Elu nõukogude ajal

  • Albina intervjuu: Jossif Stalini ametiaeg algab

    Albina intervjuu: Jossif Stalini ametiaeg algab
  • Albina intervjuu: Saksa aeg

    1. juunil 1941 kuulutas Saksamaa Nõukogude Liidule sõja ja juba juuli alguseks jõudsid Saksa väed ka Eesti territooriumile. Esialgu liikusid Saksa väeüksused kiiresti edasi, neid abistasid ka eestlaste Nõukogudevastased metsavendade üksused. Hiljem Punaarmee vastupanu siiski kasvas.
  • Albina intervjuu: Teise maalimasõja lõpp

    Albina intervjuu: Teise maalimasõja lõpp
    Teine maailmasõda lõppes Saksamaa vallutamisega ning Hiroshima pommitamisega, 02.09.1945. Sõja võitnud suurvõimud - Ameerika Ühendriigid, Hiina, Nõukogude Liit, Prantsusmaa ja Suurbritannia said ÜRO Julgeolekunõukogu alalisteks liikmeteks.
  • Külm sõda, Alisia intervjuu

    Inimesed suhtusid sellesse loomulikult halvasti, kuid see sõda ei mänginud mingit rolli nende elus. Inimestele ei meeldinud Ameerika ja nad olid täiesti Nõukogude Liidu poolt. Külm sõda kestis 1946. aastast kuni 1990. aastani NL ja USA vahel. Sõda lõppes NSVL lagunemisega.
  • Külm sõda algab

  • Poliitika Nõukogude ajal, Alisia intervjuu

    Poliitika Nõukogude ajal, Alisia intervjuu
    Peale Stalini surma kõik inimesed olid väga pettunud ja nende jaoks see oli suur kaotus, kuna teda väga armastati. Nõukogude Liidus ei olnud presidente nagu meil, kuid olid nende asemel riigijuhid.
    1953-1964 riigipea oli Nikita Hrustsov, peale teda oli Leonid Brežnev (1964-1982) ja siis oli Juri Andropov (1982-1984).
  • Albina intervjuu: Jossif Stalini ametiaeg lõppeb

  • Period: to

    Toit Nõukogude ajal, Alisia intervjuu

    Toit oli väga tavaline, kuid kvaliteetne, poodides ei olnud palju toitu, kuid kõikidele sellest piisas. Näiteks poes oli 5 erinevat juustu või 2 tüüpi saia ja leiba, eriti inimestele väga meeldis magustoit. Nõukogude ajal oli väga väike puuviljade valik, olid ainult õunad, mandariinid ja pirnid.
  • Period: to

    Nikita Hruštšov ametiaeg, NSV Liidu Ministrite Nõukogu esimees

  • Toit, Theresa intervjuu.

    Toit, Theresa intervjuu.
    Neil oli enda aed, kus nad kasvatasid kartuleid, herneid, sibulaid ja porgandeid. Samuti oli neil siga, keda nad üks kord aastas ära tapsid ja temast sai rasva. Väga palju kanu, kellelt mune saadi.
  • Säilitamine, Theresa intervjuu.

    Suvest alates käisid nad metsas marju korjamas ja sügisel seeni korjamas. Külmas kuuris oli neil talveks moosid, hapukurgid, kapsad ja kompotid. Kõik mis meie kliimas ei kasvanud ostsid nad poest. Külmkappi neil ei olnud.
  • Period: to

    Leonid Brežnev ametiaeg, NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidiumi esimees

  • Period: to

    Reisimine, autod ja telefonid, Alisia intervjuu

    Autosid oli vähe ja neid ostsid ainult need inimesed, kellel oli palju raha. Telefonidega oli sama lugu, aga sellel ajal olid muidugi lauatelefonid.
    Nõukogude ajal reisida võis igal pool, kuna polnud riikide vahel piire ja kõik riigid olid seotud omavahel. Reisida ei võinud Nõukogude Liidu väljaspool ja kui keegi ikka käis reisimas kuskil mujal siis tagasi ta enam ei saanud või teda pandi vanglasse.
  • Berliinimüüri ehitamine

    Berliinimüürist saab konfliktide allikas.
  • Kuuba raketikriis

    Kuuba raketikriis
    Nõukogude Liidu ja USA vaheline külm sõda, mis lõppes kokkuleppimisega. Põhjusega, et keegi pooltest ei tahtnud tuuma sõda, sest see oleks põhjustanud väga suuri tagajärgi.
  • Populaarne maiustus, Theresa intervjuu.

    Populaarne maiustus, Theresa intervjuu.
    Sünnipäevaks küpsetas ema torti, küpsiseid ja väga populaarne maiustus oli sai suhkruga. Sai pandi vette ja siis kaeti suhkruga.
  • Reisimine ja puhkus, Theresa intervjuu.

