Liivi sõda

Liivi sõda

  • 1551

    Liivimaa püüab rahu Venemaaga pikendada

    Liivimaa saadikud läksid Venemaale, et pikendada lõppevat vaherahu. Venemaa oli oluliselt Ivan Julma juhtimisel tugevnenud ning lootus pikaajalisele rahulepingule oli väike. Liivimaalastel õnnestus vaid saada üheaastane rahupikendus.
  • 1554

    Venemaa nõuab rahuläbirääkimisel Tartu maksu

    Liivimaa saadikud saabusid järjekordsetele läbirääkimistele rahu pikendamiseks. Selleks ajaks oli Ivan IV aga juba võimu enda kätte koondanud ja asus eriti intensiivselt nõudma Tartu maksu tasumist, mille seadis rahulepingute põhitingimuseks.
    Ivan IV väitel oli Tartu piiskopkond põline Vene maa, mille eest pidid sakslased igal aastal maksu tasuma. Liivimaa saadikud olid algselt selle vastu, kuid lõpuks nõustusid.1555. aastal kinnitati uus, 15 aastaks tehtud rahuleping Venemaa ja Liivimaa vahel.
  • 1556

    Liivimaal toimub koadjuutorivaesus

    Riia peapiiskop Wilhelm polnud oma olukorraga pärast Volmari retsessi sõlmimist rahul, sest Riia linn venitas temale kuuletumisega ja vananeval markkrahvil oli aina enam vaja abilist. Koadjuutorit ei saanud ta aga vastavalt retsessile ilma teiste nõusolekuta võtta. Ta sõlmis uuesti tihedamad sidemed oma venna, Preisimaa hertsogi Albrechtiga ning too otsis vennale välja sobiva koadjuutori. Ordule ja teistele Liivimaa jõududele oli see äärmiselt vastumeelne, sest kardeti langemist Poola mõju alla
  • 1557

    Viimased läbirääkimised tsaari ja liivimaalaste vahel

    Liivimaa saadikud saabusid taas Venemaale, et vaherahu ikkagi kinnitada. Ivan Julma poolt nõutud Tartu maksu polnud neil kaasas ning seetõttu tsaar keeldus edasistest läbirääkimistest.
  • Jan 22, 1558

    Liivi sõja algus

    Kaasani khaani Šigalei juhitud venelaste ja tatarlaste väesalgad Liivimaa piiri ning asusid rüüstama. Peamiselt laastati Tartu piiskopkonda ja Virumaad. Esimese rüüsteretke puhul oli tegemist hoiatusega liivimaalastele, et nad tsaari rahutingimused vastu võtaks.
  • May 12, 1558

    Narva langeb Ivan julma kätte

    Venelased asusid Narvat pommitama, väites, et linnast on Ivangorodi linnust tulistatud. Linn süttis põlema ning venelased tungisid Narvasse sisse. Linlased ei suutnud vastupanu osutada ning alistusid.
  • Jul 18, 1558

    Venelased vallutavad Tartu

    Juuli alguses jõudsid venelaste väesalgad Tartu alla. Piiskop oli küll appi palunud ordut, kuid see pidas venelaste sõjasalka liiga suureks ega julgenud venelasi segama minna. Linnas algas pommitamine ja kümne päeva pärast tartlased alistusid. Pärast Tartu langemist puhkes Liivimaal paanika.
  • Aug 1, 1558

    Venelased piiravad esmakordselt Paidet

    Liivimaad haaranud tõsise paanika tõttu jätsid ordukäsknikud maha mitmed linnused ja lasid neil niisama venelaste kätte langeda. Nii juhtus Rakvere, Põltsamaa ja Laiusega.
    Linnuseülem Caspar von Odlenbockum kaitses linnust edukalt venelaste eest, lüües neid suurte kaotustega tagasi.
  • Oct 1, 1558

    Ordu vastulöögi katse

    Viljandi komtuur Gotthard Kettler otsustas proovida vähemalt osa kaotusest tagasi võita. Ordul õnnestus vallutada Rõngu linnus. Laiuse piirmaisel Kettler sai haavata ning pärast seda sõjalised aktsioonid lõpetati.
  • May 13, 1559

