20120904 napoleon 200 eves borogyinoi csata

Napóleon élete

  • Napóleon születése

  • Tiszti karrierje kezdete

    Tiszti karrierje kezdete
    Ebben az évben végzi el a katonai iskolát. Hadnagyi rangban kezdi el katonai karrierjét, a tüzérségnél.
  • A francia forradalom kitörése

    A francia forradalom kitörése
    A francia forradalom Európa történetének meghatározó eseménysorozata volt a 18. század végén. Noha sok tekintetben korábban elkezdődött, a kezdődátumnak általánosan 1789. július 14-ét tekintjük, amikor a feldühödött párizsiak elfoglalták a Bastille börtönét. A forradalom során az országot a pénzügyi csőd közelébe vezető abszolutista rendszert megbuktatták, ám a gazdasági és társadalmi válságot nem sikerült felszámolni.
  • Napóleon a francia forradalom idején

    Napóleon a francia forradalom idején
    Fokozatosan haladt előre a ranglétrán, 1792-ben századossá léptették elő. Bonapartét megbízták a Toulont ostromló francia hadsereg tüzérségi osztagának vezetésével. A városban a republikánus kormány ellen tört ki lázadás, és partra szállt egy brit sereg is. Bonaparte sikeres tervet eszelt ki: ágyúkat állíttatott fel az Eguillete-hídra, ezeket a kikötőben álló brit hajókra irányította, menekülésre kényszerítve őket. Ezután egy sikeres támadással a franciák visszafoglalták a várost.
  • Period: to

    Észak-Itáliai hadjárat

    1. március 27-én sikeres hadjáratot indított Észak-Itáliában az osztrák és szárd–piemonti erők ellen. Győzelmet győzelemre halmozott és elfoglalta Milánót. Katonái Lodinál „A kis káplár” (le petit caporal) becenevet adták neki. Kiszorította az osztrákokat Lombardiából, és legyőzte a pápai állam hadseregét is. 1797-ben Bonaparte már Ausztria ellen vezette seregeit, és tárgyalásra kényszerítette Ferenc osztrák uralkodó főherceget.
  • Period: to

    Az egyiptomi hadjárat

    Bonaparte következő hadjárata súlyos kudarccal végződött. Seregével Egyiptom ellen vonult, hogy a briteket elvágja Indiától. Málta elfoglalása (1798. június 10.) után Alexandrián keresztül Kairóba vonult, és 1798. július 21-én a „piramisok csatájában” legyőzte a mamlúkok hadseregét. A Horatio Nelson admirális vezette brit flotta azonban augusztus 1-jén a nílusi csatában legyőzte a francia flottát, így Napóleont elvágta Franciaországtól.
  • Period: to

    Első konzul

    Első konzulként lényegében katonai diktatúrát hozott létre. Óriási hatalom összpontosult a kezében: ő nevezte ki a minisztereket, a tábornokokat, a köztisztviselőket, a bírákat és az Államtanács tagjait.
  • Code Napoléon

    Code Napoléon
    A Code Napoléon 1804. március 21-én lépett érvénybe. A törvénykönyv szerint minden polgár egyenlő: az elsőszülöttséget, az öröklődő nemességet és az osztálykiváltságokat eltörölték, a polgári intézményeket függetlenítették az egyházi ellenőrzéstől, az egyén szabadságát, a szerződés szabadságát és a magántulajdon sérthetetlenségét tették meg alapelvnek.
  • Period: to

    Napóleon a császár

    Majd 10 évig Franciaország császára, melynek az Oroszország elleni sikertelen inváziója vetett véget. Ez idő alatt térdre kényszerítette az akkori Európa nagyhatalmait, egy sor csatlós államot hozva létre, melyeknek élére rokonait ültette.
  • Period: to

    Félszigeti hadjárat

    1809-ben lerohanta Spanyolországot és Portugáliát (félszigeti háború), ez azonban a lakosság ellenállása miatt véres és elhúzódó partizánháborúba torkollott. Az osztrákok által kovácsolt ötödik koalíció újabb támadást indított ellene, Károly főherceg vezetésével Aspern-Esslingnél komoly küzdelemre késztették, de Ausztria Wagramnál ismét vereséget szenvedett, így Napóleon Bécset is elfoglalhatta. A wagrami csatát megelőzően Napóleon Magyarországra is betört.
  • Period: to

    Orosz Birodalom inváziója

    1. június 24-én Napóleon hadjáratot indított Oroszország ellen. Hadserege, Grande Armée mintegy 453 000 főt tett ki, más források szerint akár 6-700 ezer fős is lehetett. Oroszország elleni ilyen hatalmas invázióra legközelebb csak a második világháborúban kerül sor. Az oroszok egy ideig csak visszavonultak és a felperzselt föld taktikáját alkalmazták. Mihail Kutuzov, az orosz hadsereg főparancsnoka végül Borogyinónál felvette a harcot Napóleonnal.
  • Napóleon bukása

    Napóleon bukása
    A hatodik koalíció, mely az oroszországi invázió kudarcát kihasználva jött létre, végül sikeresen térdrekényszerítette Napóleont. 1814-ben a koalíció csapatai már elérték Franciaország határát. Kihirdették, hogy nem a francia nép ellen, hanem a császár ellen harcolnak. Márciusban elfoglalták Párizst. 1814. április 6-án marsalljai követelésére Napóleon császár Fontainebleau-ban lemondott a trónról fia, Napoléon François Joseph herceg javára.
  • Period: to

    Napóleon visszatér

    A fontainebleau-i szerződés értelmében Elba szigetére száműzték, de megtarthatta császári címét, 1814. május 4-én érkezett meg Elba szigetére. Figyelemmel kísérte az európai eseményeket, és úgy döntött, visszatér Franciaországba. 1815. március 1-jén szállt partra testőrségével Cannes és Antibes között. Március 20-án már Párizsban volt. Visszatérése után a nép lelkesedése hamar alábbhagyott, és egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a visszatérés kudarcra van ítélve.
  • Period: to

    Napóleon halála

    Párizsban a törvényhozás lemondásra kényszerítette a császárt (1815. június 22.). Napóleon a brit kormánytól kért védelmet, azonban ők nem engedték angol földre, hanem az Atlanti-óceán déli részén fekvő Szent Ilona-szigetre száműzték. Szent Ilona-szigetére 1815. október 15-én érkezett meg kis számú kíséretével. Szent Ilonán a Longwood House-ban élt haláláig.