Ушинский

Життя та діяльність К. Д. Ушинського

 • Народився К.Д.Ушинський

  Народився К.Д.Ушинський
  К.Д. Ушинський народився в м. Тулі, у сім'ї дрібнопомісного дворянина. Його батько — Дмитро Григорович Ушинський — багато років перебував на військовій службі, ветеран Вітчизняної війни 1812 р., за станом здоров'я в чині підполковника пішов у відставку й працював службовцем у різних установах. Мати — Любов Степанівна Гулак-Капніст, українка.
 • Переїзд разом з сім’єю на Чернігівщину

  Переїзд разом з сім’єю на Чернігівщину
  Через призначення батька Дмитра Григоровича суддею, сім’я переїхала до міста Новгород-Сіверського на Чернігівщині, де народилися ще два сини. Там сім'я відставного підполковника жила у приватній садибі за містом на високому березі річки Десни.
 • Period: to

  Навчання у повітовій гімназії

  Гімназія мала великий вплив на формування його як особистості. Як згадував сам Костянтин Дмитрович, у 1830-ті роки у тій гімназії освіта надавалася не гірша, а може й краща, ніж у деяких інших подібних закладах. На відміну від інших учнів гімназії, Ушинський не жив у пансіонаті, а кожного дня ходив на навчання пішки за чотири версти в одну й іншу сторону. Там же він товаришував з іншими учнями з незаможних сімей.
 • Успішне складання вступних іспитів до Московського університету

  Успішне складання вступних іспитів до Московського університету
  Гарно склавши вступні іспити, вступив на юридичний факультет Московського університету.
 • Period: to

  Студентські роки

  У роки навчання на літні канікули він приїжджав у Новгород-Сіверський. Здебільшого Ушинський і його товариші мандрували з Москви до Брянська, там купляли човна та спускалися по Десні до Новгород-Сіверського. Під кінець кожного навчального року він приїжджав додому блідий та худий. У селі студент менше працював, писав вірші, багато гуляв і приїздив у вересні до Москви рум'яним і цілком здоровим. Давав приватні уроки, оскільки на той час батько збіднів і не міг надсилати йому грошей.
 • Констянтин Дмитрович - виконувач обов'язків професора камеральних наук

  Констянтин Дмитрович - виконувач обов'язків професора камеральних наук
  У 1846 році Костянтина було призначено виконувачем обов'язків професора камеральних наук кафедри енциклопедії законодавства, державних законів і установ, законів державного управління та науки фінансів Демидівського юридичного ліцею з міста Ярославля. Тоді ж, під час роботи в Ярославлі у 1848 році, він працював редактором неофіційної частини «Ярославских губернских ведомостей». Його лекції подобалися слухачам у ліцеї.
 • Робота у Міністерстві внутрішніх справ Російської імперії.

  Ушинський намагається знайти педагогічну роботу. Однак це було зробити важко. На початку лютого 1850 року українець з великими труднощами влаштувався на посаду помічника начальника департаменту іноземних віросповідань у Міністерстві внутрішніх справ Російської імперії. Проте, попри це, він прагнув займатися педагогікою.
 • Period: to

  Гатчинський сирітський інститут

  1854 року Ушинський почав викладати російську словесність та юридичні предмети у Гатчинському сирітському інституті[], а наступного 1855 року став інспектором його класів. Саме там він остаточно вирішив, що присвятить себе вихованню та навчанню. На той час Костянтин Дмитрович писав педагогічні статті у такому виданні, як «Журнал для воспитания». Там він почав друкувати свої статті: «Про користь педагогічної літератури», «Три елементи школи», «Про народність в громадському вихованні».
 • Призначений інспектором у Смольному інституті шляхетних дівчат

  За цей час педагог і правознавець намагався провести в інституті реформи, які викликали невдоволення як серед керівників інституту, так і вихованок навчального закладу. Зокрема цькування видатного українського педагога підтримувала начальниця інституту Марія Леонтьєва. Ушинського звинувачували у вільнодумстві, невідповідному ставленні до начальства та навіть безбожництві й аморальності.
 • Видано "Дитячий світ"

  Видано "Дитячий світ"
  Вчений видав перший підручник для початкової школи «Дитячий світ» у двох частинах
 • Period: to

  Життя за кордоном

  Перебуває за кордоном, де вивчав стан шкільної справи, досвід народних шкіл, вчительських семінарій та жіночих навчальних закладів в Європі.Побував у Німеччини, Франції, Бельгії та Італії, досліджуючи досвід цих країн в освітній справ.
 • "Рідне слово"

  "Рідне слово"
  У Санкт-Петербурзі вийшов загальновідомий підручник «Рідне слово» (у трьох частини), «Керівництво до викладання за „Рідним словом“» (дві частини).
 • Невдала поїздка до Криму

  Класик української педагогіки поїхав до Криму на лікування, але доїхав лише до Києва та був змушений повернутися на старий хутір Богданку, де пробув усе літо того року.
 • Поїздка на лікування в Італію

  Поїздка на лікування в Італію
  Ушинський одержав у Чернігові закордонний паспорт і поїхав на лікування в Італію, але добрався лише до Відня, де захворів і повернувся до Криму й провів там літо. У вересні цього ж року Ушинський прибув до сім'ї на хутір Богданку.
 • Останній день життя

  Пізно вночі, коли вся сім'я відпочивала, Костянтин Дмитрович Ушинський у черговий раз сів у крісло за письмовий стіл і взявся правити рукопис «Педагогічної антропології» та помер за робочим столом о другій годині ночі 3 січня 1871.
 • Поховання у некрополі Видубицького чоловічого монастиря

  Поховання у некрополі Видубицького чоловічого монастиря
  Труну з тілом Ушинського було перевезено до Києва. Поховано його у святому місці, у некрополі Видубицького чоловічого монастиря під старезним каштаном. Поруч з могилою педагога похована також його дружина Надія Семенівна Ушинська, яка прожила 83 роки, і його онука Олена.