-
tegninger som er hakket inn i stegn
-
Fellesspråk i Norden. et språk med mange stavelser. Finnes på de eldste runeinnskriftene
-
Runealfabetet kalles futhark etter de seks dørste runene i rune rekka.
-
språk i Norge og på Island. Ble fullt utviklet skriftspråk med rik litteratur
-
på grunn av over halvparten av den norske befolkningen døde på grunn av denne sykdommen, ble språket "glemt" og det ble drastiske forandringer på språket.
-
Over halparten av befolkningen døde, folk etterlot ødegårder. Staten ble svekket, og kongen og de som styrte staten flyttet til Danmark. Norrønt var ikke lenger selvsagt som landets skriftspråk. Det var handel mellom Tyskland og Norge via havet. Derifra fikk Norge veldig mange tyske ord i språket deres. I denne perioden ble norrønt omdannet til de norske dialektene.
-
Folks snakker dialekt, men dansk er skriftspråket. En del nordmenn, særlig i byene, snakker dansk, men med norsk utale
-
Norge får egen grunnlov.
-
Enkelte tenkte at egen norsk stat også måtte ha eget norskt skriftspårk. En av dem var da Henrik Wergeland, som først og fremst ville slippe til norske ord og talemåter, og på den måten fornorske det danske skriftspråket. Hovedmotstanderen til Wergeland, var Johans Sebastian Welhaven. Han var imot dette. For han var det viktig å beholde kontakten med Danmark gjennom å fortsette å bruke det danske skriftspråket.
-
Hn ville lage et skriftspårk som var bygd på norske dialekter. Han samlet inn gramatiske opplysninger fra alle lands delene. Det ble utarbeidet en ordbok og en gramatikk. i 1885 ble nynorsk likestilt med bokmål.