Napoleon 11

Napoleon Bonaparte (1769-1821)

By zala
  • Državni udar

    Državni udar
    Ko je Anglija leta 1799 s protifrancosko koalicijo nevarno ogrozila obstoj francoske republike, je mladi general Napoleon Boanparte izvedel državni udar in se polastil oblasti.
  • Prvi francoski cesar

    Prvi francoski cesar
    Oklical se je za cesarja Francozov, Napoleona I.
  • Bitka pri Slavkovu

    Bitka pri Slavkovu
    Zavzel je Dunaj in v bitki pri Slavkovu na Moravskem premagal avstrijsko in rusko vojsko.
  • Poraz Prusije, celinska zapora in gospodarska vojna proti Angliji.

    Poraz Prusije, celinska zapora in gospodarska vojna proti Angliji.
    Porazil je tretjo velesilo Prusije in ji odvzel polovico ozemlja.Od evropskih velesil mu le Anglije ni uspelo vojaško pokoriti, zato je leta 1806 razglasil celinsko zaporo in poskušal uničiti Anglijo na gospodarskem področju. Nadaljeval je z vojaškimi akcijami v Evropi- zavzel je Španijo, Portugalsko in razdelil cerkveno državo. Celinska zapora je Anglijo sprva hudo prizadela, toda gospodarska vojna Napoleonu ni prinesla zmage nad Anglijo, ker si je ustvarila nove trge v čezmorskih deželah.
  • Gverilska vojna

    Gverilska vojna
    Ker so ljudje Napoleonovo politiko in trdo ravnanje doživljali kot okupacijo, so se postavljali po robu, zato je v Španiji leta 1808 prišlo do gverilske vojne proti Francozom
  • Vojna z Avstrijo

    Vojna z Avstrijo
    Napoleonov hegemonistični sistem so poskušale razrušiti tudi vlade vodilnih evropskih držav, tako da je leta 1809 Avstrija napovedala vojno proti Franciji. Avstrija je izgubila, po zmagi nad njo pa je Napoleon iz osvojenih ozemelj ustanovil Ilirske provnice.
  • Zasedba Moskve

    Zasedba Moskve
    Leta 1812 se je Napoleon odpravil z vojnim pohodom proti Rusiji, ki se je uprla izvajanju celinske zapore. Kljub temu da je porazil Rusijo in zasedel Moskvo, se je moral umakniti zaradi bližajoče zime. Sprva zmagovit pohod se je začel vse boj spreminjati v popoln neuspeh, kajti na povratku je Napoleonova vojska izgubila pol milijona vojakov zaradi hude zime, pomanjkanja hrane in napadov.
  • Bitka narodov

    Bitka narodov
    Napoleonov neuspeh v Rusiji je po Evropi zbudil upanje za konec Napoleonove vladavine. Prusija, Rusija, Avstrija, Anglija in Švedska so se povezale v novo koalicijo in v "bitki narodov" pri Leipzigu premagale Napoleonovo armado. nekaj mesecev zatem so zavzeli Pariz in Napoleona prisilili, da se je odrekel francoskemu prestolu. Izgnali so ga na otok Elba, njegovo oblast pa je prevzel Ludvik XVIII.
  • Bitka pri Waterlooju

    Bitka pri Waterlooju
    Napoleon je pobegnil z Elbe in se odločil za nov pohod na Pariz. Pri kraju Waterloo v današnji Belgiji se je spopadel z zavezniško vojsko združenih angleških, ruskih, nizozemskih in pruskih vojakov, vendar je ponovno doživel poraz. Po tem dogodku so ga izgnali na oddaljen otok svete Helene, kjer je zastražen živel do svoje smrti leta 1821 (umrl naj bi zaradi zastrupitve z arzenikom).