Juuksehooldus ja retseptid läbi ajaloo

  • Period: 1800 BCE to

    juuksehooldus ja selle retseptid läbi ajaloo

  • 800 BCE

    Juustehooldus Vana Kreekas

    Juustehooldus Vana Kreekas
    Muistse Kreeka ajastul oli juuksurikunst juba kõrgel tasemel. Kammimine, juuste värvimine ja lokkimine oli hästi väljaõpetatud orjade tööks.läikeks ja lõhnaks võeti appi õlid, vahad ja pumatid. Juukseid pesti lõhnaveega.Kreeklastel olid tihedad, sirged, mustad juuksed. Blondid kiharad olid Muistses Kreekas haruldased ning, et seda saavutada pleegitati juukseid kaaliumkloriidi, vee -ja kummelitõmmise seguga.Kasutati ka peenestatud riisi ja jahu.Pidulikul puhul kaunistati juukseid kuldpulbriga.
  • 500

    Varane Keskaeg

    Varane Keskaeg
    Juuksuritöös ilmus uus amet – saunamees, kes lõikas juukseid, tegi soenguid ja ajas habet, andis ka meditsiinilist abi.
    Naised kandsid juukseid vabalt lahtiselt. Pidulikel puhkudel kaunistati juuksed ehetega. Kaunistusteks olid lindid või kullatud metallist võrud.Alates XIV sajandist ilmub Euroopas nn burgundia mood – iseloomulik on rikkus ja säravus.
  • 1400

    Renessanss

    Renessanss
    Renessansiaegses Itaalias olid eriti hinnatud punakuldse tooniga blondid juuksed.Selle värvitooni saavutamiseks, istusid naised kannatlikult kuuma päikese käes, peas põhjata kübar ning juuksed rippumas üle selle laiade servade.
  • Barokk

    Barokk
    XVII sajandil muutus Prantsusmaa kuninga õukond moe loojaks. Selle sajandi lõpul hakkas ilmuma esimene moeajakiri. Selle ajastu moe ja soengute arenemise võib jagada kaheks perioodiks: kuningas Louis XIII periood; kuningas Louis XIV periood .XVII sajandi teisel poolel ja XVIII sajandi esimesel poolel valitses uus kunstiline stiil Barokk, mida iseloomustavad paraadlikkus, teatraalsus, suurusXVII sajandi 60. aastast levis fontange– tanuga teostatud kõrge soeng, mis püsis moes kolmkümmend aastat..
  • Rokokoo

    Rokokoo
    Selle aja soengud koosnesid lilledest, lindikestest ja kivikestest. Soengud kõrgusid kuni 1,5 meetrini,tekitades sellega pea- ja seljavalu.Kuna sellised soengud pidid peas olema nädalaid siis said tööd lõhnameistrid,kes proovisid näriliste elu põrguks muuta ja lehka leevendada. Samuti kasutati kratsimispulka, et kõige selle elavaga peas toime tulla.Nii mehed kui ka naised puuderdasid oma soenguid ohtrasti. Daamid lisasid nisujahu oma pärisjuustele, mehed aga suurtele valgetele parukatele.
  • 19.sajand

    19.sajand
    XIX sajandi alguses jätkab Prantsusmaa moe dikteerimist.XIX sajandi lõpuks võttis soeng üha korrektsema ilme.Vahepeal moes olnud lokid kadusid täiesti ja soeng muutus nii siledaks, et seda oli võimalik saavutada vaid kuulsa briljantiiniga (glütseriini või riitsinusõli lahus parfümeeritud piirituses).Naised ei lõiganud oma juukseid kunagi, kui siis ainult tõsise haiguse korral.Naised ei lõiganud oma juukseid kunagi, kui siis ainult tõsise haiguse korral.
  • 1900 - 1910

    1900 - 1910
    Juuste harjamine oli juuksehoolduses tähtis rituaal ja säravaid ning läikivaid kiharaid pesti sagedamini kui ühelgi varasemal ajastul. Moes olid hallid ja valged juuksed, juuksevärve aga pruugiti varasemast vähem. Väga populaarsed olid esimesed püsilokid Karl Nesslerilt New Yorgist. Viimaste tegemine võttis kaksteist tundi aega ning olid väga kallid.
  • 1910-1920

    1910-1920
    Juuksed sümboliseerisid sel aastakümnel naiste seisundit ühiskonnas samavõrd kui korsett ja muutusid tugevaid tundeid äratavaks teemaks.
  • 1920 - 1930

    1920 - 1930
    Värvimine muutus sel perioodil erakordselt populaarseks, eriti hennaga.Katsetati ka vesinikülihapendit, mida peeti skandaalseks, kuid seda märksa väiksema eduga, sest paljud värvid olid üsna ohtlikud ja inimesed said neist sageli mürgituse.
  • 1930 - 1940

    1930 - 1940
    Kõige uuem moeröögatus oli aga värviline juuksetriip – tumedajuukselised värvisid endale lahu laiemale poole umbes 5 cm laiuse plaatinavärvi triibu ja blondid musta triibu. Värvilise salgu eesmärgiks oli jätta muljet, nagu kantaks peas paela. Värviline juuksetriip levis Londoni naiste hulgas üsna jõudsalt.Juuste värvimise kohta tunti suurt huvi, kuid värvimisse suhtuti pigem konservaiivselt ja eelarvamustega.
  • 1940 - 1950

    1940 - 1950
    Neljakümnendatel olid moes tugevalt värvitud juuksed, eelkõige blondeeritud.Sõja-aastatel kosmeetikavahendite tootmine katkes, kuid naised ei leppinud kasina eluviisiga ning tõstsid selle vastu protesti. Surve oli nii suur, et valitsused otsustasid jätkata kosmeetikatoodete valmistamist, kuid toodete kvaliteet polnudendine ning ka värvivalik oli märksa tagasihoidlikum.
  • 21.sajand

    21.sajand
    1. sajand ei esita ühtset soengu- ja rõivastumisnõuet. Igaüks teeb oma valikud sõltumata perekondlikust taustast, ühiskondlikust kuuluvusest või usutunnistusest. Kuni eelmise sajandi viimaste aastakümneteni oli naiste meigi- ja soengumoel ainult üks eesmärk – lasta kandja paista võimalikult ebaloomulik. Tänaseks on olukord täpselt vastupidine. Parimad juuksehooldus- ja meigivahendid pigem ravivad, toidavad ja hooldavad ning annavad loomuliku ja terve väljanägemise