    Taani ostab Saare-Lääne ja Kuramaa piiskopkonnad; hertsog Magnus saabub Liivimaale

    Ordu pöördus Taani poole abipalvetega ning kuningas Christian III nõustus Liivimaad aitama. Taanil õnnestus sõlmida 6-kuuline vaherahu. Taani-meelne Saaremaa piiskop Johann von Münchhausen müüs oma valdused Taani kuningale. Omandatud valdused Liivimaal ei liidetud Taani riigiga, vaid Frederik II andis need vend Magnusele. Magnus ei suutnud venelaste pealetungi eest valduseid kaitsta ning Frederik II pani valitsevateks kuninglikud asehaldurid.
  • Aug 31, 1559

    Ordu ja peapiiskop annavad end Poola-Leedu kaitse alla

    Poola-Leedu Kuningas Sigmund II August sõlmis kaitselepingu ordu ja peapiiskopiga, mille kohaselt mitmed Väina jõe äärsed linnused läksid Poola sõjaväe kasutusse. Poolakatelt ei saadud siiski reaalset sõjalist abi.
  • Oct 1, 1559

    Liivimaalased püüavad viimast korda vastulööki anda

    Ordumeister Kettleri ja peapiiskop koadjuutori Christophi juhtimisel siirdusid ordu väed taas Tartu piiskopkonna alale. Tartu piiramiseni ei jõutud ka seekord, sest Kettler ja Christoph läksid omavahel tülli ning lõppes liivimaalaste viimane ründeüritus.
  • Aug 2, 1560

    Hargmäe lahing

    Ordu maamarssali Philipp Schall von Belli juhitud 500-meheline orduvägi põrkus kokku 10 000-mehelise venelaste väega. Peagi orduväed piirati sisse ning sunniti alistuma. Ordu kaotas seetõttu suure osa oma juhtkonnast.
  • Aug 21, 1560

    Viljandi langemine ja saatus Vene võimu ajal.

    40 000-meheline Vene vägi asus Viljandit piirama ning 11. augustil algas linna pommitamine. Enamik linnast vallutati ning palgasõdurite mässu tõttu vallutati hiljem ka linnus. Viljandi linnuse valitsejaks said Aleksei Adašev, kes oli Ivan Julma üks olulisemaid nõuandjaid. Linna asus elama suur hulk venelasi.
  • Sep 1, 1560

    Venelased piiravad uuesti Paidet

    Paide linnuse teisel piiramiskatsel kestis piiramine 5 nädalat. Caspar von Oldenbockumi juthitud sõjasalk suutis venelasi tõrjuda. Venelaste võitmine õnnestus, sest Oldenbockum olevat teeselnud allaandmist, milletõttu kogunes suurt venelaste salk väravate ette. Oldenbockum käskis nende pihta kogutuld anda, milletõttu venelased lahkusid Paide alt.
  • Sep 1, 1560

    Talupoegade ülestõus Harju- ja Läänemaal

    Venelaste rüüsteretkede tõttu sattusid raskesse olukorda sealsed talupojad. Nõnda puhkes talupoegade ülestõus. Talupojad ootasid abi Rootsilt ning Tallinna raelt, kuid abi ei saabunud. Läänemaa stiftifoogti Christoph von Münchhauseni väesalk purustas 300 talupoja väe.
  • Jun 4, 1561

    Tallinn ja Põhja-Eesti alistuvad Rootsi võimule

    Tallinna ja Harju-Viru vasallid ei sobinud Poola-Leedu üha kasvav mõju ning eelistasid isandana Rootsit.
  • Nov 28, 1561

    Ordu ja peapiiskop alistuvad Poola-Leedu ülemvõimule

    Pärast seda, kui rootslased olid endale saanud Põhja-Eesti, kiirustasid ka poolakad allesjäänud Liivimaa endale haaramisega. Peapiiskop ja ordumeister pidid sõlmima Pacta Subjectionise, millega viimased iseseisvaks jäänud Vana-Liivimaa riigid läksid Poola-Leedua kuninga Sigismund Augusti ülemvõimu alla.
  • 1562

