Wielkie wyprawy geograficzne

  • Month Blanc

    Month Blanc
    Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 r. o godzinie 18.23 przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacques'a Balmata i doktora Michela Paccarda. Prawie dokładnie rok później szczyt zdobył de Saussure w towarzystwie swego służącego i 18 miejscowych przewodników.
  • Zdobycie Góry Kościuszki

    Zdobycie Góry Kościuszki
    Jest to najwyższy szczyt Australii (2228m.n.p.m.). Została zdobyta 12 marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki.
  • Odkrycie jeziora Tanganika

    Odkrycie jeziora Tanganika
    Najdłuższe jezioro na Ziemi i najgłebsze w Afryce odkrył Richard Francis Burton podczas wyprawy do źródeł Nilu. Ekspedycja sponsorowana przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne i brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
  • Zdobycie góry Kilimandżaro

    Zdobycie góry Kilimandżaro
    Jest to największa góra Afryki (5895 m n.p.m.). Niemiecki kartograf pochodzący z Lipska, profesor Hans Meyer wraz ze swoim przewodnikiem, Austriakiem Ludwikiem Purtschellerem stanęli po raz pierwszy w historii na szczycie Białego Dachu Czarnego Lądu. Dosyć szybko zauważono walory turystyczne góry i już w 1898 roku wytyczono pierwszy szlak turystyczny, który prowadził na sam szczyt. Kilkanaście lat później, w 1932, na zboczach powstało pierwsze schronisko.
  • Zdobycie góry Aconcagua (Kamienny Strażnik)

    Zdobycie góry Aconcagua (Kamienny Strażnik)
    Jest to najwyższy szczyt Ameryki Południowej (6962 m.n.p.m.). Pierwsze udokumentowane wejście należy do Szwajcara Matthiasa Zurbriggena 14 stycznia 1897. W 1934 pierwsza polska wyprawa andyjska (Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski) wytyczyła nową drogę od strony wschodniej przez lodowiec, nazwany później Lodowcem Polaków. Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz pokonała ścianę południowego szczytu Aconcagui w roku 1985.
  • Zdobycie Bieguna Północnego

    Zdobycie Bieguna Północnego
    Wojskowy inżynier Robert Edwin Peary, jego pracownik, czarnoskóry Amerykanin Matthew Henson oraz czterech Eskimosów (Ootah, Seegloo, Egingway i Ooqueah) wyruszyli by zdobyć biegun. Do niedawna uważano, że im się udało, jednak w roku 1996 została przeprowadzona dokładna analiza nowo odkrytych zapisków Perry'ego. Wykazała ona, iż ekipie badawczej do postawienia stopy na biegunie zabrakło 32 km. Mimo tego tą datę przyjmuje się za zdobycie biegunu.
  • Zdobycie Bieguna Połudnowego

    Zdobycie Bieguna Połudnowego
    15 grudnia 1911 roku norweski badacz Roald Amundsen jako pierwszy człowiek dotarł do Bieguna Południowego. Sukces ten zawdzięczał dobremu przygotowaniu do wyprawy - pierwotnie planowanej na Biegun Północny! Pogoda na Antarktydzie również wyjątkowo sprzyjała norweskiej ekspedycji. Amundsenowi zaś było dane jeszcze przez kilkanaście lat życia nosić laury zdobywcy.
  • Zdobycie góry McKinley

    Zdobycie góry McKinley
    Jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej (6194 m n.p.m.). Góra ta została zdobyta przez miejscowych przewodników górskich. W tej wyprawie uczestniczyli Harry Karstens, Walter Harper, Robert Tatum i Hudson Stuck. Co ciekawe Frederick Cook w 1906 roku wyruszył na wyprawę z zamiarem zdobycia szczytu. Po powrocie pokazał zdjęcie, na którym na szczycie powiewa amerykańska flaga. Okazało się jednak, że to największa mistyfikacja w historii alpinizmu, bo zdjęcie zrobił na wysokości 1600 m.n.p.m..
  • Zdobycie szczytu Month Everest

    Zdobycie szczytu Month Everest
    Month Everest jest najwiekszą górą na Ziemi (8850 m.n.p.m.). Już w 1921 roku wyruszyła pierwsza wyprawa brytyjska lecz zdobyć tego ośmiotysięcznika zdołano dopiero w 1953 roku. Wyprawa od strony Nepalu okazała się trafna i 29 maja Hillary i Tenzing stanęli na szczycie Everestu.
  • Odkrycie jeziora Wiktorii

    Odkrycie jeziora Wiktorii
    Było to odkrycie jeziora, a zarazem źródła najdłuższej afrykańskiej rzeki - Nilu. Dokonał tego angielski podróżnik, oficer oraz badacz Afryki John Hanning Speke.
  • Odkrycie źródeł Amazonki

    Odkrycie źródeł Amazonki
    Źródło najdłuższej i największej rzeki świata odnalazł polski reporter, eksplorer i odkrywca Jacek Edward Pałkiewicz.