Atom 0

Елементарні частинки

By Osanna
  • Електрон

    Електрон
    Стабільна, негативно заряджена елементарна частинка, що входить до складу всіх атомів. Термін електрон запровадив у 1894 році Джордж Джонстоун Стоуні. Має електричний заряд (-е= −1,6021892(46)×10−19 Кл) і масу (9,109554(906)×10−31 кг). Електрон належить до родини лептонів, має електричний заряд −e, спін h/2 [https://goo.gl/iYMQva].
  • Протон

    Протон
    Протон — ферміон зі спіном 1/2. Його ізотопічний спін теж дорівнює 1/2. Маса протона становить 1,00727663 а.о.м. Крім електричного заряду протон має також магнітний момент, що дорівнює 2,792847351(28) ядерного магнетона.
    Маса спокою протона — атомна фундаментальна фізична стала, mp= 1,672623×10–27кг. Протони беруть участь у всіх типах взаємодії: сильній, електромагнітній, слабкій та гравітаційній. Був відкритий Ернестом Резерфордом в 1919 році [https://goo.gl/cniEUq].
  • Фотон

    Фотон
    Фотон — квант електромагнітного випромінювання, елементарна частинка, що є носієм електромагнітної взаємодії.Це безмасова частинка, яка здатна існувати у вакуумі тільки рухаючись зі швидкістю світла. Електричний заряд фотона також дорівнює нулю. Сучасна назва, яку фотон отримав була введена в 1926 хіміком Гілбертом Льюїсом, який опублікував свою теорію, в якій фотони вважалися «нестворюваними і незнищуваними» [https://goo.gl/H6pcjq].
  • Нейтрон

    Нейтрон
    Нейтрон — електрично нейтральна частинка, що входить до групи частинок під назвою баріони, котрі в свою чергу входять до складу групи адронів. Нейтрон відкрив у 1932 році Джеймс Чедвік. У 1935 році він отримав за це відкриття Нобелівську премію.
    Маса нейтрона приблизно дорівнює масі протона 1,6749543•10−27 кг = 1838,5 мас електрона. Внаслідок відсутності заряду має велику проникність [https://goo.gl/yb2zFr].
  • Лептон

    Лептон
    Лептон — елементарна частинка, ферміон, що не бере участі в сильній взаємодії. Назва «лептон» була запропонована Леоном Розенфельдом у 1948 році і відображала той факт, що всі відомі на той час лептони були значно легшими за важкі частинки, що входять у клас баріонів.
    Існує три покоління лептонів:
    - перше покоління: електрон, електронне нейтрино;
    - друге покоління: мюон, мюонне нейтрино;
    - третє покоління: тау-лептон, тау-нейтрино [https://goo.gl/q262xV].
  • Антипротон

    Антипротон
    Антипротон — заряджена елементарна частинка, маса якої дорівнює масі протона. Заряд (-4,8·10−10 CGSE) і магнітний момент (-2,793 ядерного магнетона). Згідно з кварковою моделлю адронів, антипротон складається з трьох антикварків; двох u-кварків і одного d-кварка.Антипротон був відкритий у лабораторії університету Берклі в 1955 році. За його відкриття Еміліо Сегре й Оуен Чемберлен отримали Нобелівську премію з фізики 1959 [https://goo.gl/Cc7Vhe].
  • Антинейтрон

    Антинейтрон
    Антинейтрон — електрично нейтральна елементарна частинка, маса якої дорівнює масі нейтрона (1838 електронних мас), античастинка нейтрона.
    Спін антинейтрона дорівнює 1/2, магнiтний момент (+1,9131 ядерного магнетона).
    Існування антинейтрона було передбачено теоретично, виявлено експериментально в 1956 (О. Піччоні, США) [https://goo.gl/t3tpLk].
  • Нейтрино

    Нейтрино
    Нейтрино — стабільні нейтральні лептони з напівцілим спіном, що беруть участь лиш у слабкій і гравітаційній взаємодіях — надзвичайно мляво взаємодіють з речовиною: нейтрино з енергією 1 МеВ мають у свинці довжину вільного пробігу ~ 1020 см.Нейтрино вперше спостерігала 1956 року група Клайда Кованата Фредеріка Райнеса за механізмом, який 1942 року запропонував Ван Ганьчан. За це відкриття Фредерік Райнес отримав Нобелівську премію з фізики 1995 року [https://goo.gl/rJCybD].
  • Кварк

    Кварк
    Кварки — елементарні частинки і фундаментальні складові матерії. Кварки об'єднуються, створюючи композитні частинки, адрони, в тому числі й найбільш стабільні серед них протони і нейтрони, складові атомних ядер.
    Слово «кварк» було запозичене Гелл-Манном з роману Дж. Джойса «Поминки по Финнегану», де в одному з епізодів чайки кричать: «Three quarks for Muster Mark!» (Зазвичай перекладається як «Три кварка для Майстра / Мюстера Марка!») [https://goo.gl/Rk1C22].