Без названия

Життєвий та творчий шлях Максима Тадейовича Рильського

  • Народження поета

    Народження поета
    Максим Тадейович Рильський, український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч, мовознавець, літературознавець, народився 19 березня 1895 року в місті Києві.
    Батько М.Т. Рильського, етнограф, громадський діяч, економіст і публіцист Тадей Рильський, був сином поміщика Розеслава Теодоровича Рильського та князівни Трубецької.
    Меланія Федорівна, мати поета, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області).
  • Переїзд в Романівку

    Переїзд в Романівку
    У 1902 році помирає батько поета - й родина переїжджає з Києва до Романівки. В автобіографічній розповіді "Із давніх літ" Максим Рильський теплими словами згадував Романівку. Саме тут він почав пізнавати світ "як таємничу, ледве розгорнуту книгу"
  • Перший вірш

    Перший вірш
    Максим Рильський з дитинства багато читав, і потяг до поетичної творчості прокинувся у нього рано. Перші віршовані рядки він написав у семирічному віці. Уже в 1907 році в газеті «Рада» побачив світ його перший вірш «Сон».
  • Перша збірка

    Перша збірка
    Коли Максиму Рильському було 15 років, він видав свою першу поетичну збірку «На білих островах». До неї увійшли твори, написані в 1909–1910 рр.
  • Освіта

    Освіта
    Після закінчення приватної гімназії Науменка Рильський у 1915 році стає студентом медичного факультету Київського імператорського університету Святого Володимира,а потім навчається на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, але через події революції й громадянської війни жодного з них не закінчив.
  • Поява другої збірки віршів

    Поява другої збірки віршів
    «Під осінніми зорями» — друга збірка віршів Максима Рильського, опублікована видавництвом «Ґрунт».
    До першого видання книги увійшли поезії написані у 1911—1918 рр., загалом 156 віршів, які Рильський поділив на п’ять циклів:
    І. Поема сонця і любові
    II. Беатріче та гетера
    III. Самотня келія
    IV. Під високим небом
    V. З нового зшитку
    Збірка мала великий успіх серед читацького загалу та швидко стала бібліографічною рідкістю.
  • Period: to

    Вчителювання

    У цей період Максим Рильський учителював у селах Сквирського повіту, зокрема у Романівці, викладав у Київській залізничній школі, на «робітничому факультеті» Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти.
  • Неокласицизм і декаденство

    Неокласицизм і декаденство
    У 1920-х роках Рильський належав до мистецького угруповання «неокласиків», переслідуваного офіційною критикою за декадентство і відірваність від сучасних потреб соціалістичного життя. Як і решта неокласиків, Рильський безпосередньо своєю творчістю не реагував на політичні події й протягом 1920-х років цілковито ізолювався від радянської дійсності.
  • Одруження

    Одруження
    Максим Рильський одружився з Катериною Миколаївною, жінкою, що була старшою за нього на 9 років. Віін всиновив її шестирічного сина Жоржа.
  • Арешт

    Арешт
    Творчість поета викликала гострі напади офіційної критики, що врешті закінчилося арештом НКВС у 1931, після чого він майже рік просидів у Лук’янівській тюрмі. Після ув’язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості.
  • Зміни в творчості - порятунок від смерті

    Зміни в творчості - порятунок від смерті
    Творчість Рильського зазнає змін, і в збірці «Знак терезів» (1932) він проголошує активне сприйняття радянської дійсності, завдяки чому він єдиний з неокласиків урятувався від сталінського терору й був зарахований до числа офіційних радянських поетів. Його товариші-неокласики — Михайло Драй-Хмара, Павло Филипович, Микола Зеров — за кілька років були репресовані й знищені радянською владою.
  • Period: to

    Керівні посади та досягнення

    У цей період Максим Рильський був директором академічного Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії, очолював Спілку письменників України. За видатні заслуги в розвитку науки і культури його було обрано академіком АН УРСР, а згодом і АН СРСР. Митець був нагороджений багатьма преміями в галузі літератури, журналістики, публіцистики й мистецтва.
  • Смерть поета

    Смерть поета
    Максим Тадейович Рильський помер від раку.
    Поховано його в Києві, на Байковому кладовищі. А на центральному вході Голосіївського парку постала бронзова скульптура видатного енциклопедиста та письменника, який залишив у спадок 20 томів своїх творів. Це поезії, філологічні праці, переклади, листування.