Flag of japan.svg

Jaapani ajalugu

 • 200

  Varariiklikud moodustised

  Hiljemalt 2.–3. saj hakkasid Jaapanis tekkima varariiklikud moodustised. 3. saj Hiina kroonikad räägivad Jaapani saartel asunud Yamatai riigist.
 • 250

  Kofuni ajastu

  Yamato ajastu esimene pool. Sel ajal ühtsest riigist ilmselt veel rääkida ei saa. Jätkus intensiivne migratsioon Koreast ja Hiinast. Tulnukad tõid kaasa hiina kultuuri, mis levis ülikkonnas, ning osalesid võitluses poliitilise ülemvõimu pärast.
 • Jan 1, 710

  Nara ajastu

  Sai nime esimese paikse pealinna Nara järgi. Nara ajastut iseloomustas eeskätt keisrivõimu konsolideerumine. Nara ajastu oli jaapani klassikalise kirjanduse kujunemisperiood, mil koostati esimesed Jaapani ajalookroonikad “Kojiki” ja “Nihon shoki” ning õitses waka-luule.
 • Jan 1, 1185

  Kamakura ajastu

  Tähistas üleminekut keisrivalitsuselt šogunaadile. 1192. a omistas keiser Minamoto no Yoritomole šoguni e “ülemjuhataja” tiitli. Yoritomo valis oma residentsiks Kamakura, kuhu viis oma õukonna ja valitsuse. Kamakura ajastul katkesid suhted Hiinaga.
 • Jan 1, 1333

  Muromachi ajastu

  Kamakura šogunaadi nõrgenemine tõi 14. saj algul kaasa rivaalitsevate suguvõsade vahelise kodusõja, mille käigus lühikeseks ajaks taastati keisrivõim. Restauratsiooni toetanud Ashikaga suguvõsa rajas aga uue šogunaadi ja viis 1338. a oma residentsi keisrilinna Kyōto Muromachi rajooni, mille järgi Ashikaga šogunaadi valitsemisaega tuntakse ka Muromachi ajastuna.
 • Jan 1, 1478

  Sõdivate riikide ajastu

  Muromachi ajastu viimast sajandit iseloomustasid pidevad sõjad ja feodaalne killustatus. Maaisandad pidasid sõdu nii omavahel kui ka šõguni valitsusega. 16. saj lõpul püüdsid võimu haarata mitmed suguvõsad. Viimaks läks see korda Tokugawa Ieyasul , kes 1603. a rajas uue šogunaadi, mis jäi viimaseks Jaapani ajaloos ja kestis kuni 1868. a-ni.
 • Jan 1, 1543

  Edo ajastu

  Ka selle nimega tuntakse Tokugawa šogunaadi valitsemisaega, kuna šogunite pealinnaks sai Edo (tänapäeva Tokyō).
 • Meji ajastu

  1. a sundis reformimeelne fraktsioon valitsuses viimase Tokugawa šoguni tagasi astuma ja võim anti formaalselt üle keisrile. Sellepärast nimetatakse neid sündmusi ka Meiji restauratsiooniks aasta varem troonile tõusnud keiser Matsuhito valitsemise deviisi järgi (meiji – “valgustatud valitsemine”). Riigi pealinnaks kuulutati Edo, mis nimetati ümber Tokyōks.
 • Asuka ajastu

  Yamato ajastu teine pool. See on oma nime saanud tänapäeva Asuka küla järgi Narast lõuna pool, mille piirkonnas asusid Yamato valitsejate residentsid.
 • Heiani ajastu

  Oli keisrivõimu ja jaapani klassikalise kultuuri kõrgperioodiks. Samas hakkas juba 9. saj keskel keisrite osa riigi tegelikus valitsemises vähenema. Poliitiline võim kandus üha enam omavahel konkureerivate tugevate suguvõsade kätte, kes tuginesid kujunevale elukutseliste sõdalaste – samuraide – klassile ja era-armeedele.