Ii worldwar

A II. világháború eseménytörténete

By Kris4A
  • Molotov – Ribbentrop-paktum

    Molotov – Ribbentrop-paktum
    szovjet-német megnemtámadási szerződés, illetve Lengyelország felosztása
  • Németország megtámadja Lengyelországot

    Németország megtámadja Lengyelországot
    válaszul brit és francia hadüzenet a németeknek, ezzel kitör a II. világháború (nyugaton ún. „furcsa háború” alakul ki, vagyis jó darabig csak farkasszemet néznek egymással)
  • Hitler lerohanja Dániát és Norvégiát

    Hitler lerohanja Dániát és Norvégiát
    Dánia mezőgazdasági cikkei miatt, Norvégia olajmezői miatt nagy jelentőséggel bír a német katonák ellátásában és a háború finanszírozásában.
  • Period: to

    Franciaország lerohanása és legyőzése

    A német hadsereg emellett elfoglalta Belgiumot, Hollandiát és Luxemburgot is. Két szakaszara lehet bontani a hadjáratot: I.: Fall Gelb, II.: Fall Rot.
  • Period: to

    Az angliai csata (=légi háború)

    A német légierő (Luftwaffe) és a brit légierő (Royal Air Force) között a levegőben, a La Manche csatorna ellenőrzéséért vívott csata.
  • Német támadás a Szovjetunió ellen

    Hadüzenet nélkül három oszlopban indultak meg a németek: Leningrád, Moszkva és Kijev felé ("Barbarossa-terv").
  • Japán megtámadja az USA csendes-óceáni támaszpontját (Pearl Harbor)

    Japán megtámadja az USA csendes-óceáni támaszpontját (Pearl Harbor)
    A hadüzenet nélküli támadás az amerikai csendes-óceáni flottát fél évre megbénította. Ez lehetővé tette, hogy Japán még 1941-ben megtámadja a Fülöp-szigeteket, Hongkongot, és Malajziát.
  • Period: to

    A sztálingrádi csata

    A több hónapig tartó sztálingrádi csatában, amelyben mintegy másfél millió ember vesztette életét, így a világtörténelem talán legvéresebb csatájának számít, a szovjetek fegyverletételre kényszerítik Paulus német tábornok csapatait.
  • A kurszki csata

    A kurszki csata
    1991-ig ez volt a világtörténet legnagyobb erőkkel vívott páncéloscsatája: összesen 6000 darab harckocsi és önjáró löveg vett részt benne. A szovjet győzelem a németek felett már predesztinálta a világháború végkifejletét.
  • A normandiai partraszállás

    A normandiai partraszállás
    Az egyik legfontosabb hadművelete a II. világháborúnak, amelyben a szövetséges csapatok hídfőállásokat foglaltak el a Harmadik Birodalom által megszállt Franciaországban.
  • A szovjet és az angol –amerikai csapatok találkozása az Elbánál

    A szovjet és az angol –amerikai csapatok találkozása az Elbánál
    A Harmadik Birodalmat keleti, illetve nyugati irányból támadó, szovjet és amerikai csapatok az Elba-folyó mellett találkoztak, ami szimbolikus pontja volt a végéhez közeledő második világháborúnak. A szövetségesek és a szovjetek kapcsolatfelvételével az inváziós hatalmak kettévágták a fokozatosan összeomló Németországot. Öt napra rá Hitler öngyilkos lesz.
  • Németország kapitulációja

    Németország kapitulációja
    Hitler halála után Dönitz megkísérelte ellátni feladatait, mint a Reich új vezetője. Részleges kapitulációra törekedett nyugaton, miközben folytatta a háborút keleten, de végül végleges fegyverletételre kényszerült.
  • Az amerikai atomtámadás Hirosima ellen

    Az amerikai atomtámadás Hirosima ellen
    Az Amerikai Egyesült Államok légierejének egy B–29-ese, az Enola Gay atombombát dobott a településre. 3 nappal rá Nagaszakire és ledobtak egy "Fat Man" nevű atombombát az amerikaiak.
  • A japán fegyverletétel, a II. világháború vége

    A japán fegyverletétel, a II. világháború vége