-
urnordisk var et språk med mange stavelser. for eksempel så skrev man Harald sånn Harijawaldar. det var et fellespråk i hele Norden inkludert Finland
-
i dennne perioden skjedde det en enorm forandring de lange navnene som harijawaldar ble forkortet til harald så det ble mye lettere å skrive navnene
-
en sykdom (pest) som spredte seg . over halvparten av Norge døde. dette påvirket språket og det ble ikke skrevet ned mye denne perioden språket ble påvirket av tysk fordi det bodde mange tyskere i norge. tyskerne drev med handel "det kom et skip til bjørgvin i 1349 ( bjørgvin er bergen)
Want to make a timeline like this?
Use Timetoast to turn dates, events, milestones, and phases into a clear visual timeline you can build and share. Timetoast is a timeline maker for work, school, research, and stories.