• 323

    Hellenism

    Hellenism
    Hellenism on kultuuriperiood Aleksander Suure surmast 323 e.m.a kuni Egiptuse langemiseni Rooma võimu alla 30 e.m.a. Hellenism tähendab pärast Makedoonia Aleksandri vallutusi idamaadesse rännanud kreeklaste ja makedoonlaste kultuuri segunemist idamaade kultuuriga. Hellenismi ajajärgu kultuuris lahknesid loodusteadused ja filosoofia, kreeka keel sai maailmakeeleks ja kirjanduses kadusid rahvalikud jooned. Linnade välisilmed muutusid kreekataolisteks, kõikidel uuslinnadel korrapärane kavastus.
  • 500

    7 maailmaime

    7 maailmaime
    Kaart seitsme maailmaimega
    1. Cheopsi püramiid Egiptuses
    2. Semiramise rippaiad Babülonis
    3. Zeusi kuju Olümpias
    4. Halikarnassose mausoleum
    5. Rhodose koloss
    6. Artemise tempel Ephesoses
    7. Pharose tuletorn
  • Jan 1, 776

    Esimesed Olümpiamängud

    Esimesed Olümpiamängud
    Antiikolümpiamängud ehk olümpiamängud olid Vana-Kreeka religioossed pidustused Olümpias hiljemalt 776. aastast eKr kuni 393. aastani pKr, mille raames peeti ka spordivõistlusi. Mänge peeti Zeusi auks. Nendest inspireerituna on hakatud pidama kaasaegseid olümpiamänge. Uuemate uurimuste põhjal arvatakse, et olümpiamängud on välja kasvanud religioossetest pidustustest Zeusi ema Rhea auks. Aja jooksul sai olümpiamängudest ülekreekaline spordi- ja kultuurisündmus. Olümpiamängud ka ühendasid inimesi.
  • Period: to

    Kreeka

  • Sparta

    Sparta, Lakoonia keskus, asus Peloponnesose kaguosas Eurotase orus Taygetose ja Parnoni mäeaheliku vahel. Sparta riiki nimetati Lakedaimoniks. Spartas valitsesid kaks kuningat, kes juhtisid sõjaväge ja täitsid preestrikohustusi.