    Rootslased vallutavad Paide

    Rootslastel õnnestus kahe kuu möödudes vallutada Poola valduses oleva Paide.
  • 1563

    Põhjamaade Seitsmeaastane sõda Liivimaal

    1. aasta alguses tekkis Liivimaal tõsine konflikt Poola ja Rootsi vahel, sest Rootsi oli lisaks Pärnule ja Paidele hõivanud ka Karksi ning ähvardas juba poolakate valduseid Põhja-Lätis. Samal ajal puhkes sõda kaubanduslike vastuolude tõttu ka Taani ja Rootsi vahel
  • 1570

    Venelased piiravad kolmandat korda Paidet

    Koos Tallinnaga võeti piiramisse ka Paide. Ei tehtud tõsisemat katset Paidet vallutada.
  • 1570

    Magnusest saab Ivan Julma vasall

    Magnus ja Ivan Julm sõlmisid lepingu, millega hertsog Magnusest sai tsaari vasall ja "Liivimaa kuningas". Magnuse ja Ivan julma koostöö tõi Taanile otsest kasu, kuna hoidis venelaste sõjategevust 1570. aastate teise pooleni eemal.
  • Aug 21, 1570

    Venelased piiravad esimest korda Tallinna

    Magnus saabus kuni 25000-mehelise väega Tallinna piirama. Venelastel ei õnnestunud linna tõsisemalt ohustada, sest rootslastel oli võimalik mööda meretööd varusid juurde vedada. Piiramist takistas ka leviv katk.
  • Jan 1, 1573

    Paide langeb venelaste kätte

    1. aasta lõpus saabus Liivimaale Venemaa vägesid juhatama Ivan Julm isiklikult. Paide linnus oli üpris nõrgalt kindlustatud ja Paide vallutamine kulges kergesti.
  • Jul 9, 1575

    Pärnu langeb venelaste kätte

    1. juulil vallutasid Vene väed Poola mõisameestelt Pärnu. Seejärel tuli sõjategevusse umbes pooleaastane vahe, kuid 1576. aastal ründasid venelased ootamatult Taanit ning vallutasid Läänemaa.
  • Jan 23, 1577

    Venelased piiravad teist korda Tallinna

    Venelaste eesmärgiks oli lõplikult Tallinn vallutada. Venelastel see ei õnnestunud, kuid linna ümbrus laastati põhjalikult.
  • Oct 21, 1578

    Rootslased ja poolakad võidavad venelasi Võnnu all

    Edasiseks ründesõjaks ei jätkunud venelastel enam resursse. Rootslased ja poolakad kasutavad seda ära ning sõlmisid liidu. Rootsi-Poola edasise koostöö rikkus aga see, et poolakad võtsid kogu sõjasaagi endale.
  • Sep 1, 1581

    Rootslased vallutavad venelastelt Paide

    1. aastal alustasid rootslased Põhja-Eestis venelaste vastu otsustavat rünnakut ja vallutasid enamiku sellest. Venelased alistusid, sest puudusid toiduvarud.
  • Sep 6, 1581

    Rootslased vallutavad Narva

    1. aastal alustas prantsuse päritolu Rootsi väepealik Pontus De la Gardie uut pealetungi Narva. Narva linnus vallutati tormijooksuga.
  • Jan 15, 1582

    Jam Zapolski vaherahu sõlmimine

    Paavsti saadiku Antonio Possevino vahendusel sõlmisid venelased ja poolakad 1582. aasta alguses Pihkvamaal Jam Zapolski vaherahu, millega ka Eesti alal veel venelaste kätte jäänud linnused langesid poolakate kätte.
  • Jan 15, 1582

    Pljussa vaherahu sõlmimine

    1. aastal sõlmiti Venemaaga Pljussa vaherahu, millega lisaks Eestimaale läks rootslaste kätte ka Ingerimaa. Viimast ei suudetud küll kaua enda käes hoida: 1595. aastal pidid rootslased sellest taas loobuma. Pljussa vaherahu loetakse ometigi Liivi sõja lõpuks, sest seejärel ei suutnud venelased enam pikka aega Eesti ja Läti territooriumile tungida ning ka Rootsi ja Poola vahel valitses esimestel aastatel rahu.