היסטוריה

עבודה בהיסטוריה

By nznd
 • 1800 BCE

  בריאת העולם

  בריאת העולם
  בתקופת המקרא, אחד האירועים הזכורים והחשובים ביותר הוא, כמובן, בריאת העולם. באירוע זה ה' ברא את העולם, את החיות ואותנו. בחרנו בו כאירוע מכונן מפני שבלעדיו העולם שלנו לא היה קיים, ובלי העולם שלנו גם אנחנו לא היינו בחיים. תוצאות האירוע הן די ברורות: נוצר לנו העולם שאנו מכירים וחיים בו, לטווח הקצר והארוך. מכיוון שזה האירוע הראשון כביכול, אין אירועים שהובילו לכך או סיבה מסוימת.
 • Period: 1800 BCE to 538 BCE

  תקופת המקרא

  תקופת המקרא התקיימה מבערך שנת 1800 לפני הספירה, עד שנת 538 לפני הספירה. תקופת המקרא נפרשת החל מתקופת האבות עד לחורבן בית המקדש הראשון. תקופה זו כוללת את תקופת הברונזה ,והיא מסתיימת בתקופה הפרסית
  בארץ ישראל. לפי התנ"ך, תקופה זו מכילה את בריאת העולם עד הכרזת כורש וישיבת ציון. בתקופה זו נכנסו כל עלילות התנ"ך.
 • Period: 538 BCE to 136

  תקופת בית המקדש השני

  תקופת בית שני היא תקופה בתולדות עם ישראל, אשר החלה בראשית שיבת ציון בשנת 538 לפנה"ס, והסתיימה בשנת 136, עם תום מרד בר כוכבא, אשר הסתיים בתבוסה והרס נרחב ליישוב היהודי בארץ ישראל. התקופה נקראת על שם בית המקדש השני והתיקוף מקובל על היסטוריונים, אף כי בית המקדש השני נבנה 22 שנה לאחר שיבת ציון, וחרב 65 שנה לפני כישלון מרד בר כוכבא.
 • 130

  מרד החשמונאים באנטיוכוס הרביעי

  מרד החשמונאים באנטיוכוס הרביעי
  ימיו של אנטיוכוס הרביעי, אנטיוכוס אפיפאנס (לבית סֶלֶוּקוֹס), שהפך את ירושלים לעיר יוונית (אנטיוכיה), העמיד את פסל זאוס בבית המקדש, ובסביבות 130 פרסם את גזירות הדת, שהיו חסרות תקדים בתולדות ישראל.שלח וכך, באותה שנה, פרץ מרד החשמונאים ביוזמת מתתיהו החשמונאי ובהנהגת בנו הבכור, יהודה המכבי. לדעתינו אירוע זה הוא אירוע מכונן, מפני שבזכותו ישתחררה ישראל מהיוונים. הוא התרחש מפני גזרות אנטיוכוס הרביעי על היהודים, ותוצאותיו היו שחרור עם ישראל משלטון היוונים., ובלעדיו, לא בטוח שהייתה לנו מדינה.
 • Period: 476 to 1492

  ימי הביניים

  ימי הביניים היא תקופה שתחילתה עם סיום העת העתיקה וסופה עם תחילתה של העת החדשה. התקופה נמשכת כאלף שנים מ- 476 לספירה הנוצרית ועד 1492 לספירה הנוצרית במהלך המאה ה- 15. תחילת התקופה היא בנפילת האימפריה הרומית וסופה בשנת גילוי יבשת אמריקה.
 • 1096

  מסע הצלב הראשון

  מסע הצלב הראשון
  מסעות הצלב הם אירוע מכונן משום אלפי יהודים נהרגו ונהרסו בתי כנסת רבים, ובאירופה התעוררה אנטישמיות. הצלבנים יצאו למסע הצלב הראשון במטרה לכבוש את ירושלים מידי המוסלמים ובדרכם העמידו את כל היהודים שפגשו לבחירה קשה: להתנצר או למות. הצלבנים עשו זאת משום שראו ביהודים כהורגי ישו, כלומר רוצחי האל שלהם. היו יהודים אשר ניסו לברוח ולהזהיר יהודים אחרים, אך הצלבנים הצליחו למצוא גם אותם. כאלף יהודים נרצחו.
 • 1099

  סוף מסע הצלב הראשון

  סוף מסע הצלב הראשון
  יש חוקרים הרואים במסע הצלב הראשון, לדעתם, ירידה במעמדם הפוליטי והביטחוני של היהודים, וזכויות היתר שמהן נהנו היהודים בעבר בוטלו. היהודים נאלצו לשלם מיסים רבים וסבלו פרעות ורדיפות. לעומת זאת, חוקרים אחרים טוענים שהיהודים אכן נפגעו, אך מעמדם לא השתנה. בעקבות הפרעות הגבירו שליטים שונים את החסות ליהודים. בתי הכנסת שנפגעו בצרפת ובגרמניה נבנו מחדש.
 • Period: 1492 to

