-
Kom til europa fra Sentral-asia for 5000-6000 år siden
-
En gren av indoeuropeerene kalles Germanene. De kom til Norge for mellom 2000 og 3000 år siden.
-
Helleristninger er en betegnelse på førhistoriske bilder, hugget, skåret eller slipt inn i stein og fjell. De kan finnes på løse steinblokker og på fast fjell.
-
Det var først etter et par 100 år etter år null at vi vet noe om germanernes språk.
Det var da runer kom. Runer består av rette streker ofte skåret inn i stein.
De eldste runeskriftene er skrevet på urnordisk. Urnordisk er annerledes enn hvordan vi snakker og skriver nå.
Harald ble HarijawalarR, og Steinar ble StainwarijaR. -
Dette er tiden Norge snakket og skrev norrønt. Norrønt er en verjon av Urnordisk. Ordene ble forkortet.
Navnet HarijawalaR ble til Haraldr.
Denne epoken varte i over 600 år, takket være reisende nordmenn så kom norrønt til Island. -
Runer ble brukt under Germanernes tid. Runer består av rette streker ofte skåret inn i stein.
-
Pest som tok livet av mange mennesker.
-
Danmark tar over Norge
-
Henrik Arnold Wergeland (født i Christianssand, død i Christiania) var en norsk forfatter.
-
Knud Knudsen ( Født i Tvedestrand, død i Kristiania) var norsklærer og språkforsker. Knudsen er kjent som arkitekten bak fornorskningen av det danske skriftspråket til det som nå heter bokmål og riksmål, og han kalles derfor ofte bokmålets far.
-
Ivar Andreas Aasen var en norsk språkforsker og dikter. Han er mest kjent som opphavsmannen til nynorsk som skriftspråk, men var også en respektert dikter.
-
Norge fikk egen grunnlov, Eidsvoll