiljem ka Tallinnas. Seda loetaksegi tavaliselt Eesti iseseisvuse alguseks. http://www.youtube.com/watch?v=3qx241lnDtA
 • Bresti rahu

  Bresti rahu
  Rahuleping, mis kirjutati alla 3. märtsil 1918 Brest-Litovskis (nüüd Brest, Valgevene) Vene SFNV ja Nelikliidu vahel, Venemaa Esimesest maailmasõjast väljumise kohta.
  Selle Nõukogude Venemaale pealesunnitud rahulepingu tingimustel kinnitas ka Nõukogude Venemaa koalitsioonivalitsus ajutiselt Soome, Eesti, Läti, Ukraina, Leedu ja Poola isesisevumist.
 • Compiegne vaherahu

  Compiegne vaherahu
  Compiegne vaherahu Saksamaa ja Prantsusmaa vahel
  11. novembril 1918 oli Saksamaa sunnitud Compiegne’i vaherahule, mis lõpetas I maailmasõja.
 • Pariisi rahukonverentsi algus

  Pariisi rahukonverentsi algus
  Pariisi rahukonverents kutsuti kokku pärast Esimest maailmasõda ja töötas 18. jaanuarist 1919 kuni 21. jaanuarini 1920, et leppida kokku rahulepingu tingimustes. See töötas natuke enam kui poolteist aastat, ning selle istungeid peeti Versailles' lossis, seepärast nimetatakse Pariisi rahukonverentsi vahel ka Versailles' rahukonverentsiks. Kõige raskemate tingimustega Versailles' rahulepingus pidi nõustuma Saksamaa, kuna ta kuulutati sõjasüüdlaseks.
 • Versailles` rahulepingu sõlmimine

  Versailles` rahulepingu sõlmimine
  Versailles' rahu sõlmiti liitlasriikide ja Saksamaa vahel Prantsusmaal Pariisis Versailles' lossi Peeglisaalis.
  Rahuleping allkirjastati päeval, mil möödus viis aastat I maailmasõja ajendiks olnud ertshertsog Franz Ferdinandi atentaadist.
 • Tartu rahu

  Tartu rahu
  Tartu rahu leping lõpetas sõja, tagas Eestile soodsa idapiiri ning lahendas mitmed majanduslikud (varade jaotamise) probleemid. Venemaa tunnustas tingimusteta Eesti iseseisvust ja loobus igaveseks ajaks kõigist varasematest õigustest Eesti suhtes. Tartu rahu oli olulisim välisleping kogu omariikluse ajaloos.
 • Vabadussõja algus ja lõpp

  Vabadussõja algus ja lõpp
  Vabadussõja kestvus: 28. novembril 1918 - 02. veebruar 1920 Vabadussõda algas 28. novembril 1918, mil Nõukogude Vene väed tungisid üle Narva jõe ning hõivasid 1919. aasta alguseks märkimisväärse osa Eestist. Loomisel olev Eesti armee, mida toetasid Soome ja mitme teise maa vabatahtlikud, suutsid vastase rünnakud peatada ja tagasi tõrjuda. Rahulepingule kirjutati alla 2. veebruaril 1920. aastal, mis lõpetas sõja.