Kc3bclmsc3b5da

Külm sõda

By Erko
  • Raudne eesriie

    Raudne eesriie
    Raudne eesriie oli poliitiline üritus kaitsta oma poliitilist mõjuala võõrmõjutuste eest mitmesuguste abinõudega, nagu piiride sulgemine, vaba teabevoolu takistamine, salapolitseiline kontroll, tsensuur. Raudse eesriide taga toimuv pidi jääma muule maailmale saladuseks. Raudne eesriie kestis kuni külma sõja lõpuni.
  • Period: to

    Külm sõda

    Külm sõda oli Nõukogude Liidu ja Lääne poliitiline, majanduslik konflikt peale teist maailmasõda. Külma sõja tagajärjel muutusid mitmed riigipiirid, tekkis juurde uusi riike, toimusid suured ümberasumised, muutus jõudude vahekord maailmas ja Nõukogude Liit eraldas end Läänest raudse eesriide taha.
  • Trumani doktriin

    Trumani doktriin
    USA välispoliitiline otsus, mis lubas toetada kõike riike välise- ja sisesurve vastu.
  • Marshalli plaan

    Marshalli plaan
    Marshalli plaan oli algatatud abiprogramm sõjas laastatud Euroopa riikide aitamiseks ja kommunismi pealetungi ennetamiseks. Marshalli plaani kaudu andsid Ühendriigid 17 Euroopa riigile majanduslikki ja tehnilist abi kokku 13 miljardi dollari väärtuses. See aitas tõsta nende rahvuslikku kogutoodangut neljandiku võrra.
  • Berliini blokaad

    Berliini blokaad
    Berliini blokaadi käigus lõikas Nõukogude Liit Lääne-Berliini ära välismaailmast, st elektrist, kütusest ning toitainetest, lootes linna sel kombel põlvili suruda ning endaga liita. Lääne-Berliin aga ei alistunud, sest USA suutis oma liitlastega õhusilla abil tagada Lääne-Berliini varustamise ning 324 päeva möödudes oli NSV Liit sunnitud blokaadi lõpetama. Breliini blokaadi võib lugeda kui avaliku külma sõja alguseks.
  • NATO moodustamine

    NATO moodustamine
    NATO ehk Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon. NATO tegevuse aluseks on lihtne põhimõte: kui ühte selle osalist rünnatakse, astuvad teised tema kaitseks välja. Sõjalise koostöö kõrval arendasid Euroopa riigid ka majanduslikku ning poliitilist koostööd. NATO üheks loomise põhjuseks oli, et kardeti Nõukogude Liidu agressiivsust.
  • VMN

    VMN
    VMN ehk Vastastikuse Majandusabi Nõukogu. Vastukaaluks Marshalli plaanile ning Lääne-Euroopa tihenevale koostööle asutas NSV Liit VMN, et saada rohkem riike oma kontrolli alla. Sellega ka toetati liikmesriike majanduslikult ning tehti teadusliku koostööd.
  • Euroopa Söe- ja Teraseühendus

    Euroopa Söe- ja Teraseühendus
    Algatajadeks olid Prantsusmaa ja Saksamaa ning nendega hiljem liitusid veel Itaalia, Belgia, Luksemburg ja Holland. Sellest majanduslikku koostööd edendavast ühendusest sai Euroopa Liidu eelkäija. Nende eesmärk oli tegutseda ühiselt ja vältida uut sõda Euroopas.
  • Vesinikutuumapomm

    Vesinikutuumapomm
    Ühendriigid katsetasid senisest veelgi võimsamat relva nagu vesiniku- ehk termotuumapommi. Tegemist oli hirmsa relvaga, mille ulatuslikum kasutamine ohustanuks kogu maailma.
  • VLO loomine

    VLO loomine
    VLO ehk Varssavi Lepingu Organisatsioon, millega Nõukogude Liit sidus oma Kesk- ja Ida-Euroopa satelliidid endaga. Selle eesmärgiks oli abistada üksteist sõja korral ning poliitiline koostöö.