Msc zdj

Maria Skłodowska-Curie

By estrab
  • Narodziny Marii Skłodowskiej

    Narodziny Marii Skłodowskiej
    Urodziła się w Warszawie, przy ul. Freta 16, dnia 7 listopada 1867roku. Matka, Bronisława z domu Boguska, pochodziła ze szlacheckiej rodziny herbu Topór, była nauczycielką i właścicielką pensji dla dziewcząt, przy ul. Freta 16. Ojciec, Władysław Skłodowski herbu Dołęga, uczył fizyki i matematyki w szkołach średnich. Oprócz najmłodszej Marii państwo Skłodowscy mieli jeszcze czworo dzieci: Zofię, która zmarła w wieku kilkunastu lat, Bronisławę Józefa, Helenę.
  • Wyjazd do Paryża

    Wyjazd do Paryża
    Maria wyjeżdża do Paryża i zapisuje się na wydział matematyczno przyrodniczy Sorbony. Jest jedną z nielicznych dziewcząt na tym ścisłym kierunku. Mieszka początkowo u siostry Bronisławy i jej męża Kazimierza Dłuskich. Utrzymują oni bliski kontakt z Polakami mieszkającymi w Paryżu, przyjaźnią się z początkującym wówczas pianistą, późniejszym wirtuozem i premierem Rzeczpospolitej Polskiej – Ignacym Janem Paderewskim. Maria uczestniczy w jego pierwszych paryskich koncertach.
  • Ślub z Piotrem Curie

    Ślub z Piotrem Curie
  • Period: to

    Polon i Rad

    18 lipca 1898 maria i Piotr przedstawili dzieło naukowe, w którym donosili o odkryciu polonu (symbol Po, liczba atomowa 84), pierwiastka nazwanego na cześć Polski. 26 grudnia 1898 wspólnie z Gustawem Bémontem donieśli o odkryciu kolejnego pierwiastka chemicznego – radu (symbol Ra, liczba atomowa 88).
  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki

    Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
    Maria i Pierre Curie otrzymali wspólnie z Becquerelem Nagrodę Nobla z fizyki
  • Nobel w dziedzinie chemii

    Nobel w dziedzinie chemii
    7 listopada 1911 Szwedzka Akademia Nauk przyznała Marii drugą, tym razem samodzielną Nagrodę Nobla z chemii. Została pierwszym człowiekiem wyróżnionym tą nagrodą dwukrotnie i pierwszą kobietą laureatką Nobla w dziedzinie chemii.