  העת החדשה

  העת החדשה (או העידן המודרני), היא התקופה השלישית והנוכחית בתיקוף ההיסטוריה, על פי המקובל בהיסטוריוגרפיה המערבית(היסטוריוגרפיה - מונח המציין מחקר היסטורי או ספרות המתארת את ההיסטוריה). העת החדשה מחולקת בהיסטוריוגרפיה לתקופות משנה; למשל, העת החדשה המוקדמת (מסוף המאה ה-15 עד לסוף המאה ה-18), והעת החדשה המאוחרת
  .(החל מהמאה ה-19)
 • הסופות בנגב

  הסופות בנגב
  הסופות בנגב הוא כינוי לפרעות ביהודי דרום רוסיה (אוקראינה) שהתחילו ב-15 באפריל 1881, ובמהלכם נפגעו יותר מ- 100 קהילות יהודיות. הפרעות פרצו בעקבות רצח הצאר אלכסנדר השני (מרס 1881). השם מציין את פריצתן של הפרעות כסופה, ואת העובדה שהתחוללו בדרום מערב האימפריה הרוסית. הפורעים היו בדרך כלל פשוטי עם שפשטו על רכוש היהודים ובזזו בתים וחנויות, ובמקרים אחדים גם רצחו. שלטונות רוסיה לא הגיבו לפרעות וגילו חוסר רצון להגן על היהודים המותקפים. בכמה מקומות עמדו יחידות צבא באפס מעשה וצפו מן הצד במעשי הפורעים.
 • הסופות בנגב

  הסופות בנגב
  נראה שאחד הגורמים להתפרצות הפרעות היה התחרות הכלכלית בין היהודים לשכניהם. המשכילים באוקראינה ביקשו לחזק שאיפות לאומיות בקרב בני עמם ולשם כך טיפחו מסורות לאומיות עתיקות שכללו שנאת יהודים. עלייתו של הצאר החדש תרמה אף היא להתפרצות הפרעות בגלל השמועות שהוא מבקש לנקום על רצח אביו בידי מהפכנים יהודיים, למרות שרצח זה נגרם בידי מהפכנים רוסיים.
  תוצאות האירוע:
  הסופות בנגב זעזעו את יהודי רוסיה, הביאו להגירתם של יהודים רבים לארצות שונות, אך גם להתעוררות לאומית ולהקמתן של אגודות לאומיות דוגמת חיבת ציון.
 • הסופות בנגב תוצאות לטווח קצר

  הסופות בנגב תוצאות לטווח קצר
  תוצאות האירוע:
  אירוע זה השפיע מאוד על היהודים שהיו אז בדרום מערב רוסיה, הוא הביא להגירתם של יהודים רבים לארצות שונות, רצח של כמה יהודים ואת חלק גם אנסו, אבל הוא גם גרם להתעוררות לאומית ולהקמתן של אגודות לאומיות דוגמת חיבת ציון.
 • הסופות בנגב תוצאות לטווח ארוך ולמה זה אירוע מכונן

  הסופות בנגב תוצאות לטווח ארוך ולמה זה אירוע מכונן
  אירוע זה גרם להתעוררות לאומית ולהקמתן של אגודות לאומיות דוגמת חיבת ציון. בתוך חודשים ספורים עברו חברי האגודות הללו לעיסוק בתוכניות לרכישת קרקעות בארץ ישראל לשם הקמת מושבה, ואף שלחו שליחים לארץ כדי לאתר מקום להתיישבות. הקיפו האגודות הלאומיות מגוון רחב של יהודים בעלי רקע תרבותי שונה: החל מחסידים מחמירים במצוות הדת, דרך משכילים מערי דרום אוקראינה ובצעירים ששפתם היחידה הייתה רוסית . גיוון זה עזר בהרכב אוכלוסיית המושבות הראשונות שקמו בארץ ישראל כעבור חודשים ספורים , בראשית ימי "העלייה הראשונה".
 • Period: to

  המאה ה20

  התקופה האחרונה באלף השני, נמצאת בתוך העת החדשה, כלומר מסוף ימי הביינים ועד זמן מסוים בעת החדשה.
 • השואה

  השואה
  השואה הייתה שורת מעשי רצח ורדיפות שבוצעו מעליית הנאצים לשלטון בגרמניה בתחילת 1933, ובמהלך מלחמת העולם השנייה עד כניעת גרמניה הנאצית במאי 1945. פשעים אלו בוצעו על ידי שלטונות גרמניה הנאצית בהנהגתו של אדולף היטלר, עוזריהם ומשתפי פעולה. תכלית הפשעים הייתה פגיעה במעמד היהודים וגזילת נכסיהם, ובהמשך, בעיצומה של המלחמה, השמדתם השיטתית של כל בני העם היהודי. בחרנו בה כאירוע מכונן, מפני שבלעדיה לא היה צורך להקים מדינה ליהודים, ולא הייתה לנו מדינה. אז בטווח הקצר זה הביא הרס והרוגים, אך בזכותה הוקמה המדינה.