Moshkovvi srazhleypcigomgrm

Francja w latach 1805-1815

  • Starcie pod przyladkiem Trafalgar

    Starcie pod przyladkiem Trafalgar
    Bitwa morska, która miała miejsce 21 października 1805 roku w czasie wojen napoleońskich. Starcie rozegrało się między flotą angielską a francusko-hiszpańską.
  • Bitwa pod Austerlitz

    Bitwa pod Austerlitz
    Zwana także bitwą trzech cesarzy – jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską.
  • Traktat w Preszburgu

    Traktat w Preszburgu
    Preszburski pokój, pokój zawarty 26 XII 1805 w Preszburgu (Bratysława) pomiędzy cesarzem Francuzów Napoleonem I, a cesarzem Austrii Franciszkiem I, po bitwie pod Austerlitz.
    Austria traciła Wenecję, Istrię i Dalmację na rzecz Francji oraz Tyrol i Vorarlberg na rzecz Bawarii. W zamian otrzymywała jedynie księstwo salzburskie, Berchtesgaden i ziemie Zakonu Krzyżackiego.
  • Utworzenie Zwiazku Renskiego przez Napoleona

    Utworzenie Zwiazku Renskiego przez Napoleona
    Związek książąt południowych i zachodnich Niemiec pod protektoratem Napoleona I. Jego członkowie jako sojusznicy Francji musieli dostarczać jej kontyngentów wojskowych, uzyskując w zamian zwiększenie swych posiadłości.
    Likwidacja I Rzeszy Niemieckiej.
  • Bitwa pod Jena

    Bitwa pod Jena
    Napoleon 14 października zaatakował armię Prus pod Jeną i tam rozbił zupełnie wojska księcia Hohenlohe. Pozostałe 60 tys. żołnierzy pruskich wycofało się pod Auerstadt.
  • Pokój w Tylży

    Pokój w Tylży
    Dwa traktaty pokojowe między Francją i Rosją oraz Francją i Prusami, na mocy których m.in. powstało Księstwo Warszawskie (ziemie zagarnięte przez Prusy podczas II i III rozbioru).
  • Period: to

    Wojna na Półwyspie Iberyjskim

    1807 wojska francuskie rozpoczęły okupację Portugalii, która wyłamała się spod zarządzonej w 1806 przez Napoleona I blokady kontynentalnej Anglii. Interwencja Napoleona I w Hiszpanii, obalenie Burbonów i osadzenie na tronie hiszpańskim brata cesarza, Józefa Bonapartego, wywołały opór narodu hiszpańskiego przeciwko okupantom francuskim.
  • Bitwa nad Raba

    Bitwa nad Raba
    starcie zbrojne, które miało miejsce na przedpolach miasta Győr (niem. Raab) na Węgrzech pomiędzy wojskami francusko-włoskimi i austriackimi. Francuskie zwycięstwo uniemożliwiło arcyksięciu Janowi przyprowadzenie znaczniejszych oddziałów na pole bitwy pod Wagram, podczas gdy wojska księcia Eugeniusza de Beauharnais'go miały wystarczająco dużo sił, by dołączyć do cesarza Napoleona w Wiedniu i zdążyć pod Wagram.
  • Bitwa pod Wagram

    Bitwa pod Wagram
    Jedna z największych bitew w kampaniach napoleońskich.W bitwie wojska francuskie pod dowództwem cesarza Napoleona Bonaparte pokonały wojska austriackie dowodzone przez arcyksięcia Karola Ludwika. Kluczową rolę w batalii odegrała artyleria.
  • Traktat pokojowy w Schönbrunn

    Traktat pokojowy w Schönbrunn
    Pomiędzy Cesarstwem Francuskim a Cesarstwem Austrii w pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Kończył wojnę Francji z V koalicją i będącą jej częścią wojnę polsko-austriacką.Austria zrzekała się Nowej Galicji, uzyskanej w wyniku III rozbioru Polski, i cyrkułu zamojskiego na rzecz Księstwa Warszawskiego,
  • Period: to

    Inwazja Napoleona na Rosję

    "Druga wojna polska". Napoleon uważając, że wygrać z Wielką Brytanią może tylko na drodze jej blokady, powziął wówczas zamiar pobicia Rosji i zmuszenia jej do respektowania zobowiązań podjętych w Tylży. Odwrót (po miesiącu okupacji Moskwy) zdziesiątkował siły francuskie, czego przyczyną była wyjątkowo mroźna i wczesna zima.
  • Bitwa pod Lützen

    Bitwa pod Lützen
    zwana też bitwą pod Großgörschen – starcie zbrojne, które miało miejsce w trakcie kampanii saskiej 2 maja 1813 roku. Głównodowodzący wojskami rosyjsko-pruskimi Piotr Wittgenstein wydał bitwę prawemu skrzydłu wojsk Napoleona. Po dniu ciężkich walk siły sojuszników wycofały się.
  • Wypowiedzenie wojny Francji przez Austrię

    Wypowiedzenie wojny Francji przez Austrię
    12 sierpnia 1813 r. Austria wypowiedziała wojnę Francji, co przesądziło o powstaniu koalicji złożonej z Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Prus i Szwecji
  • Bitwa pod Lipskiem

    Bitwa pod Lipskiem
    znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka
  • Abdykacja Napoleona

    Abdykacja Napoleona
    Wobec braku szans na dalszą walkę Napoleon abdykował. Najpierw 6 kwietnia 1814 na rzecz króla Rzymu, a następnie 12 – bezwarunkowo.
  • Napoleon wkracza do Paryża

    Napoleon wkracza do Paryża
    Napoleon Bonaparte po ucieczce z Elby na czele wielotysięcznej armii wkroczył do Paryża. Rozpoczęło się ostatnie "Sto dni Napoleona".
  • Bitwa pod Waterloo

    Bitwa pod Waterloo
    W czerwcu 1815 r. cesarz na czele nowej armii wyruszył do Belgii naprzeciw wojsk angielskich i pruskich. 18 czerwca nieopodal miasteczka Waterloo doszło do decydującej bitwy. Wyrównany i bardzo krwawy bój trwał cały dzień, ale pod wieczór armia francuska uległa przeważającym siłom wroga i rzuciła się do panicznej ucieczki. Klęska pod Waterloo była ostatnią bitwą Napoleona. Cesarz został zesłany na odległą Wyspę Św. Heleny, gdzie zmarł po kilku latach niewoli.
  • Podpisanie aktu zakańczajacego istnienie Cesarstwa

    Podpisanie aktu zakańczajacego istnienie Cesarstwa
    Niedługo po porażce pod Waterloo Napoleon powtórnie został zmuszony do abdykacji i – jako brytyjski więzień – został zesłany na wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Jeszcze przed bitwą władcy zwycięskich mocarstw zebrali się w Wiedniu na kongresie, by ustalić losy Europy na następne sto lat. Klęska Napoleona przypieczętowała ich postanowienia.