Изображение 2024 03 25 120733602

Шарль-Луї де Монтеск’є

  • Народження майбутнього політичного діяча

    Народився в аристократичній родині, отримавши ім'я і прізвище Шарль Луї Секонда́, барон де Ла Бред. Прізвище Монтеск'є, яке стало відоме на весь світ, він дістав у 1716 р. від свого рідного дядька, у якого не було дітей. Отримав Шарль від дядька в спадок і його майно: багато землі, будинки, посаду президента Бордоського парламенту, який у той час був судовим закладом.
  • Навчання

    З 10-ти років Шарль навчається в коледжі при монастирі в місті Жюльї, отримує гарну освіту. Юриспруденцію почав вивчати самостійно, коли сім'я приймає рішення, що після смерті дядька посада президента парламенту в Бордо перейде Шарлю. Пізнання права, законодавства були тяжкою справою, але Монтеск'є досяг своєї мети. Він зайняв місце президента парламенту та працює в академії Бордо. В цей час зароджуються його головні політичні та правові ідеї, що викликали сенсацію в Європі.
  • «Перські листи»

    «Перські листи»
    «Перські листи» вийшли під вигаданим прізвищем автора і друкувалися в Голландії, але його справжнє ім'я скоро стало широко відоме публіці. Книга відразу ж потрапила в ряд заборонених, що, не заважало їй регулярно перездаватися за кордоном.
    Він вклав в уста своїх героїв зухвалу критику політичного життя Франції.
    Книга справила загальну сенсацію і, попри заборону, розходилася у величезній кількості примірників, викликаючи самі суперечливі чутки. В один рік вона витримала вісім видань.
  • Паризька академія і вивчення міжнародного права

    Паризька академія і вивчення міжнародного права
    Барон переїжджає на постійне місце проживання в Париж. Стає членом Паризької академії. Згодом приймає рішення вирушити у подорож для вивчення обрядів, політики, права народів інших країн. Цей час займає три роки.
  • «Загальний трактат про обов'язки»

    Філософські позиції Монтеск'є були перехідними від деїзму до метафізичного матеріалізму. Він різко критикував теологію і церкву, хоча й визнавав роль релігії у підтриманні суспільної моралі. Будучи прихильником теорії природнього права, Монтеск'є, вважав неможливим побудувати універсальну систему суспільних законів, оскільки умови існування народів неоднакові. Відповідно до теорії суспільного договору Монтеск'є - держава є результатом свідомої діяльності людей.
  • Повернення до Парижа

    Повернення до Парижа
    Монтеск'є повертається в Париж. Друкуються і виходять у світ основні його роботи. Останні роки свого життя Монтеск'є провів у своєму замку в селі. Поети присвячували йому вірші, трактати. Селяни і паломники приходили з ним поспілкуватися, а то і просто побачити.
  • Філософські погляди про право. «Про дух законів»

    Філософські погляди про право. «Про дух законів»
    У вченні Монтеск'є право — це те, що передує закону і визначає його. Право це вираження справедливості. Тільки справедливе може бути правом. Реалізація права між людьми, зазначав Монтеск'є, можлива, коли воно отримує загальнообов'язковий характер за допомогою держави, основна функція якої є законодавство на основі справедливості.
    Розуміння закону, за Монтеск'є - людський розум, який керує усіма людьми. Саме тому, закони окремих народів, є окремими випадками застосування цього розуму.
  • Смерть

    Одного разу професора Ла Бомеля (який підтримував зв'язки з Монтеск'є, пропагував його роботи) заарештували і посадили в Бастилію. Монтеск'є поїхав виручати професора з біди за допомогою своїх впливових друзів. Ла Бомеля звільнили, але сам Монтеск'є застудився, захворів на запалення легенів і помер. На похороні був його колега, вчений-енциклопедист Дені Дідро. Могила Шарля-Луї де Монтеск'є не збереглася.