המעבר מעת העתיקה לימי הביניים

 • 136

  מרד בר כוכבא

  מרד בר כוכבא
  מרד בר כוכבא הוא מרד שערכו יהודי ארץ ישראל נגד שלטון האימפריה הרומית בימי הקיסר אדריאנוס, בין השנים 132-‏136 לספירה.‏‏ בראש המרד עמד שמעון בר כוכבא, אשר זכה לתמיכת חכמי דורו ובראשם רבי עקיבא. המרד נחל הצלחה בתחילתו, אך לאחר מכן דוכא ביד קשה. מאות אלפי יהודים נהרגו והיישוב היהודי בארץ ישראל כמעט והוכחד.בשלוש השנים הראשונות היה ניצחון ושמחה הייתה גם עצמאות ולאחר היה עצב דיכאון והפסד.
 • 200

  המשנה

  המשנה
  הַמִּשְׁנָה היא הקובץ הראשון בתורה שבעל פה, ומכילה הלכות שנאמרו בידי התנאים. ישנן דעות שונות מתי הוחל בניסוח המשנה, אך מוסכם כי עריכתה וניסוחה הסופיים נעשו בסוף תקופת התנאים, בתחילת המאה השלישית על ידי רבי יהודה הנשיא וחכמי דורו.המשנה מחולקת ל6 סדרים .המשנה נוסח במבנה קצר ותמציתי על ידי רבי והיא נחתמה בשנת 200 לספירה (בערך
 • 313

  התנצרות האימפריה הרומית

  התנצרות האימפריה הרומית
  הקיסר קונסטנטינוסשיקם את העיר והפף את הנצרות לדת מותרת.חלקם האימינו שישו אל/בן אדם אבל היו שהאימנו בתורת השילושבניקרה נקבעו דרכים להפרדה בין היהודים לנוצרים.רוב החגים של היהודים דמו לחגי הנוצרים.לאחר מכן החליט הקיסר לחלק את האימפריה לשניים הצד המזרחי יהיה בשליטתו ויהיה נוצרי והצד המערבי יהיה רומי ברשותו של קיסר אחר שמינה .אך למרות ההתחלקות האימפריה הרומית(הצד המערבי ) נפלה למרות זאה הצד המזרחי (נוצרי) פרח ושגשג.
 • 500

  התלמוד הבבלי

   התלמוד הבבלי
  התלמוד הבבלי ניחתם ב500 לספירה. בזכות עיון התלמוד הפכו גשר בין יבשת ליבשת ובין ארץ לארץ.כל דור ודור הוסיף משלו לתלמוד.לתלמוד הבבלי יש פי 3 יותר עמודים מאשר לירושלמי.הבבלי זכה לעריכה והקהל הרהב יוכל לקרוא וללמוד בו אך לא בירושלמי שלא זכה לעריכה.הוא גם זכה לפרשנות מוסמכת שעברה מדור לדור.אבל יש סיבה למה התלמוד הירושלמי פחות מוצלח והיא:היה התנאים בארץ קשים .
 • Apr 11, 622

  התפשטות האיסלם

  התפשטות האיסלם
  היה נער ושמו מוחמד בהתחלה היה רואה ואז הפך להיות סוחר .מוחמד טען שהתגלה אליו המלך גבריאל וציווה להפיץ את באללה ,היה בן 40.ניסה במכה לא הצליח גירשו אותו וסילקו אותו באבנים .הלך ליתרב הצליח הפך אותה לאל מדינה והלך עם מאמינן למכה שם במכה הרג את כל עובדי האללים.גם במכה התחילו להאמין באמונתו וקהל מאמינו הולך וגדל..אבל היהדות הנצרות והאיסלם דומות זו לזו באופן כללי.
 • חורבן בית המקדש השני

  חורבן בית המקדש השני
  בית המקדש השני שכן בירושלים ושימש את היהודים להקרבת קורבנות תפילה ועלייה .לאחר שבנו עזרא ונחמייה את בית המקדש השני ותיארו אותו עדיין הוא נחרב שוב אך הפעם הוא ניחרב על ידי הרומאים בשנת 70 לספירה בשמן המרד הגדול.המרד הגדול ארך משנת 66 לספירה עד 73 לספירה.היה שני קבוצות הקנאים:אלו שרצו למרוד ברוצא והמתונים:שרצו לחיות איך שהם ולא לעשות צרות לרומא.הקנאים התרכזו ב 3 מבצרים,בהנהגתו של אליעזר בן יאיר.