    Reisimine ja puhkus, Theresa intervjuu.
    Välismaale, näiteks Poolasse sai sõita ainult kutse järgi. Näiteks kui keegi tuttavatest kutsus välismaale, oli vaja saata kutse. Kutse ja dokumentide järgi kas lubati välismaale või ei lubatud. Sõit oli selline, et rongiga sõideti Peterburi, ning sealt juba teise rongiga sai Poolasse. Selliseks sõiduks kulus 1 kuni 2 päeva. 1970 aastatel hakati tegema ekskursioone. Reisid olid tavaliselt Nõukogude Liidu piiridel, aga näiteks minu vanaema käis Karpaatides.
  • Albina intervjuu: Toit

    Poeriiulitel oli kõik mida inimene vajas. Piimatooted, liha, kala, puuviljad (hooajalised) mis kasvasid NSV Liidus, juurviljad, marjad. Oli võimalik ka maiustusi osta nagu tordid, jäätis, zefiir jms. Alkoholi müük NSV Liidus sõltus rohkesti valitsejast. Hruštšovi ajal oli alkohol keelatud. Hinnad olid aksepteeritavad, nt 1kg vorsti maksis umbes 1,60 - 2 rubla.
  • Period: to

    Albina intervjuu: Töö, palk, vara

    NSV Liidus töötasid kõik. Keskmine palk oli umbes 80 rublat kuus. Kõrgemat palka said kaevurid ning kõrged ametivõimud. Peamiselt elati ühiselamutes või riigi poolt välja antud korterites. Minu vanaema elas kolme-toalises korteris, kus elas kaks perekonda. Korteri saamiseks pidi mitu aastat järjekordades seista. 70ndate lõpus tekkisid ühistukorterid. Autosid oli vähe, auto saamiseks pidi aastaid raha koguma ning järjekorras seista.
  • Period: to

    Albina intervjuu: Reisimine

    Oli võimalik reisida kogu NSV Liidus, kuid mitte kaugemale. Seda nimetati raudseks eesriieks. Harva oli võimalik muusikutel, kunstnikel ning modellidel liidust lahkuda selleks, et NSV Liitu välismaal esindada, kuid KGB pidi sõitma kaasa. Ka tavaliste inimeste seas, eriti suurlinnades, oli palju KGB salaagente. Minu vanaema oli NL ajal päris palju kolinud ning piirkondi muutnud, igas piirkonnas oli situatsioon erinev, intervjuus räägiti peamiselt Eesti kohta.
  • Strateegilise relvastumise piiramise leping

    Kokkulepiti, et Venemaa ja USA ei teeks enam tuumarelvasi juurde ning neile pandi piirangud.
  • Afganistani sõda

    Afganistani sõda
    Afganistaanlased pidid ennast kaitsma Venemaa eest. Nende islamit rünnati. See oli usklik sõda. Afganistaanlased põgenesid. Nad pidid mobiliseeruma.
  • Moskva olümpiamängud

    Moskva olümpiamängud
    145-st riigist osalesid 80 olümpiaadis.
  • Töö ja palk, Alice intervjuu

    Töö ja palk, Alice intervjuu
    Pärast kooli töötas ta Oktoobri põlevkivikarjääril. Amet oli mõõtja mõõdistustöödel. Pärast töötas ta “Salvo” plastmasstoodete vabrikul, seal meisterdati mänguasju, suuski, kelki, helkureid ja muid asju.Tehases oli ohtlik tööd teha, sest seal pidid töötajad ohtlike ainetega kokku puutuma, mis tervist mõjutasid. Vabrik oli teise ohukategooriaga. Palk oli suur umbes 380-460 rublat.
  • Toit, Alice intervjuu

    Toit, Alice intervjuu
    Toidust ta rääkis, et oli piisavalt, kõikidele jätkus. Tal oli aed, kus kasvasid enda puuviljad, marjad ja juurviljad. Aeda sai ta tema emalt. Vanaema rääkis, et toit oli maitsvam kui tänapäeval. Kui olid mingid peod, nad valmistasid ise torti. Minu vanaema, kasutab tollest ajast ikka veel retsepte , mida tema ema talle õpetas.
    1989. aastal riik andis toidu ja kauba talonge.
  • Period: to

    Reisid,elukoht, auto ja tehnika, Alice intervjuu

    Vanaema rääkis, et reisid NSV Liidu piiridel näiteks Sochis, Moskvas, Peterburis ja üks kord välismaal SDV e Saksa Demokraatlik Vabariigis. 1979 elukohaga oli algul nii, et elasid 3 aastat hostelis, alles siis said oma korteri Ahtmes. Kolisid kolm korda teistesse korteritesse. Auto, Žiguli oli minu ema sünnist. Kõikidel olid televiisorid.
  • Hinnad ja palk, Theresa intervjuu.

    Hinnad ja palk, Theresa intervjuu.
    Näiteks Sillamäele sõit maksis viis kopikat. Vanemate palk oli umbes kuuskümmend rubla. Vorst maksis 2,40 rubla, sealiha maksis 1,60 rubla. Perekond kulutas 5 rubla nädalas.Hinnad olid väga madalad. Suurtele peredele väga palju aidati. Näiteks jõuludeks said lapsed kingitusi, ning pered said tasuta riideid. Sillamäel oli suurem toiduvalik ja väiksemad hinnad. Sellepärast käisid inimesed seal toiduaineid ostmas.