Francja od konsulatu do cesarstwa 1795-1815

By ElaBek
  • Dyrektoriat

    Dyrektoriat
    Poczatek dyrektoriatu. Władza wykonawcza w rękach pięciu dyrektorów.
  • Droga Napoleona do władzy

    Droga Napoleona do władzy
    Sukcesy gen. Bonapartego we Włoszech: zajęcie Lombardii i Państwa Kościelnego.
    Droga napoleona do władzy.
    CIEKAWOSTKA:Droga krajowa nr 85 we Francji, łącząca Golfe-Juan z Grenoble. nazywana jest także Drogą Napoleona ponieważ podąża ona śladem Napoleona Bonaparte, który powracał z wyspy Elba, aby rozpocząć okres zw. "100 dni Napoleona".
  • Napoleon konsulem(poczatek konsulatu we Francji)

    Napoleon konsulem(poczatek konsulatu we Francji)
    Przewrót 18 brumaire'a, Napoleon zostaje ogłoszony konsulem. <a href='http://http://napoleon.org.pl/kampanie/marengo1.php
  • Podpisanie konkordatu z papieżem

    Podpisanie konkordatu z papieżem
    Koniec walki z religia katolicka we Francji.
  • Kodeks Napoleona

    Kodeks Napoleona
    Była to pierwsza wielka kodyfikacja prawa francuskiego, po upadku ancien régime'u w wyniku rewolucji francuskiej.Code Civil gwarantował wszystkim męskim obywatelom: (ostatnie żądania rewolucji: Liberté=Wolność, Egalité=Równość, Fraternité=Braterstwo.
    POSTANOWIENIA:
    Równość przed prawem
    Wolność dla każdego
    Ochrona własności prywatnej
    Całkowite rozdzielenie kościoła od państwa laicyzm)
    Obalenie przymusu cechowego
    Wolność zatrudnienia i wyboru zawodu
    Stworzenie podstaw prawnych dla wolnego rynku
  • Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów

    Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów
    Poczatek cesarstwa
  • Trafalgar

    Trafalgar
    Bitwa morska, w czasie wojen napoleońskich. Starcie rozegrało się między flotą angielską a francusko-hiszpańską.
    Wynik : zwycięstwo floty brytyjskiej.
    Bitwa ta stała się początkiem wielkiej hegemonii Brytyjczyków na morzach świata, walnie przyczyniając się do powstania brytyjskiego imperium kolonialnego.
    Była to jednocześnie ostatnia wielka bitwa żaglowców.
  • Bitwa pod Austerlitz

    Bitwa pod Austerlitz
    "Bitwa trzech cesarzy", jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczona 2 grudnia 1805 między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską.
  • Bitwa pod Wagram

    Bitwa pod Wagram
    Jedna z największych bitew w kampaniach napoleońskich, która miała miejsce w dniach 5-6 lipca 1809 r. wokół wyspy Lobau na Dunaju i w pobliżu wsi Wagram, Bitwa położyła kres marzeniom Austrii o potędze, a umocniła prestiż Napoleona. Znana jest szczególnie ze zmasowania artylerii, jak również z wielkich szarż. W bitwie wojska francuskie pod dowództwem cesarza Napoleona Bonaparte pokonały wojska austriackie dowodzone przez arcyksięcia Karola Ludwika.
  • Period: to

    Wyprawa na Moskwę i klęska Wielkiej Armii

    Oficjalnie zwana Drugą Wojną Polską Była decydującą dla losu dalszych wojen napoleońskich klęską Wielkiej Armii.Wyprawa Napoleona na Moskwę była początkiem końca jego dominacji w Europie. Cesarz nie był w stanie ocenić znaczenia przestrzeni i klimatu Rosji. Klęsk, jakie poniósł, nie były w stanie zrównoważyć jego błyskotliwe zwycięstwa w bitwach pod Lützen czy Dreznem. Kolejna koalicja zdołała zgromadzić armie tak wielkie, że pod Lipskiem nie mógł już im podołać.
  • Bitwa pod Borodino

    Bitwa pod Borodino
    Bitwa stoczona pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte, a rosyjską, dowodzoną przez Michaiła Kutuzowa. W jej wyniku Kutuzow wycofał wojska z pola walki, otwierając tym samym Napoleonowi drogę do Moskwy.
  • Bitwa pod Lipskiem

    Bitwa pod Lipskiem
    "Bitwa Narodów" stoczona między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona doprowadziła do złamania potęgi Francji.
  • Rosyjska okupacja Paryża

    Rosyjska okupacja Paryża
    Wojska rosyjskie po raz drugi zajęły miasto po przegranej przez Napoleona bitwie pod Waterloo.
    Z okupacją rosyjską Paryża wiąże się legenda o powstaniu barów szybkiej obsługi – popularnych bistro. Według etymologii ludowej zniecierpliwieni kozacy mieli wołać do francuskich kelnerów w restauracjach „bystro, bystro” (co po rosyjsku oznacza „szybko”), przez co tak nazwano lokale oferujące szybki posiłek. W rzeczywistości pierwsze lokale typu bistro powstały dużo później, pod koniec XIX wieku
  • Abdykacja Napoleona

    Abdykacja Napoleona
    Okupacja Paryża ,pod wpływem nalegań marszałków Napoleon abdykował 6 kwietnia, zrzekając się władzy na rzecz syna. Koalicja zawiązana przeciwko Napoleonowi zażądała jednak bezwarunkowej kapitulacji, której Napoleon dokonał 11 kwietnia 1814. Zesłano go na wyspę Elbę
  • I Pokój paryski

    I Pokój paryski
    Zawarty w Paryżu pomiędzy przedstawicielami mocarstw tworzących VI koalicję a nowym rządem francuskim.Traktat pokojowy miał regulować podstawowe kwestie związane z likwidacją Cesarstwa Francuskiego i abdykacją Napoleona. Kończył on formalnie wojnę z VI koalicją antyfrancuską.
  • Na tronie zasiadada Ludwik XVIII (król)

    Na tronie zasiadada Ludwik XVIII (król)
  • Powrót Napoleona z Elby

    Powrót Napoleona z Elby
  • Kongres wiedeński

    Kongres wiedeński
    Konferencja międzynarodowa przedstawicieli szesnastu państw europejskich, zwołana w celu rewizji zmian terytorialnych i ustrojowych spowodowanych wybuchem rewolucji francuskiej i wojnami napoleońskimi oraz wypracowania nowych zasad ładu kontynentalnego.Kongres wiedeński, ze względu na liczne bale, które mu towarzyszyły, nazywany był ironicznie tańczącym kongresem.
  • Bitwa pod Waterloo

    Bitwa pod Waterloo
    Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni.Bitwa jedna z najważniejszych decydujących bitew w dziejach świata, legła u podstaw nowego porządku, który na podstawie postanowień kongresu wiedeńskiego miał panować w Europie przez całe następne stulecie.Niedługo po porażce pod Waterloo Napoleon powtórnie został zmuszony do abdykacji.
  • II abdykacja Napoleona

    II abdykacja Napoleona